w ,

10 produktów, które kocha Twoja trzustka!

Trzustka bierze udział w dwóch ważnych funkcjach organizmu: układzie trawiennym i hormonalnym. Wytwarza enzymy biorące udział w trawieniu żywności i hormony regulujące procesy metaboliczne organizmu.

Każde uszkodzenie trzustki prowadzi do tragicznych konsekwencji i długiego, czasem przez całe życie, leczenia. Jakie produkty
musisz włączyć się do swojej diety, aby kluczowy organ funkcjonował długo i sprawnie?

To lista makważniejszych dla zdrowia trzustki produktów:

1. Brokuły

Apigenina zawarta w brokułach chroni tkankę trzustki przed działaniem patogennym. Staraj się spożywać brokuły surowe lub gotowane lekko na parze, dzięki czemu zachowasz maksymalną ilość wartościowych składników.

2. Szpinak

Szpinak to świetny dostawca składników niezbędnych dla utrzymania zdrowia trzustki. Według badań opublikowanych w Journal of
National Cancer Institute, dieta zawierająca szpinak i inne warzywa, zapewnia niezawodną ochronę organizmu przed rakiem
trzustki.

3. Jogurt

Jogurt zawiera probiotyki, które wzmacniają układ odpornościowy i usprawniaja funkcję całego przewody pokarmowego. Dla trzustki najbardziej przydatne są jogurty naturalne o niskiej zawartości tłuszczu, które nie zawierają aromatów, barwników i wzmacniaczy smaku.

4. Dynia

Dynia neutralizuje kwas solny, jest delikatna i lekkostrawna. Zawiera karoten, potas, witaminy z grupy B, magnez, miedź, żelazo i pektyny. To warzywo jest idealne dla pacjentów ze stanamui zapalnymi trzustki.

5. Batat

Przypomina swoją biologiczną formę, trzustkę, chroni ją, zapewniając powolny przepływ cukru do krwi i eliminując toksyny z układu trawiennego.

6. Topinambur

Z wyglądu ten korzeń jest podobny do korzenia imbiru, a przypomina smak słodkich ziemniaków. Osiąga 2-4 metry. Włączenie go do diety pomaga znormalizować procesy metaboliczne i złagodzić stany zapalne w trzustce. Ponadto sok z tej rośliny okopowej zapobiega rozwojowi cukrzycy, a także zapobiega rozwojowi miażdżycy, która przy zapalenie trzustki jest częstym zjawiskiem.

7. Jagody

Jagody są niezbędne dla osób cierpiących na cukrzycę. Herbata liściasta jagodowa, podobnie jak świeże jagody, obniża poziom cukru we krwi i stymuluje pracę trzustki. Używając jagód w składzie różnych potraw, możesz pozbyć się ognisk zapalnych trzustki, a także oczyścić wątrobę i poprawić wydalanie żółci. Podczas zaostrzenia zapalenia trzustki jagody mogą być spożywane tylko po obróbce cieplnej.

8. Kasza gryczana

Przy chorobie trzustki lekarze zalecają znaczne zmniejszenie ilości przyjmowanych węglowodanów. Zastąpienie ich gryką to znakomity pomysł. Jednocześnie nie jest pozbawiona celulozy, która wspomaga normalne trawienie, oczyszczanie jelit i wydalanie toksyn.

Kasza gryczana powinna być spożywana bez masła i soli.

9. Ciemne winogrona

Czerwone winogrona są doskonałym źródłem resweratrolu, silnego przeciwutleniacza, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Resweratrol wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza stan zapalny. Substancja ta zmniejsza również wymieranie komórek (apoptoza) w raku trzustki.

10. Korzeń lukrecji

To zioło lecznicze od dawna stosuje się w wielu problemach zdrowotnych, w tym w problemach z trzustką. Odwar z korzenia lukrecji jest silnym środkiem przeciwzapalnym, może zmniejszyć ból i obrzęk, które często towarzyszą zapaleniom trzustki. Zaleca się pić lub spożywać trzy lub więcej filiżanek herbaty lukrecji każdego dnia.

Musisz pamiętać, że niektóre osoby reagują na likrecję wzrostem ciśnienia tętniczego. Skonsultuj się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem i regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi.

Specjaliści od żywienia uważają, że w utrzymaniu zdrowej trzustki pomaga umiarkowane podejście do żywienia. Dieta powinna
obejmować chude mięso i ryby, oliwę z oliwek, płatki zbożowe, warzywa i owoce, kompoty i ogórki, czerstwy biały chleb, sfermentowane produkty mleczne.

Alkohol, kawa, wędzone mięso, słodycze i ciasta powinny być wyłączone z diety.

Trzustka jest niezwykle ważna dla życia całego organizmu. Dlatego przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicy trzustki należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dbaj o siebie!

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem.
Źródło i miniatura wpisu: otozh.com.ua