Jak dowiedzieć się, czego brakuje Twoim sadzonkom pomidorów

Uprawa roślin w domu nie jest łatwa – proces ten wymaga dużo uwagi i wiedzy. Często zdarza się, że już na początku pomidory dają nam się we znaki i uparcie manifestują wszelkie niedociągnięcia w pielęgnacji i opiece nad nimi.

Dziś więc o tym jakich mikroelementów może brakować sadzonkom i jak temu zaradzić.

Czego brakuje sadzonkom pomidorów

Niedobór azotu

Kiedy sadzonki nie mają wystarczającej ilości azotu, zahamowuje się ich wzrost. Nowe liście są jasnozielone i pozostają małe i niepozorne. Zaczynają żółknąć, wysychają na brzegach i odpadają – ten problem nazywamy „chlorozą”. W dolnej części liści rozjaśniają się i zwijają, łodyga staje się bardziej miękka, a smugi na odwrotnej stronie liścia nagle przybierają niebieskawo-czerwone odcienie.

Pomidory z chlorozy trzeba po prostu wyleczyć: trzeba zastosować nawozy zawierające azot – mocznik, siarczan amonu, azotan amonu. Pożądane jest też przesadzenie sadzonek do większej doniczki.

Niedobór fosforu

Brak fosforu sadzonki manifestują spowolnieniem wzrostu, zwijaniem ;iści w rurkę, a blaszki liściowe i łodygi stają się fioletowe. Ogrodnicy czasami mylą niedobór fosforu z chorobami – trudno je odróżnić.

Głównym powodem jest niewłaściwe nawożenie, dlatego sadzonki pomidorów należy traktować nawozami bogatymi w fosfor w temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza.

Niedobór potasu

Jeśli sadzonki nie mają wystarczającej ilości potasu, często chorują, stają się bardziej podatne na najdrobniejsze problemy, takie jak niewłaściwe podlewanie. Liście stają się ciemnozielone, wysychają na brzegach, kurczą się i zamierają, a młode liście stają się mniejsze i poskręcane.

Aby rozwiązać ten problem, będziesz potrzebować nawozów zawierających potas, takich jak azotan potasu, albo popiół drzewny.

Niedobór wapnia

W przypadku braku wapnia wierzchołki siewek i młodych liści stopniowo zaczynają wysychać. W takim przypadku wskazane jest nawożenie dolistne lub dokorzeniowe saletrą wapniową.

Niedobór żelaza

Przy braku żelaza – sadzonka traci swój naturalny kolor, stając się coraz jaśniejsza, na całej długości od łodygi po końce liści. Jeśli nie zostanie w porę zaopatrzona w żelazo, może stać się całkowicie biała. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie nawozów na bazie siarczanu żelaza.

Niedobór miedzi

Brak miedzi objawia się niebiesko-zielonym odcieniem sadzonek oraz osłabieniem łodyg. Konieczne jest uzupełnienie tego ważnego pierwiastka siarczanem miedzi.

Niedobór magnezu

Przy niedoborze magnezu liście i sadzonki stają się słabe i kruche, na liściach pojawiają się najpierw żółte, a następnie brązowe plamy. Aby rozwiązać ten problem, będziesz potrzebować dokarmiania dolistnego azotanem magnezu.

Omówiliśmy problemy wynikające z niedoborów, jednak podstawowe znaczenia w pielęgnacji sadzonek pomidorów ma światło i woda. Zarówno nadmiar i brak wywołuje również objawy w postaci zmiany koloru, osłabienia, więdnięcia rośliny, gnicia korzeni czy wysychania liści.

Obserwując na swoich roślinach objawy świadczące o pogarszającym się stanie roślin zawsze najpierw trzeba zadbać o dostosowanie podlewania i dostarczania światła do ilości potrzebnej roślinom. Więcej możesz przeczytać w artykule o tym jak banalnie prosta może być przyczyna obsychania liści. oraz o powodach dlaczego są nadmiernie wyciągnięte.

Miniatura wpisu: freepik.com

Dlaczego przy sadzeniu ziemniaków trzeba brać pod uwagę kierunek świata?

Sekrety wykorzystania w ogrodzie soli, sody, drożdży, mleka, kefiru, musztardy i Coca-Coli