w

Rośliny doniczkowe, które przetrwają nawet w najciemniejszych zakątkach domu

Większość mieszkań ma nie tylko okna i pokoje skąpane w słońcu, ale są też ciemniejsze kąty i ciemniejsze pomieszczenia.

Wydają się tym bardziej ciemne i ponura, gdy nie ma w nich roślin. A wcale nie musi tak być. Są bowiem takie rośliny, która wcale nie gorzej radzą sobie w ograniczonym dostępnie do źródeł światła słonecznego.

Zobaczmy zatem co mamy do wyboru!

1. Chamedora wytworna.

Roślina bardzo łatwa w uprawie. W swoim naturalnym środowisku roślina rośnie w cieniu, pod bardzo wysokimi drzewami, dlatego może stać w miejscu ciemniejszym, z dala od okna. Może jednakże rosnąć także w miejscu dobrze oświetlonym (rośnie wówczas szybciej), byle nie było to bezpośrednie światło słoneczne.

2. Sagowiec odwinięty.

Roślina nie może być narażona na bezpośrednie oświetlenie silnym światłem słonecznym. Dlatego może stać w pewnym oddaleniu od okna. Niemniej jednak sagowiec nie lubi pełnego cienia.

3. Aglaonema

W naturze zamieszkuje nizinne, wilgotne lasy równikowe, w pobliżu i wzdłuż strumieni i wodospadów, na gęsto zalesionych zboczach górskich i wulkanicznych, w wąwozach, na skałach wapiennych i torfowiskach. Zawsze w miejscach o wysokiej wilgotności i dużym zacienieniu. Dlatego jako roślina doniczkowa jest mało wymagająca i dość łatwa w uprawie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to roślina trująca. I trzeba uważać gdy ma się małe dzieci lub zwierzęta.

4. Figowiec benjamina

Podobnie jak sagowiec benjamin potrzebuje światła, ale nie bezpośredniego padania na niego promieni słonecznych. Sprawdzi się więc w oddalonym nieco od okna kącie jasnego pokoju.

5. Aspidistra wyniosła

Jest wyjątkowo odporna na suszę, złe oświetlenie, skoki temperatury i zaniedbywanie. Cechuje się powolnym wzrostem. Roślinę należy przesadzać w odstępie 4 lat, na wiosnę.

6. Epipremnum złociste

Roślina jest łatwa w uprawie. Przy prawidłowej pielęgnacji może rosnąć w mieszkaniu 10 lat i dłużej. Temperatura pokojowa jest dla niej odpowiednia. Może rosnąć w półcieniu.

7. Kalatea

Rośliny dość trudne w uprawie. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy jest zapewnienie dużej wilgotności. Należy doniczki ustawić w naczyniu z wilgotnym torfem lub codziennie spryskiwać roślinę wodą. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Temperatura nie może być niższa od 10 °C, ale optymalna jest 27-29 °C. Nie wymagają natomiast pełnego światła, w lecie mogą rosnąć z dala od okna. W zimie jednak należy je ustawić w miejscu lepiej naświetlonym.

8. Dieffenbachia

Difenbachie preferują jasne, umiarkowane światło, ale dobrze rosną też w miejscach zacienionych (tylko na takich stanowiskach kwitną). Dobrze rosną w temperaturze 15–24 °C, maksymalna temperatura w lecie nie powinna przekraczać 30 °C, a w zimie spadać poniżej 12 °C. Narażenie rośliny na temperaturę 10 °C lub niższą powoduje obumieranie liści. Wymagają dużej wilgotności powietrza. Źle tolerują przeciągi i spaliny samochodowe.

9. Dracena obrzeżona

Roślina jest generalnie łatwa w uprawie, dobrze znosi warunki mieszkania. Preferuje miejsca półcieniste. Wymaga latem obfitego podlewania, zwłaszcza w upały, co drugi dzień. W zimie zależne od temperatury otoczenia.

10. Zielistka

Doskonała zdolność adaptacji, łatwa w uprawie i reprodukcji.

11. Filodendron schott

Wymagają wysokiej wilgotności powietrza, stanowiska osłoniętego i zacienionego. Tolerują warunki panujące w mieszkaniach, gdzie najlepiej rosną w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód lub zachód, choć tolerują też pomieszczenia położone po stronie północnej. Rośliny są bardzo wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie, ich liście ulegają szybkiemu poparzeniu, odkształcają się i matowieją.

12. Bromelia

Może to być niespodzianką, ale ta tropikalna roślina przetrwa nawet w świetle fluorescencyjnym i pięknie rozwija się w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka.

13. Sansewieria gwinejska

Roślina długowieczna bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki jak susza, duże różnice temperatur lub silne nasłonecznienie. Równie dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, jak i w cieniu.

Źródło: housebeautiful.com, Miniatura wpisu: freepik.com