Dlaczego ogórki są gorzkie
w

Dlaczego ogórki są gorzkie w smaku? Co zrobić żeby nie były i jak uratować je gdy już są gorzkie?

Dlaczego ogórki są gorzkie? Wbrew powszechnym przekonaniom, ogórek jest rośliną wymagającą. Niekorzystne warunki uprawy prowadzą do gorzkiego smaku w części łodygowej owocu.

Skąd pochodzi goryczka w ogórkach i jak uzyskać słodkie, soczyste i chrupiące owoce?

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Rośliny, podobnie jak ludzie, mogą doświadczać stresu. Reakcją ogórka na niesprzyjające warunki jest produkcja kaburbitacyny, toksycznego związku organicznego, odpowiedzialnego za gorycz owoców.

Kaburbitacyna jest syntetyzowana w liściach, a następnie rozprowadzana po całej roślinie i kumulowana w systemie korzeniowym. Ze względu na tę właściwość w XVIII wieku ogórki uważano za trujące i zakazano ich jedzenia!

Dzięki badaniom naukowym wiemy, że ilość światła słonecznego i ogólne warunki atmosferyczne mają bezpośredni wpływ na stopień nagrzania rośliny. Ojczyzną ogórków jest kontynent azjatycki, a dokładniej tropikalne lasy Indii.

Tam ogórki rosną w cieniu drzew, nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozwijają się w ciepłym, wilgotnym powietrzu, bez gwałtownych zmian temperatury.

Stwierdzono, że jeśli upały trwają dłużej niż 5 dni, ryzyko wystąpienia goryczy ogórka podwaja się.

Gwałtowne zmiany temperatury, brak wilgoci, zbyt upalna pogoda, słaba gleba, głównie gliniasta lub piaszczysta, to najczęstsze przyczyny goryczy ogórków.

Wystarczy jeden z tych czynników, aby rośliny zaczęły gromadzić kaburbitacyny, które skoncentrowane są w skórze i tkankach najbliżej nasady ogórka. Największą gorycz mają owoce niedojrzałe i przejrzałe.

Niektóre odmiany ogórka są naturalnie bardziej gorzkie niż inne. Wybierając różne odmiany, warto zwracać uwagę na opisy smakowe i wybierać te, które deklarują się jako słodkie, bez tendencji do goryczy.

Ogórki wyhodowane z nasion ogórka gorzkiego również będą gorzkie.

Co zrobić żeby ogórki nie były gorzkie?

Jak zapobiec gorzkiemu smakowi ogórków? Oto konkretne przyczyny gorzkich ogórków i jakie środki należy podjąć w każdym przypadku.

Główne przyczyny mogą być następujące:

  • brak wilgoci i nawożenia;
  • zbyt duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą;
  • błędy w pielęgnacji (nieprawidłowy siew, gęstość sadzenia itp.);
  • inwazja szkodników.

Brak wody i składników odżywczych

Dlaczego ogórki są gorzkie? Brak wody wpływa nie tylko na smak, ale także na wygląd owoców. Dojrzewają dłużej, są mniejsze, a skórka ciemniejsza. Im ciemniejsza skórka, tym większa goryczka.

Ponadto brak składników odżywczych powoduje deformacje ogórków, które są wygięte, węższe z jednej strony i grubsze z drugiej.

Jak podlewać ogórki, żeby nie zgorzkniały? Używaj ciepłej wody. Przestrzegaj zasad podlewania ogórków: tylko przy ciepłej pogodzie i tylko ustaną, ciepłą wodą, aby uniknąć szoku temperaturowego.

W przypadku nieodpowiedniej aury pogodowej grządki należy przykryć lekką włókniną, aby rośliny nie mokły, nie marzły, albo przeciwnie nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ogórki warto sadzić obok roślin zapewniających im półcień.

Dostarcz ogórkom azotu i potasu, dokarmiając je azotanem potasu (20-30 g na 10 litrów wody) i mocznikiem (25-30 g na 10 litrów wody).

Dlaczego ogórki są gorzkie i jaki wpływ na to mają szkodniki

Mszyce, mączliki, wciornastki, nicienie, roztocza i inne szkodniki mogą zwiększać gorycz ogórków. Roślina broni się przed inwazją owadów, wytwarzając gorzką substancję.

Podjęcie środków zapobiegawczych ochroni Twoje nasadzenia przed atakami szkodników.

Regularnie przeglądaj rośliny, usuwaj chwasty, ściółkuj glebę. Gdy pojawią się owady, spryskaj liście naparem z tytoniu lub łusek cebuli.

Regularnie spulchniaj także glebę, aby poprawić wymianę powietrza, odcinaj dzikie pędy i trzymaj ogórki na podporach.

Jak uratować gorzkie ogórki?

Rozmawialiśmy o tym, jak zapobiec pojawieniu się goryczy w ogórkach. Ale co jeśli i tak staną się gorzkie? Czy trzeba wyrzucać ogórki uprawiane z wielkim trudem?

Oczywiście nie! Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się goryczy w ogórkach.

Jak obrać ogórka żeby nie był gorzki

Kaburbitacyna występuje głównie w skórze, więc wystarczy obrać ogórek i odciąć końcówki. Gorycz znajduje się też w miąższu najbliżej skórki, zatem trzeba go obrać trochę mocniej niż zazwyczaj.

Jeśli ogórki są bardzo gorzkie, czyli kaburbitacyny znalazły się w większej części owocu gorycz usuwa się też poprzez pocieranie. Odetnij końcówki i przekrój owoc wzdłuż. Pocieraj obie połówki, aż przestanie się wydzielać biała piana, następnie spłucz pod bieżącą wodą.

Ogórka pokrój na małe kawałki i posyp solą. Pozostaw na około 30 minut. Goryczka znika wraz z uwolnionym sokiem. Plasterki opłucz w wodzie i przygotuj sałatkę.

Gorzkie ogórki można bezpiecznie konserwować i marynować. Przy niedużej goryczy nie będzie ona wyczuwalna w piklach. Jeśli jednak są bardzo gorzkie, lepiej najpierw namoczyć je w wodzie.

Najlepszy sposób na pozbycie się goryczy dużej ilości ogórków: Napełnij odpowiedni pojemnik zimną wodą. Odcedź i dodawaj świeżą wodę co 3 godziny. Spróbuj ogórków po 6-7 godzinach. Jeśli smak jest przyjemny, rozpocznij konserwowanie.

Jeśli goryczka pozostanie, zmień wodę jeszcze 2-3 razy. Można dodatkowo odciąć końcówki, wtedy goryczka szybciej zniknie.

Przeczytaj również: Biorę młodą cukinię i jajka. Przygotowuję przepyszną frittatę na śniadanie dla całej rodziny