Błędy w uprawie czosnku
w

3 główne błędy w uprawie czosnku. WIĘKSZOŚĆ nawet doświadczonych ogrodników to robi i TRACI zbiory

Własna uprawa czosnku to świetny sposób na zapewnienie sobie zdrowego dodatku do potraw i leku na wiele dolegliwości. Jednakże nawet doświadczeni ogrodnicy mogą popełnić kilka fundamentalnych błędów, które zniweczą ich trud. Mogą one prowadzić do utraty zbiorów. Sprawdź, jakie są często popełniane błędy podczas uprawy czosnku.

Błąd nr 1: Nadużywanie stosowanie środków grzybobójczych

Nadużywanie środków grzybobójczych bez rzeczywistej potrzeby może zaszkodzić roślinom. 

Kiedy liście czosnku żółkną albo schną na końcówkach, wielu ogrodników rzuca się na środki grzybobójcze. To błąd! 

Suche końcówki i żółte liście to najczęściej przyczyna braku azotu, a nie chorób grzybowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaaplikowanie gnojówki z pokrzyw lub innych ziół. Można też sięgnąć, po rozcieńczony w wodzie obornik kurzy, aby wzbogacić glebę azotem.

1 litr granulowanego obornika kurzego rozcieńcz 10 litrami wody. Wymieszaj i odstaw do rozpuszczenia. Użyj w postaci rozcieńczonej. Na 10-litrów wody 0,5 litra naparu.

podlewanie czosnku

Błąd numer 2: Zaniedbywanie nawadniania

Często uważa się, że warzywa cebulowe są mało wymagające, jeśli chodzi o wodę. Tymczasem odpowiednie nawadnianie jest kluczowe dla zdrowia i wzrostu czosnku.

Końcówki liści, a czasem nawet całe dolne liście zaczynają wysychać nie tylko z powodu niedoboru azotu. Czasem wina jest tak prozaiczna przyczyna, jak brak odpowiedniej ilości wody.

Jakość plonu ulega wówczas znacznemu pogorszeniu. Dlatego szczególnie w porze suchej nie zaniedbuj podlewania i to solidną porcją wody. Co najmniej 20 litrów na 1 m².

Przeczytaj również: Dlaczego liście czosnku żółkną? Typowe przyczyny, które możemy wyeliminować

Błąd nr 3: Zbiór na św. Anny

Dawniej czosnek zbierano w dzień św. Anny, czyli 26 lipca i ta data bardzo mocno zakorzeniła się w tradycji ogrodniczej. 

Jednak wówczas uprawiano głównie odmiany wąskolistne, które nie były tak wymagające pod względem terminu zbioru.

Jeżeli posiadasz czosnek szerokolistny, nie zwlekaj ze zbiorem. Gdy tylko zobaczysz, że jego liście są w połowie zaschnięte i łamią się, czas wyciągać z ziemi!

Nieprawidłowe timingi zbiorów mogą wpłynąć na jakość i trwałość przechowywanego czosnku. Unikając tych błędów, możemy znacząco poprawić efektywność naszej uprawy.

Dziś mamy inne odmiany, a i klimat się zmienił. Nie zawsze warto trzymać się starych reguł, nawet jeśli wiele z nich nadal się sprawdza. 

Przeczytaj również: Sztuczka po wykiełkowaniu czosnku, która pomoże kilkakrotnie zwiększyć rozmiar głowy