Jak wyhodować awokado z pestki. Kiełkowanie, sadzenie i uprawa w doniczce

Awokado, owoc o łagodnym smaku i kremowej teksturze, zdobywa coraz większą popularność na świecie. Jednak czy wiesz, że możesz samodzielnie uprawiać to egzotyczne drzewo w swoim domu? W artykule dowiesz się wszystkiego o uprawie awokado z pestki w doniczce. Obserwuj, jak mała pestka zamienia się w piękne drzewko owocowe. Czas wkroczyć do świata awokado i poznać sekrety hodowli rośliny!

Jak rośnie awokado

Zima to doskonały czas na uprawę egzotycznych roślin. Gdy jeszcze nie możemy ruszyć do ogrodów, a na wysiewy jest za wcześnie, możemy poświęcić uwagę hodowli roślin egzotycznych i wyhodować awokado z pestki.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy awokado z pestki wyrośnie, to odpowiedź na nie jest prosta. Jak najbardziej! Mało tego, nawet ma szansę zakwitnąć, a w wyjątkowych przypadkach nawet zaowocować!

Jak rośnie awokado drzewo

Jak wyhodować awokado z pestki — krok po kroku

Jest na to prosty sposób. Pestka zwykle zajmuje około połowy całego owocu. Aby uprawa awokado z pestki się w pełni powiodła, musisz wybrać dojrzały owoc. Dojrzałe nasiona mają niemal stuprocentową zdolność kiełkowania.

Jak wybrać dojrzały owoc? Naciśnij awokado dłońmi z obu stron — dojrzały owoc sam się wyprostuje. 

Jeśli trudno taki owoc dostać w sklepie, możesz pomóc awokado dojrzeć w domu. Połóż go obok bananów, jabłek. Owoce te uwalniają etylen, który przyspiesza dojrzewanie.

Pestkę awokado można po prostu zanurzyć w ziemi i powinno wykiełkować. Jednak nasiona zwykle kiełkują przez długi czas nawet do trzech miesięcy. Dlatego, dla pewności lepiej kiełkować je w wodzie.

Najlepiej by pestka była duża. Duża pestka zawiera więcej składników odżywczych. Zapewnia one roślinie wszystkiego czego potrzebuje przez długi czas. Nie trzeba będzie stosować nawozów przez wiele tygodni, miesiecy, a nawet lat. Jeśli regularnie przesadzimy roslinę do nowej doniczki i świeżej ziemi.

Kiełkowanie awokado z pestki

Po pierwsze, musimy wyjąć pestkę awokado z owocu. W tym celu konieczne jest przecięcie owocu na pół wzdłuż i rozłączenie połówek. Pestka zostanie w jednej części, teraz wystarczy ją wyjąć.

Jak wyhodować awokado z pestki – kiełkowanie

Teraz dobrze umyj pestkę z miąższu. Następnie wykonaj w niej małe otwory o średnicy 5 mm na tym samym poziomie, pośrodku pestki.

Wbij 3-4 wykałaczki i umieść pestkę na szklance z wodą, ostrym końcem do góry, zaś bardziej płaską stroną w wodzie. Pestka powinna być zanurzona w wodzie do połowy. W taki sposób:

Jak wyhodować awokado z pestki

Postaw szklankę na parapecie i poczekaj, aż pojawią się kiełki i korzenie. Nie zapomnij stale uzupełniać wodę w szklance, gdy odparuje.

pestka awokado

Na początku nasiono pęknie na pół, wzdłuż liścienia. To dobry znak. Wkrótce można je zasadzić w ziemi.

Sadzenie pestki awokado w doniczce

Do posadzenia wykiełkowanej pestki awokado w ziemi potrzebujemy doniczki z dobrym drenażem i ziemi uniwersalnej. Sadzimy tak jak moczyliśmy pestkę ostrym końcem ku górze. Zakopujemy połowę w ziemi.

awokado w doniczce

W tym czasie:

  • Utrzymuj glebę wilgotną.
  • Zapewnij jasne miejsce.
  • Zapewnij ciepłe miejsce.

Po kilku dniach pojawi się czerwonawy kiełek. Na początku tempo wzrostu jest imponujące – awokado dorasta około 50 cm w ciągu 3 miesięcy. Potem wzrost zwalnia. Młode drzewko rośnie tylko w górę. Roślina nie spieszy się z wypuszczaniem pędów bocznych. 

Awokado z pestki w doniczce

Aby spowodować rozkrzewienie się rośliny – pęd główny należy przyciąć.

Ważna informacja! Pestka i liście awokado zawierają niebezpieczną toksynę – persynę. Może wywołać alergię a nawet wstrząs anafilaktyczny! Nie uprawiaj tej rośliny, jeśli w domu są koty i małe dzieci, które lubią gryźć różne rzeczy.

Uprawa awokado w doniczce

Awokado uwielbia wilgotne powietrze. Zwiększ wilgotność otoczenia rośliny. Wycieraj liściemokrą szmatka, spryskuj roślinę wodą. Podlewaj tylko kiedy roślina tego potrzebuje, ale nie przesuszaj.  Woda do podlewania rośliny powinna być lekko ciepła i odstana.

Awokado w doniczce potrzebuje wilgoci

Młoda sadzonka awokado z pestki potrzebuje światła, ale nie bezpośredniego. Jeśli awokado jest pozostawione na słońcu przez długi czas, liście mogą zostać poparzone i staną się czerwone.

Co roku musisz przesadzić drzewo awokado do nowej, większej doniczki. To istotne. W końcu hodujemy drzewo. Musimy pozwolić mu się swobodnie rozrastać. 

W warunkach domowych awokado może nagle zrzucić wszystkie liście. Nie spisuj go na straty. Nie zawsze oznacza to śmierć rośliny. Kontynuuj podlewanie, a wypuści nowy, świeży liść. Ustal przyczynę. Mogła to byc reakcja na zmianę warunków otoczenia lub zaniedbanie.

Latem wskazane jest wystawienie awokado na zewnątrz, na balkon lub do ogrodu. Ustaw doniczkę z awokado pod dachem tarasu lub drzewem. Wówczas skróci się czas oczekiwania na kwitnienie, który i tak trwa kilka lat.

Sposób, by awokado było bardziej dekoracyjne

Pnie młodych roślin są elastyczne i z trzech można stworzyć ciekawą kompozycję.

Wykiełkuj trzy awokado z pestki

Wykiełkuj trzy pestki awokado i posadź w jednej doniczce. 

Trzy pestki awokadow doniczce

Zaplataj pnie w warkocz w miarę wzrostu. Wystarczy zostawić trochę luzu, aby rosnące na grubość pędy miały miejsce. 

awokado w doniczce

Otrzymasz bardzo dekoracyjny okaz.

Splecione awokado w doniczce

Czy drzewo awokado będzie owocować?

Po 6 latach latach uprawy mogą pojawić się kwiaty. W domowej uprawie przy odpowiednich warunkach mogą pojawić się owoce, ale to zjawisko raczej rzadkie.

Problemem jest rozmiar. W naturze awokado to naprawdę wysokie drzewo osiągające 17 metrów.

drzewo awokado

W domu dorośnie do około 2 metrów. Ale skórzaste długie liście i dekoracyjny pień będą wystarczającą atrakcją, dla której warto uprawiać awokado w doniczce.

Jednak kto wie, może akurat własnie ty doczekasz się szczęśliwie udanego owocowania?

Kiedy można rozpocząć wysiew nasion pomidora w 2023 roku

Agronomowie obalili mit o uprawie ogórków i pomidorów w tej samej szklarni