Nieświeży oddech dotyczy większości ludzi. Po spaniu, lub niektórych pokarmach z ust pojawia się nieprzyjemny zapach.
Ale w niektórych przypadkach przykry zapach nie znika po umyciu zębów, a gumy i odświeżacze jedynie maskuja przykry zapach, który powraca bardzo szybko.
Problemem sa bowiem dolegliwości trawienne, z którym rozpprawić się trzeba od podstaw.
Byś mógł rozmawiać swobodnie i nie obawiać się nieprzyjemnego zapach z ust, stworzyliśmy tutaj listę, która pomoże Ci się z nim uporać.
1. Chrup marchew, łodygę selera lub jabłko
Jabłka i marchewki poprawiają trawienie i utrzymują układ trawienny w doskonałej kondycji. Oznacza to, że żołądek nie będzie wytwarzał gazów, które wydostają się przez usta i wywołuja niemiły zapach. Co więcej, świeże owoce i warzywa stymulują powstawanie śliny, która wypłukuje bakteryjny zapach z języka, zębów i dziąseł.
Pusty żołądek staje się winowajcą nieświeżego oddechu, ponieważ podnosi poziom kwasu. Nie zapomnij często spożywać lub po prostu żuć warzywa i owoce – dzięki temu żołądek będzie pełny i bezwonny.
2. Spożywaj więcej warzyw
Nieprzyjemny zapach może wskazywać na nadmiar kwasu w żołądku lub inne zaburzenia trawienne.
Dodajmy, że zielone warzywa są bogate w chlorofil – pigment, którego rośliny używają do fotosyntezy w celu absorpcji energii z promieni słonecznych. Pigment ten jest również naturalnym dezodorantem, który pomoże wyeliminować nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.
3. Żuj miętę
Takie rośliny jak mięta ułatwiają trawienie i eliminują zgagę – sprawców nieświeżego oddechu. Kolendra i pietruszka także świetnie nadaja się do żucia, jeśli je lubisz.
4. Zaprzyjaźnij się z jogurtem. Ale uważaj na jego słodkiego brata
Pożyteczne bakterie znajdujące się w jogurcie poprawiają trawienie. Układ trawienny jest zdrowy, a oddech świeży.
Nieświeży oddech powoduje gromadzenie się siarczanów w jamie ustnej. Przydatne bakterie, jak wykazały liczne badania dotyczące probiotyków, zmniejszają poziom siarczynu w jamie ustnej. Kupując jogurt wybieraj naturalny, bez cukru. O jak najprostszym składzie czyli zawierające jedynie mleko i bakterie. Te zawierające mleko w proszku, białka mleka czy śmietankę, są bardziej przetworzone.
5. Doceń wiśnie
Metantiol bezbarwny gaz o zgniłym zapachu – to kolejna przyczyna nieświeżego oddechu. Jedzenie wiśni neutralizuje woń gazu.
6. Nic nie może się równać z zieloną herbatą
Spożywanie zielonej herbaty daje organizmowi ogromne korzyści, poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. A herbata doskonale oczyszcza ciało, usuwając w ten sposób nieprzyjemny zapach i oczyszczając oddech. Napój zawiera również katechinę, naturalny przeciwutleniacz. Zwalcza bakterie, które powodują nieświeży oddech.
7. Owoce cytrusowe są naszymi przyjaciółmi
Kwas cytrynowy w cytrusach stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. A to one są winne nieprzyjemnego zapachu.
8. Herbata z imbirem i cytryną doskonale odświeża jamę ustną
Imbir słynie z właściwości leczniczych. Przy regularnym stosowaniu dostosowuje się trawienie żywności, znika nieprzyjemny zapach. Jeśli nie lubisz herbaty – wypłucz nią usta: imbir ukrywa zapach, a kwas cytrynowy zapobiega namnażaniu się bakterii.
9. Wybieraj wodę zamiast piwa
Woda zmywa resztki jedzenia i martwe komórki. Zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wspiea procesy metaboliczne. Nie zaniedbuj tego.