Spathiphyllum, skrzydłokwiat nazywany jest potocznie „kobiecym szczęściem”. Kluczem do jego kwitnienia jest właściwa pielęgnacja.
Trudno nie kochać spathiphyllum, jest wytworne i eleganckie gdy zakwita urokliwymi, białymi kwiatami. Mimo, że nie jest szczególnie wybredne, nieodpowiednie dbanie o nie, skutkuje osłabionymi, zasychającymi liśćmi i brakiem kwiatów.
Skrzydłokwiat wymagania
To roślina tropikalna dlatego potrzebuje ciepła. Optymalna temperatura wynosi 18-23 stopnie. Wymaga również dużej wilgotności powietrza.
Gdy zaczyna się rozrastać potrzebuje przesadzania, najlepiej wiosną pamiętając, aby doniczka nie była dużo większa niż wcześniejsza. Można kupić gotową mieszankę ziemi lub samodzielnie przygotować: z ziemi ogrodowej, ziemi torfowej, piasku i próchnicy.
Aby rozmnożyć spathiphyllum, wystarczy podzielić je na kilka części podczas przesadzania. Można też ukorzeniać części naziemne. Proces ten najlepiej wykonywać wiosną lub wczesnym latem.
Uprawie tej pięknej rośliny czasem towarzyszą problemy, jak czernienie liści. Powodem jest nadmierne podlewanie. W dłuższym czasie może dojść do gnicia korzeni.
Liście Spathiphyllum stają się czarne lub żółte
Czernienie liści to nie tylko efekt błędów w podlewaniu. Powodem może być także niedobór składników odżywczych i zbyt suche powietrze.
Kiedy brakuje azotu czarne stają się nie wszystkie liście, ale jedynie końcówki młodych liści. Zauważywszy takie objawy musisz nakarmić roślinę jak najszybciej, najlepiej złożonym nawozem. Często żółkną liście świeżo kupionych roślin. Roślinę trzeba wtedy pilnie przesadzić do świeżej, bogatej w składniki gleby.
Pielęgnacja spathiphyllum jest mniej więcej taka sama jakiej wymaga anturium i zamiokulkas.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie
Aby skrzydłokwiat kwitł obficie i jak najdłużej, należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza i odpowiednie podlewanie. Nie można dopuścić do wyschnięcia gleby. Jeśli gleba wyschnie, liście zżółkną i opadną.
Oszacowanie kiedy należy podlać roślinę, jest dość proste: gdy liście wiotczeją, ale jeszcze nie więdną, podlewamy.
Powodem braku kwitnienia może być nietypowa cecha skrzydłokwiatu, o której nie każdy wie. Otóż spathiphyllum nie lubi, gdy korzenie mają zbyt dużo luzu. Jeśli niedawno przesadzałeś i skrzydłokwiat przestał kwitnąć, to jedynym powodem jest to, że korzenie mają za dużo miejsca. Szczególnie jeśli podlewasz prawidłowo, nawozisz i zapewniasz wilgotność liściom.
Zmień doniczkę na mniejszą lub poczekaj, kwitnienie powróci, gdy korzenie wystarczająco urosną. Od tego ile mają miejsca zależy, jak długo będziesz na to czekać.
Istnieje jeden sposób, aby przyspieszyć kwitnienie rośliny. Wystarczy trzymać ją kilka dni w temperaturze około 13 stopni, a następnie przynieść z powrotem do ciepłego pomieszczenia.
Skrzydłokwiat może też nie kwitnąć z powodu podlewania zbyt twardą wodą. W naturalnych warunkach w lasach deszczowych ma miękką i ciepłą wodę i dokładnie takiej potrzebuje.
W kwitnieniu pomoże też lekkie zakwaszenie, można to osiągnąć dodając 3 krople soku z cytryny do wody, którą podlewamy.
Naturalne nawozy dla spathiphyllum
Woda ze skórki banana
Skórki z trzech owoców zalewamy wodą w litrowym słoiku i odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie podlewamy roślinę.
Woda z gotowania ziemniaków
Woda z gotowania ziemniaków i innych warzyw jest bardzo cenna dla naszych roślin domowych. Podlewamy ostudzoną wodą z warzyw pod warunkiem, że nie została posolona.
Czosnek
3 ząbki czosnku zalewamy przestudzoną, przegotowaną wodą i odstawiamy na dobę. Nie dłużej, napar z czosnku zawsze musi być świeży.
Fusy z kawy na poprawę kwitnienia
Są bogactwem minerałów i wzbogacają glebę stopniowo się uwalniając. Wystarczy wsypać garść do średniej wielkości doniczki z spathiphyllum, lekko przemieszać z ziemią i powtarzać co miesiąc.
Skrzydłokwiaty cieszą oko i poprawiają nastrój. Szczególnie jeśli kwitną długo i obficie.