6 powodów, aby codziennie jeść buraki, zwłaszcza osoby starsze

Buraki są tanie, wartościowe i pyszne, a mimo to wciąż jemy ich za mało.

Barszcz raz na dwa miesiące i czasem buraczki do obiadu – to wszystko. A one są tak przydatne, że mogą zastąpić wiele droższych i modniejszych produktów.

Szczególnie wartościowe są dla osób starszych, a oto dlaczego:

Pomagają w utrzymaniu sprawnego wzroku

Badania wykazały, że azotany zawarte w burakach nie tylko zwalczają wysokie ciśnienie krwi, ale także zapobiegają utracie wzroku związanej z wiekiem, w tym ryzyku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku w starszym wieku.

Surowe buraki i soki są bogate w witaminy i przeciwutleniacze przydatne w obniżaniu ciśnienia krwi i zapobieganiu miażdżycy.

Zwalcza miażdżycę

Buraki zawierają magnez, który okazał się skuteczny w zapobieganiu miażdżycy i normalizacji pracy układu nerwowego. Innym powodem, dla którego buraki są przydatne w problemach naczyniowych, jest wysoka zawartość kwasów organicznych, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.

Normalizują mikroflorę

Buraki mają wysoką zawartość cukrów naturalnych. Są źródłem składników odżywczych dla dobrej mikroflory jelitowej. Zawierają też dużo błonnika, który pomaga usuwać toksyny i toksyny, oczyszcza organizm.

Nasycają energią

To warzywo jest źródłem białka roślinnego, które z kolei odpowiada za napięcie i elastyczność mięśni, napełnia energią. Im jesteśmy starsi, tym więcej tracimy mięśni, więc spożywanie wystarczającej ilości białka, w tym warzyw, jest bardzo ważne, aby zrekompensować tę stratę.

Zmniejszają ciśnienie

Osoby starsze często cierpią na nadciśnienie, a świeży sok z buraków jest jednym z naturalnych sposobów na jego obniżenie. Naukowcy przypisują ten efekt wysokiej zawartości azotanów w korzeniu: są one przekształcane w tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie o kilka punktów. Nie będzie można zastąpić tabletek burakami, ale ta metoda może być skutecznie stosowana jako profilaktyka.

Zapobiegają depresji

Obecność magnezu i witamin z grupy B w składzie pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo depresji, wzmocnić układ nerwowy. Przy wystarczającej ilości witaminy B mija drażliwość, zmęczenie, a sen się normalizuje.

W wielu publikacjach naukowcy powiązali spożywanie buraków ze zmniejszonym ryzykiem depresji, również dlatego, że zawarte w nich naturalne cukry odżywiają pożyteczne bakterie w naszych jelitach. Z kolei bakterie jelitowe biorą udział w tworzeniu hormonów i neuroprzekaźników, które mają korzystny wpływ na mózg.

Przydatne są zarówno gotowane, jak i surowe buraki. Pieczone doskonale zachowują błonnik, naturalne cukry i pektyny przydatne dla mikroflory i normalizacji przewodu pokarmowego oraz białko potrzebne mięśniom.

Przepis na sałatkę „miotłę” z buraków

Sałatka jest tak nazwana ze względu na jej zdolność do oczyszczania jelit, usuwania całego nadmiaru z organizmu. Składniki nie powinny być gotowane, warzywa powinny być świeże.

Składniki:

• 1 średni burak – 100-150 g
• 1 duża marchewka – 80-100 g
• 1 zielone jabłko – 80-100 g
• olej roślinny – 1 łyżka
• czosnek – 2 ząbki
• jabłkowy – 1 łyżka

Sposób przygotowania:

• Buraki, marchewki, jabłka zetrzyj na dużej tarce lub pokrój w cienkie paski, ewentualnie bardzo cienkie plasterki.

• Drobno posiekaj czosnek lub przepuść przez prasę.

• Przygotuj dressing mieszając czosnek, olej i ocet.

• Dopraw sałatkę, odstaw na 1-2 godziny do lodówki do „przegryzienia się”.

Pomimo swoich użytecznych właściwości buraki mają też wiele przeciwwskazań do regularnego stosowania. Nie są zalecane przy problemach z nerkami i chorobach pęcherza. Buraki wspomagają produkcję kwasu szczawiowego w organizmie, co jest niekorzystne dla kamicy moczowej.

Nie zaleca się ich także przy cukrzycy. właściwości buraków poprawiające motorykę przewodu pokarmowego mogą niekorzystnie wpływać na osoby, które mają wrażliwy żołądek lub jelita.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: tutkatamka.com.ua, Miniatura wpisu: freepik.com

Jak zrobić domowe parówki – przepis na ulubioną potrawę dorosłych i dzieci!

Kupisz je w aptece za grosze. Usuwają zmarszczki, rozstępy i przebarwienia.