Awokado: uprawa, sadzenie i pielęgnacja w domu.

Zima to doskonały czas na uprawę egzotycznych roślin. Wiosną zajmujemy się sadzonkami, przesadzaniem roślin doniczkowych, latem – ogrodem w pełnym rozkwicie, a jesienią – zbiorami!

Dlatego teraz gdy jeszcze nie możemy z ruszyć do ogrodów a nawet na wysiewy jest za wcześnie możemy poświęcić uwagę hodowli roślin egzotycznych z pestki.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy awokado wyrośnie z pestki, to odpowiedź na nie jest prosta. Jak najbardziej, a nawet ma szansę zakwitnąć i zaowocować!

Przygotowanie pestki z awokado

Pestka zwykle zajmuje około połowy całego owocu. Aby uprawa awokado się w pełni powiodła, musisz wybrać dojrzały owoc. Dojrzałe nasiona mają niemal stuprocentową zdolność kiełkowania.

Jak wybrać dojrzały owoc? Naciśnij awokado dłońmi z obu stron – dojrzały owoc sam się wyprostuje.

Jeśli trudno takie dostać w domu możesz pomóc owocowi dojrzeć – połóż go obok bananów, jabłek. Owoce te uwalniają etylen, który przyspiesza dojrzewanie.

Awokado jest dość mało wymagające w uprawie – można je po prostu zanurzyć w ziemi. Ale ponieważ nasiona zwykle kiełkują przez długi czas nawet do trzech miesięcy – lepiej kiełkować je w wodzie. Duża pestka zawiera więcej składników odżywczych.

Aby usunąć pestkę konieczne jest przecięcie owocu na pół wzdłuż i rozłączenie połówek. Pestka zostanie w jednej części, teraz wystarczy ją wyjąć.

Dobrze umyj pestkę z miąższu. Następnie wykonaj małe otwory o średnicy 5 mm na tym samym poziomie, pośrodku kości. Wbij 3-4 wykałaczki i umieść pestkę na szklance z wodą, ostrym końcem do góry i bardziej płaską stroną w wodzie. Pestka powinna być zanurzona do połowy.

Postaw szklankę na parapecie i poczekaj, aż pojawią się kiełki i korzenie. Nie zapomnij stale uzupełniać wodę w szklance, gdy odparowuje.

Na początku nasiono pęknie na pół wzdłuż liścienia – to dobry znak – wkrótce można je zasadzić w ziemi.

Sadzenie

Potrzebujemy dobrego drenażu i ziemi uniwersalnej. Sadzimy tak jak moczyliśmy pestkę ostrym końcem ku górze. Zakopujemy połowę w ziemi.

W tym czasie:

  • Utrzymuj glebę wilgotną.
  • Zapewnij jasne miejsce.
  • Zapewnij ciepłe miejsce.

Po kilku dniach pojawi się czerwonawy kiełek. Na początku tempo wzrostu jest imponujące – awokado dorasta około 50 cm w ciągu 3 miesięcy, potem wzrost zwalnia, głównie drzewo awokado rośnie w górę i nie spieszy się z wypuszczaniem pędów bocznych.

Aby spowodować krzewienie się rośliny – najwyższe pędy należy przycinać.

Ważne! Pestka i liście awokado zawierają niebezpieczną toksynę – persynę. Może wywołać alergię a nawet wstrząs anafilaktyczny! Nie uprawiaj tej rośliny, jeśli w domu są koty i małe dzieci, które lubią gryźć różne rzeczy.

Pielęgnacja awokado w doniczce

Awokado uwielbia wilgotne powietrze. Zwiększ wilgotność – wycieraj liście, spryskuj roślinę.
Podlewaj tylko ciepłą, ustaną wodą.

Potrzebuje światła, ale bez bezpośredniego naświetlania. Jeśli awokado jest pozostawione na słońcu przez długi czas, liście stają się czerwone i mogą zostać poparzone.

Co roku musisz przesadzić drzewo awokado do nowej, większej doniczki.

W warunkach domowych awokado może zrzucić wszystkie liście, nie bój się – nie zawsze oznacza to śmierć rośliny. Kontynuuj podlewanie, a wyrośnie nowy, świeży liść.

Latem wskazane jest zabranie awokado na zewnątrz. Umieść go pod drzewem – wtedy drzewko awokado zakwitnie wcześniej.

Pnie roślin są elastyczne i z trzech można stworzyć ciekawą kompozycję. Wykiełkuj trzy pestki awokado i posadź w jednej doniczce.

Splataj ich pnie w warkocz w miarę wzrostu. Wystarczy zostawić trochę luzu, aby rosnące na grubość pnie miały miejsce.

Otrzymasz bardzo dekoracyjny okaz.

Po 6 latach latach mogą pojawić się kwiaty. W domowej uprawie przy odpowiednich warunkach mogą pojawić się owoce, ale ale to zjawisko raczej rzadkie.

Problemem jest rozmiar. W naturze awokado to naprawdę wysokie drzewo osiągające 17 metrów.

W domu dorośnie do około 2 metrów. Ale skórzaste długie liście i dekoracyjny pień będą wystarczająca atrakcją. A może własnie ty doczekasz się szczęśliwego owocowania?

Kiedy można rozpocząć wysiew nasion pomidora w 2023 roku

Agronomowie obalili mit o uprawie ogórków i pomidorów w tej samej szklarni