W czasie, gdy ceny ogrzewania drastycznie rosną, każda oszczędność może obniżyć koszty i komfort cieplny mieszkańców. Przełączanie okien na tryb zimowy nie jest skomplikowane. Powinniśmy to robić dwa razy w roku przed i po sezonie. Zobacz, jak ustawić tryb zimowy w oknach i zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Tryb zimowy w oknach
Podczas montażu zapewne nie powiedziano Ci, że w oknach plastikowych należy co roku ustawiać tryb zimowy i letni.
Jednak ten drobny szczegół odpowiada za docisk uszczelki i sprawia, że Twoje okna lepiej izolują. Poprawia się szczelność, ale też wytrzymałość i trwałość okna.
Drobna zmiana ustawienia oznacza zmianę docisku skrzydła do ramy okiennej. Ta prosta czynność może zimą podnieść temperaturę o stopień.
Dlatego zaleca się, aby zimą nieco mocniej docisnąć okucia w oknie. Dzięki temu zapobiegasz utracie ciepła.
Latem, ze względu na upały, zaleca się nieznaczne poluzowanie okucia okna. Po to, by umożliwić nieco lepszą cyrkulację powietrza.
Dlaczego należy dostosować tryby okien plastikowych?
Naprzemiennie ustawiane letnie i zimowe tryby okien plastikowych, mogą przedłużyć żywotność ich konstrukcji.
Zimą materiał kurczy się, a wraz z nagrzewaniem powietrza się rozszerza.
Regulacja okien na zimę zmienia stopień docisku skrzydła. W rezultacie zmniejsza się szybkość zużycia uszczelki i elementów złącznych okna.
Zmień plastikowe okna na tryb zimowy, jeśli:
- Powietrze dmucha z boku okna. Nieprawidłowo ustawiona pozycja powoduje, że zimą zimne powietrze przedostaje się do wnętrza domu z boku ramy okiennej
- Skrzydło okna nie otwiera się lub nie zamyka poprawnie. Nieprawidłowo wybrana pozycja może przyczynić się do zacinania przełączania na tryb wentylacji
- Skrzydło w oknach opadło. Przyczyną może być krytyczne zużycie zawiasów. Regulacja ustawienia na tryb zimowy pomoże ci rozwiązać problem.
Regulacja okna na zimę
Regulacja okna plastikowego na zimę nie jest trudna. W większości przypadków można to zrobić w prosty sposób. Wystarczą proste narzędzia, klasyczny klucz imbusowy lub kombinerki.
W niektórych typach okien możesz zmienić tryb zimowy w oknach ręcznie bez użycia narzędzi.
Okno jest zawsze fabrycznie ustawione na tryb letni. Dlatego konieczna jest zmiana ustawienia na tryb zimowy.
Na boku ramy okna zwykle kilka centymetrów pod wysokością, na której mieści się klamka, znajduje się element służący do regulacji. Może też być na górze lub na dole.
Mimośród lub czop to jeden z elementów okucia, który służy do przełączania okna z jednego trybu na drugi. Czopy mogą mieć różne kształty. Z reguły okrągłe lub owalne ze specjalnym otworem na odpowiednie narzędzie.
Jak sprawdzić czy okna mają tryb zimowy?
Nie każdy użytkownik wie, czy na plastikowych oknach w jego mieszkaniu jest możliwość zmiany trybu na zimowy. Możesz się tego dowiedzieć w prosty sposób sprawdzając trzpień umieszczony z boku skrzydła.
Jeżeli czop ma otwory na klucze lub ma kształt owalny, to taki system umożliwia pracę w różnych pozycjach.
Zmiana ustawienia okien na tryb zimowy
Oto w jaki sposób wykonać regulację okna aby poprawić jego szczelność. Na czopie, który można obracać, zazwyczaj jest zagłębienie. W prawidłowo ustawionym trybie zimowym powinno znajdować się ono jak najbliżej uszczelki.
Z tej pozycji żeby przywrócić tryb letni obraca się trzpień o 180 stopni.
Oprócz zmiany trybu okien z podwójnymi szybami istnieje kilka innych kroków, które mogą pomóc w ociepleniu pomieszczenia.
Sprawdź uszczelkę
Uszczelki okienne nie są wieczne. Stopniowo wysychają i bez względu na to, jak mocno dokręcisz mechanizm blokujący okno, zimno nadal przenika do wnętrza.
Dlatego sprawdź stan uszczelki i jeśli jest zadowalający, nasmaruj ją WD-40 i myj regularnie czystą wodą.
Jeśli są na niej pęknięcia, należy je wymienić.
Jeśli okna są mokre, wokół nich tworzy się pleśń.
Wysoka wilgotność wnętrza styka się z zimną powierzchnią okien. Problemem może być to, że okna są słabo ocieplone.
Pierwszą przyczynę tego problemu można łatwo rozwiązać poprzez odpowiednią wentylację i usunięcie roślin z parapetu (mogą one być źródłem nadmiernej wilgoci).
Jeśli przyczyną jest słaba izolacja, przenikanie ciepła przez okna zwiększy problemy z pleśnią.
Sytuację można poprawić, naklejając taśmę paroizolacyjną na wewnętrzną stronę ramy okiennej od wewnątrz i folię dyfuzyjną na zewnątrz ramy okiennej. To poprawi szczelność okna plastikowego.
Miniatura wpisu: freepik.com