Jeśli pospieszyłeś się z sadzeniem, mogło się zdarzyć, że czosnek zimowy wykiełkował zbyt wcześnie. Nie jest to sytuacja idealna, ale jeszcze nie wszystko stracone. W tym artykule podpowiadamy, jak sadzić czosnek i co zrobić, aby przedwczesne kiełkowanie mu nie zaszkodziło.
Czosnek sadzimy jesienią, żeby uzyskać zbiory wcześniej, niż byłoby to możliwe, gdybyśmy posadzili go dopiero wiosną. Jednak gdy robimy to zbyt wcześnie, a jesień jest ciepła, czosnek zdąży wykiełkować, zanim nadejdą chłody.
Ogólnie rzecz biorąc, czosnek jest odporny na zimę i nie boi się zimna. Jeśli jednak wykiełkuje przed mrozami, jego odporność na mróz spadnie. Części naziemne czosnku ozimego mogą obumrzeć. W takim przypadku plonów będzie mniej. Część przetrwa, a część niestety przemarznie.
Dlatego trzeba wiedzieć, jak sadzić czosnek. A jeśli czosnek wyrósł przed mrozami, lepiej zabezpieczyć go przed nadchodzącym chłodem.
Dlaczego czosnek zimowy wykiełkował przed zimą?Wpływa na to zbyt wczesne posadzenie i dodatnie temperatury powietrza. W idealnej sytuacji czosnek, który został posadzony przed zimą, powinien zdążyć dobrze się zakorzenić. Następnie bezpiecznie przezimować i wykiełkować zaraz po odwilżach. Jednakże klimat się zmienia, a jesień i zima charakteryzują się w ostatnich latach wyjątkowo wysokimi temperaturami. Gdy czosnek zapuści korzenie, a temperatury są nadal wysokie, zdecyduje, że nadszedł czas, aby zacząć kiełkować. Podobnie zachowają się główki cebuli posadzone przed zimą.
Musimy wziąć pod uwagę długoterminowe prognozy pogody, jeśli chcemy właściwie wybrać termin sadzenia czosnku ozimego.
Co zrobić, jeśli czosnek zacznie kiełkować jesienią?
Kiedy czosnek zimowy wykiełkował zbyt wcześnie, musimy go ochronić przed mrozem. Nie możemy jednak zrobić tego, gdy jest ciepło, ponieważ dalibyśmy roślinie dodatkowy impuls do wzrostu.
Musimy śledzić prognozy i zareagować tuż przed przymrozkami.
Najlepszą ochroną dla czosnku będzie ściółkowanie. Wystarczy przykryć go w przeddzień przymrozków. Jeśli jutro będzie przymrozek, przykryj go dzisiaj.
Jak najlepiej okryć czosnek zimowy? Do ściółki możesz użyć:
- Liście – muszą być zdrowe, wolne od infekcji grzybiczych i szkodników;
- Siano;
- Słoma;
- Torf — przesuszony, nie powinien być świeży;
- Gałęzie świerkowe — czyste i zdrowe, bez czerwonych plam;
- Trociny — zaleca się mieszać je z igłami sosnowymi, aby odstraszyć myszy.
- Włóknina — jeśli kiełki są małe, można zastosować agrotkaninę.
Przy wyborze materiału bierzemy pod uwagę poziom kwasowości gleby. Jeśli jest podwyższony, nie używamy igieł sosnowych, torfu ani trocin z drzew iglastych.
Zaleca się dodanie łusek cebuli do materiału pokrywającego. Jeśli istnieje ryzyko, że czosnek znajdujący się pod ściółką może zostać zaatakowany przez owady.
Jak sadzić czosnek w ogrodzie
Aby zapobiec kiełkowaniu czosnku podczas ciepłej jesieni, warto posadzić ząbki na głębokości 10 cm – 15 cm. Uchroni go to przed anomaliami pogodowymi.
Warto też pamiętać by wybrane miejsce nie było podmokłe, aby nie narazić czosnku na gnicie. Wybieramy zawsze zdrowe ząbki. Natomiast nawozimy dopiero wiosną.
Wcześniej powiedzieliśmy, kiedy sadzić czosnek ozimy w listopadzie 2023 r.