w

Mam tę roślinę w każdym pomieszczeniu: wystarczy 1 liść aby ją rozmnożyć!

Niepozorna, popularna w ostatnich czasach zielona roślina. Nic dziwnego jest naprawdę bardzo korzystna we wnętrzu.

Odświeża powietrze, działa korzystnie na drogi oddechowe, odstrasza muchy i komary. Jej ujmujący zapach działa odprężająco i stanowi gotowy balsam dla zmęczonej i zestresowanej psychiki.

Sąsiadka dała mi ją lata temu – kilka listków zakorzeniłam w wodzie i pięknie się przyjęły. Teraz mam ją w każdym pokoju i rozdaję rodzinie. Nie musisz więc kupować nowej rośliny, zapytaj, czy ma ją ktoś ze znajomych nie ma. Wystarczy kilka sadzonek i masz nowe rośliny.

Kubańskie oregano

Roślina ma kilka nazw: kubańskie oregano, meksykański eukaliptus czy mięta arabska.

Niezawodna w uprawie. lubi stanowisko słoneczne i żyzną glebę. Może być silnie przycinana.

Nadaje się do uprawy doniczkowej, zimować musi w mieszkaniu najlepiej w temp. około 20 ºC

Ozdobna z mięsistych, jasnozielonych, miękko owłosionych liści, o mocnym zapachu, przypominający oregano i tymianek.

Niesamowity zapach

Możesz użyć świeżej rośliny, na przykład, rozcierając jej liście w dłoniach i wdychając jej aromat. Pomaga udrożnić zatkany nos i działa jak spray do nosa.

Ogólnie wpływa pozytywnie na rozluźnienie dróg oddechowych. Stojąc w doniczce uwalnia olejki eteryczne w powietrze i dzięki temu znacznie lepiej oddycha w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Używane są w inhalacji górnych dróg oddechowych i aromaterapii.

Pomaga na kaszel i ból gardła gdy będziemy żuć jego liście.

Naturalny środek odstraszający komary i owady

Chociaż twoje drogi oddechowe ją kochają, komary, ćmy i owady trzymają się od niej z daleka. Podobnie jak mięta, roślina ta ma działanie odstraszające owady.

Zrób herbatę

Oderwij kilka liści, podlej wodą i pozostaw do zaparzenia przez chwilę. Jeden liść wystarczy na jedną filiżankę. Taki ekstrakt przyniesie ulgę przy przeziębieniu, ale pomoże też przy kaszlu i bólu gardła. Może również łagodzić bóle głowy. Jego spożycie pomoże np. przy nadciśnieniu, astmie czy problemach trawiennych. Jednak jej zalety nie kończą się na tym.

W przypadku drobnych urazów skóry, infekcji skóry lub niewielkich oparzeń, należy pocierać dotknięty obszar. Ma również pozytywny wpływ na leczenie reumatyzmu i blizn, a przy jego pomocy siniaki goją się szybciej.

Pomaga również złagodzić objawy reumatyzmu oraz korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi czy cholesterolu. Działa korzystnie na serce, a nawet pomaga rozpuścić i usunąć kamienie nerkowe i żółciowe.

Użyj jego leczniczej mocy poprzez syrop

Oto jak przygotować leczniczy syrop.

Potrzebujemy:

Zamykany szklany pojemnik

Co najmniej 50 większych liści – im więcej, tym lepiej

Cukier z semoliny (w zależności od wielkości filiżanki i ilości liści ok. 759 g do 1 kg)

Cytryna, limonka, pomarańcza – do smaku

Sok z cytryn

Przygotowanie:

Lekko opłucz liście zimną wodą i przekrój na pół, aby uwolnić jak najwięcej soku. Cytrynę, limonkę lub pomarańczę dokładnie umyj (według smaku) i pokrój w plasterki. Na przemian układaj liście, cukier, sok z cytryny i plasterki cytrusów w słoiku, aż pojemnik będzie całkowicie pełny. Po prostu go zamykamy i zostawiamy na parapecie.

Po dwóch tygodniach powinieneś zauważyć, że cukier się rozpuszcza lub możesz go delikatnie wymieszać. Regularnie sprawdzamy zawartość kubka, uważając, aby na jego powierzchni nie zaczęła się tworzyć pleśń. Gdy zawartość pojemnika stanie się całkowicie płynna, odcedź przez płótno i dobrze wyciśnij. Przechowujemy w lodówce.

Syrop nie podrażnia żołądka, pomaga rozluźnić flegmę, jest niesamowicie silny na stany zapalne gardła, oskrzeli i inne jesienne i zimowe dolegliwości.

Podaję łyżeczkę 3 razy dziennie. Dodaję go też do przestudzonej herbaty, jogurtu, płatków owsianych. Dzieci naprawdę to lubią! 🙂

Zastosowanie w kuchni

świeże i suszone (do zup, sosów, ryb i potraw mięsnych).

Może być zamiennikiem mięty, tymianku i oregano.

Dlatego wszystkiego warto mieć tę roślinę w każdym pomieszczeniu: nie musisz jej kupować, wystarczy 1 liść tak łatwo możesz ją rozmnożyć!

Źródło: youtube.com, ogrodykarkonoszy.eu, Miniatura wpisu: youtube.com