w

Jak karmić paprykę po posadzeniu do gruntu, aby szybko rosła i przynosiła obfite plony

Papryka jest bardziej kapryśna niż pomidory, chociaż obie rośliny należą do rodziny psiankowatych. Aby uzyskać dobre zbiory, konieczne jest ścisłe przestrzeganie ważnych zasad jej uprawy.

Nawożenie odgrywa jedną z ważniejszych. Ważne jest nie tylko wybór odpowiedniego nawozu, ale także terminowe dostarczanie aktualnie potrzebnych składników odżywczych.

Czego papryka potrzebuje do prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania

Do prawidłowego rozwoju papryki kluczowe są trzy składniki:

1. Azot – przyczynia się do wzrostu zielonej masy, co jest szczególnie potrzebne w początkowych fazach wzrostu. Ten makroelement jest budulcem wszystkich komórek papryki i innych roślin.

2. Fosfor – chociaż potrzebny jest w niewielkich ilościach jest bardzo ważny. Odpowiada za rozwój korzeni, uczestniczy w fotosyntezie, przenosi paprykę z fazy wzrostu zielonej masy do fazy owocowania.

3. Potas – jest głównym składnikiem odżywczym w fazie dojrzewania owoców. Krótko mówiąc, K odpowiada za odporność, kwitnienie i owocowanie, choć pełni też wiele innych funkcji.

Mikroelementy w dokarmianiu papryki są bardzo pożądane, ale nie niezbędne. Roślina po prostu nie będzie miała czasu umrzeć z powodu ich niedoboru, ponieważ jest uprawiana w uprawie rocznej. Ale wraz z ich brakiem zdrowie krzewów i jakość owoców pogarszają się.

Mezoelement wapń zajmuje pozycję pośrednią, potrzebne są w umiarkowanych dawkach. Pewne dawki Ca znajdują się w wodzie i glebie, ale mogą występować w niedostępnej postaci. Jeśli papryce brakuje wapnia, grozi jej zgnilizna wierzchołkowa owoców.

Kiedy karmić paprykę

Gdyby chodziło o pomidory, można by określić termin prostym zaleceniem: „nawozić 10-14 dni po posadzeniu”. Ale z papryką to nie jest takie proste.

W przeciwieństwie do pomidorów, korzenie papryki są delikatniejsze i wolniej się regenerują. Kiedy pospieszymy się z nawożeniem, azot może spalić korzenie uszkodzone podczas sadzenia.

Trzeba więc obserwować sadzonki, poczekać, aż papryka wypuści po przesadzeniu nowy liść. Jeśli jest jaśniejszy niż stare, wszystko idzie dobrze, można zastosować nawożenie.

Kilka słów o trudno dostępnym fosforze

Ten pierwiastek jest niezbędny zwłaszcza dla korzeni. Ale większość nawozów gotowych zawiera go w trudno przyswajalnej formie. Zaczyna być przyswajany dopiero po 3 miesiącach, ale zostaje w glebie nawet na 3 lata. Dlatego gdy papryka jest posadzona w miejscu, które wcześniej było nawożone nawozami wieloskładnikowymi np. azofoską będzie miała fosfor w przystępnej formie.

W obecnym sezonie pobierze to, czym gleba była nawożona w zeszłym roku. Aktualne nawozy dostarczą fosfor przyszłym nasadzeniom.

Kiedy jednak uprawiamy świeżą ziemię, uporządkowaliśmy teren, który od dawna nie był używany i posadziliśmy w niej paprykę musimy podać fosfor w łatwo dostępnej formie.

Jak karmić paprykę po raz pierwszy po posadzeniu

W 10-litrowym wiadrze z wodą rozpuszczamy 1,5 łyżeczki mocznika, łyżkę dowolnego bezchlorowego nawozu bezpotasowego i 2 łyżki azofoski. Wylewamy 200 ml pod korzeń.

Jeśli fosfor jest potrzebny w szybko przyswajalnej formie, mamy dwie możliwości. Fosfor i potas zastępujemy Pekacidem, który zakwasza glebę, lub monofosforanem potasu, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju gleby.

Najważniejsze jest pierwsze karmienie papryki po przesadzeniu. Wzmacnia system korzeniowy, sprzyja wzrostowi zielonej masy i ustanawia program owocowania. Tutaj ważne jest, aby wybrać odpowiedni lek i czas.

Nawozy gotowe możemy zastąpić bio nawozami z masy organicznej o zrównoważonym składzie NPK i organiczne nawozy fosforowo potasowe w łatwo przyswajalnych formach.

Alternatywą dla gotowych nawozów są gnojówki z pokrzywy, traw i ziół łąkowych przygotowane samodzielnie i napar z popiołu drzewnego.