Sadzonki będą rosły mocne, zdrowe i będą miały intensywnie zielony kolor.
Paprykę wysiewamy stosunkowo wcześnie. Czas kiełkowania papryki jest dłuższy niż pomidora i potrzebuje ona więcej czasu. Niektórzy wysiewają już w styczniu, ale połowa lutego do połowy marca jest ogólnie zalecanym terminem.
Jeśli wysiejemy paprykę w kwietniu zdoła zakwitnąć, ale z powodu zbyt krótko trwającego lata z długim dniami, nie zdąży wydać owoców.
Czas przygotowania rozsady do sadzenia wynosi około 55 dni.
Żeby wyhodować dobre plony trzeba odpowiednio zadbać o cały proces uprawy począwszy od wysiewania.
Na tym etapie możemy dodatkowo wspomóc kiełkowanie i zdrowy rozwój wykonując dezynfekcje nasion.
Do tego celu wielu hodowców warzyw stosuje nadtlenek wodoru lub jasnoróżowy roztwór nadmanganianu potasu.
Nadtlenek rozbija skorupę nasion, nasyca je tlenem, odkaża i dezynfekuje. W nasionach znajdują się inhibitory zapobiegające kiełkowaniu. W naturze są niszczone w procesie utleniania naturalnymi środkami.
Wzór nadtlenku wodoru różni się od wzoru wody obecnością atomu tlenu. W cząsteczce wiązania tlenu są niestabilne, w wyniku czego traci atom tlenu i odpowiednio rozpada się na absolutnie bezpieczny tlen i wodę. Tlen działa jako utleniacz, niszcząc inhibitor, komórki mikroorganizmów, w wyniku czego giną najbardziej szkodliwe zarodniki i drobnoustroje chorobotwórcze. Poprawia odporność roślin. Zwiększa podobieństwo kiełkowania.
Łyżkę 3% roztworu nadtlenku wodoru rozcieńcza się 0,5 szklanki wody.
W takiej kąpieli nasiona powinny leżeć przez około 24 godziny.
Pomijając tę procedurę ryzykujemy, że część sadzonek doświadczy zgnilizny korzeni, dość popularnej przypadłości sadzonek papryki.
Po dezynfekcji nasiona należy wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie można przejść do następnej procedury – podkiełkowywania.
W tym celu dno pojemnika wykładamy warstwą tkaniny lub ręcznika papierowego nasączonego wodą (odstaną kranową lub przegotowaną), a na wierzchu rozkładamy nasiona.
Zamykamy pojemnik pokrywką i ustawiamy go w ciepłym miejscu. Małe białe kiełki pojawiają się zwykle po 4-10 dniach – wtedy można przystąpić do siewu.