w

10 oznak, że twoje nerki nie działają prawidłowo. Czas przestać je ignorować!

Każdego dnia nasze umysły przetwarzają mnóstwo informacji, nasze ciała wykonują tysiące działań. Życie w tym zabieganym świecie sprawia, że ​​bardzo łatwo przeoczyć niektóre wiadomości wysyłane przez własne ciało. Konsekwencje braku komunikacji i odpowiedzi na te sygnały mogą być drastyczne.

Oto lista znaków wskazujących, że twoje nerki nie działają prawidłowo. Ile z tych sygnałów wysłało do ciebie twoje ciało?

10. Problemy ze snem

Kiedy nerki nie działają prawidłowo, oznacza to, że toksyny nie mogą wydostać się z organizmu przez mocz i pozostać we krwi. Zwiększony poziom toksyn utrudnia zasypianie. Dlatego gdy śpisz mało, zwiększasz ryzyko pogorszenia funkcji nerek.

Ostrzeżenie: osoby z przewlekłą chorobą nerek częściej cierpią na bezdech senny. Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje jedną lub więcej przerw w oddechu podczas snu. Te przerwy mogą trwać od kilku sekund do minuty. Po każdej przerwie normalne oddychanie powraca z głośnym prychnięciem. Ciągłe, intensywne chrapanie sygnalizuje, że czas pójść do lekarza.

9. Bóle głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie

Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące nerki przekształcają witaminę D w naszym ciele, aby utrzymać mocne kości i wytwarzać hormon o nazwie Erytropoetyna (EPO). Hormon ten odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Gdy nerki nie działają prawidłowo, wytwarzają mniej EPO. Zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (tych, które przenoszą tlen) powoduje szybkie zmęczenie mięśni i mózgu.

Ostrzeżenie: u osób z przewlekłą chorobą nerek często występuje niedokrwistość. Niedokrwistość może zacząć ewoluowaćsię pogłębiać, gdy ktoś ma od 20% do 50% normalnej czynności nerek. Jeśli masz wystarczająco dużo odpoczynku i snu, ale nadal odczuwasz zmęczenie, niski poziom energii i ogólne osłabienie, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.

8. O suchą i swędzącą skórę

Zdrowe nerki wykonują ogromną pracę, usuwając odpady i dodatkowy płyn z krwi, pomagając wytwarzać czerwone krwinki i utrzymując odpowiednią ilość minerałów w twoim ciele. Swędząca i sucha skóra sygnalizuje, że nerki nie utrzymują właściwej równowagi minerałów i składników odżywczych, co może prowadzić do chorób kości i nerek.

Ostrzeżenie: jeśli masz suchą i swędzącą skórę, staraj się być bardziej nawodnionym. Pamiętaj, przed zastosowaniem jakichkolwiek leków na swędzenie skonsultuj się z lekarzem. Niektóre leki zawierają składniki, które potencjalnie mogą jeszcze bardziej uszkodzić czynność nerek.

7. Doświadczanie nieświeżego oddechu i metalicznego smaku w ustach

Kiedy odpady gromadzą się we krwi, zmienia smak jedzenia i pozostawia metaliczny smak w ustach. Nieświeży oddech jest kolejną oznaką zbyt dużej ilości toksyn i zanieczyszczenia krwi. Co więcej, możesz przestać jeść mięso i ogólnie stracić apetyt, co może prowadzić do niezdrowej utraty wagi.

Ostrzeżenie: Istnieje wiele powodów, dla których jedzenie może mieć metaliczny smak (od alergii po zły stan zdrowia jamy ustnej). Zwykle metaliczny smak w ustach powinien zniknąć, jeśli założona przyczyna została wyleczona. Jeśli smak nadal się pojawia, należy skontaktować się z lekarzem.

6. Duszność

Związek między chorobą nerek, a dusznością, zwłaszcza po niewielkim wysiłku, jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze, dodatkowy płyn w ciele przenosi się do płuc, gdy nerki nie działają prawidłowo. Po drugie, niedokrwistość pozbawia organizm tlenu, co powoduje duszność.

Ostrzeżenie: Istnieją różne przyczyny duszności od niewydolności nerek do astmy i raka płuc lub niewydolności serca. Jeśli zauważysz, że ciągle odczuwasz duszność po bardzo małym wysiłku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

5. Obrzęk kostek, stóp i dłoni

Nerki, które nie działają prawidłowo, nie usuwają dodatkowego płynu z organizmu. Prowadzi to do zatrzymywania sodu, co powoduje obrzęk kostek, stóp i dłoni. Obrzęk dolnych części ciała może również sygnalizować choroby serca i wątroby lub problemy z żyłami nóg.

Ostrzeżenie: Przyjmowanie leków, zmniejszenie ilości soli i usunięcie nadmiaru płynu w organizmie może zatrzymać obrzęk.

4. Ból pleców

Niewydolność nerek może powodować ból pleców, który jest zwykle silny i odczuwany pod żebrami. Można go wyczuć w przedniej części pachwiny lub bioder. Ból pleców i nóg może być spowodowany torbielami nerek, które są dużymi, wypełnionymi płynem, woreczkami utworzonymi na nerkach i są wynikiem policystycznej choroby nerek.

Wskazówka: bólom pleców spowodowanym niewydolnością nerek towarzyszą nudności, wymioty, wysoka temperatura ciała i częste oddawanie moczu. Normalny ból pleców, który nie ma związku z nerkami, zachowuje się inaczej : ból jest bardziej zlokalizowany i pojawia się nagle, nie ma gorączki. Jeśli nadal odczuwasz ból pleców, a tabletki przeciwbólowe są nieskuteczne, koniecznie udaj się do lekarza.

3. Opuchnięte oczy

Wczesnym objawem uszkodzenia układu filtrującego nerki jest pojawienie się białka w moczu, co może powodować obrzęki wokół oczu. Opuchliznę wokół oka można wytłumaczyć tym, że nerki produkują dużą ilość białka do moczu.

Wskazówka: Jeśli masz pewność, że twoje ciało otrzymuje wystarczającą ilość odpoczynku i białka, ale nadal odczuwasz obrzęki wokół oczu, umów się na wizytę do lekarza.

2. Wysokie ciśnienie krwi

Układ krążenia i nerki są od siebie zależne. Nerki mają małe nefrony, które filtrują odpady. Jeśli naczynia krwionośne ulegną uszkodzeniu, nefrony filtrujące krew nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Dlatego wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

Wskazówka: Naucz się kontrolować wysokie ciśnienie krwi, aby uniknąć niewydolności nerek. Dodaj pokarmy bogate w kwas foliowy, ponieważ bierze on udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek i może pomóc w zapobieganiu anemii.

1. Zmiany w oddawaniu moczu

Twoje nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie moczu i eliminowanie odpadów. Zmiany częstotliwości, zapachu, koloru i wyglądu moczu nie powinny być ignorowane. Typowe typy zmian obejmują:

Zwiększona potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy. Jakkolwiek od 4 do 10 razy dziennie jest uważane za normalne.
Zauważenie krwi w moczu. Zdrowe nerki odfiltrowują odpady z krwi, aby wytworzyć mocz, ale jeśli filtr zostanie uszkodzony, komórki krwi mogą zacząć „wydostawać się” do moczu.
Spieniony mocz. Pęcherzyki w moczu, szczególnie te, które wymagają kilkukrotnego przepłukania, aż znikną, wskazują, że niepożądane białko znajduje się w moczu.

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z nerkami? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.