Jod to przystępny cenowo i dostępny dla wszystkich ogrodników suplement, który nie tylko zwiększy plony Twoich grządek, ale również zapewni ochronę przed większością chorób oraz odstraszy szkodniki. Dziś podzielimy się z Tobą kilkoma przepisami na to, jak prawidłowo wykorzystać jod do nawożenia i wzmocnienia odporności roślin.
Kilka kropli jodu może skutecznie zwalczyć mączniaka prawdziwego, zgniliznę owoców i korzeni, grzyby oraz pleśnie.
Jak stosować jod przeciwko zarazie
Phytophthora to groźna choroba, która potrafi całkowicie zniszczyć rośliny. Grzyb ten atakuje liście i owoce. Należy wymieszać 1 litr niskotłuszczowego mleka, 10 litrów wody oraz 15 kropli jodu. Rośliny powinno się opryskiwać co 10 dni. Możesz zacząć stosować ten roztwór w 15 tygodniu, po pojawieniu się pierwszych kwiatów.
Jod przeciwko szkodnikom
Szczególnym problemem dla roślin są larwy gąsienic i ryjkowce. Istnieje jednak sprawdzony sposób, który na długo wypędzi te szkodniki z Twojego ogrodu. Wystarczy rozcieńczyć 20 ml jodu farmaceutycznego w wiadrze wody (10 litrów). Roślinę należy podlewać, używając 1 litra roztworu na każdy krzak. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze przy uprawie porzeczek i agrestu.
Jod na mączniaka prawdziwego
Mączniak prawdziwy atakuje m.in. porzeczki, maliny, agrest, róże, ogórki oraz pomidory. Aby uratować swoje rośliny, należy traktować je roztworem jodu. W tym celu rozpuść 1 łyżkę mydła w płynie lub startego, 1 litr odtłuszczonego mleka oraz 10 kropli jodu w 10 litrach wody. Opryskiwanie powinno odbywać się co 14 dni, aż do całkowitego zniknięcia choroby.
Jod jest również doskonałym nawozem dla ogórków i pomidorów. Wystarczy rozpuścić 10 kropli jodu w 5 litrach wody i podlewać rośliny, gdy pojawią się pierwsze kwiatostany. Na każdy krzak przypada 1 litr roztworu.
Ważna uwaga!
Podczas podlewania nawozem jodowym, należy unikać bezpośredniego kontaktu z łodygą rośliny. Najlepiej oddalić się od łodygi o około 20 cm.
Wykorzystaj jod w swoim ogrodzie. Jest to całkowicie naturalne i bezpieczne rozwiązanie.