Mówimy: to tylko katar. Tymczasem bywa on tak przykrym i uciążliwym doświadczeniem, że słowo „tylko” wydaje się tu być wybitnie nie na miejscu.
Zatkany nos to nie tylko utrudnienie oddychania, dyskomfort, ale także uporczywy ból głowy, zatok, nosa, świąd, pieczenie i uczucie rozpychania, łzawienie z oczu. W dodatku może mieć on poważne konsekwencje.
Jak sobie z tym poradzić?
Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nie leczony tydzień. Rzeczywiście nie zniknie od razu, ale można znacząco zmniejszyć jego uciążliwość, rozrzedzić zalegającą wydzielinę i pomóc organizmowi pozbyć nadmiaru nagromadzonego śluzu.
Katar jest naturalną czynnością fizjologiczną organizmu, który w ten sposób chroni się przed nadmiernym wchłanianiem wirusów.
Dlatego stosowanie kropli na katar, nie pomaga wyzdrowieć, a nawet może przedłużyć stan chorobowy. Przynosi jedynie doraźną ulgę.
Środek ludowy na łagodzenie stanu przeziębienia i kataru
Środek do wdychania skutecznie pomaga złagodzić objawy. Trzeba go jednak przygotować zapobiegawczo wcześniej w okresach nasilonych zachorowań, zanim jeszcze dopadnie nas przeziębienie.
Będziesz potrzebować:
• Skórki z 4 cytryn
• 1 łyżki goździków
• 350 ml alkoholu
• butelki lub słoika
Przepis
Skórkę cytryny, goździki włożyć do butelki i zalać alkoholem i zakręcić. Butelkę/słoik odstawić w ciemnym miejscu na 10 dni. Należy codziennie dobrze wstrząsać.
Jak stosować?
Otrzymany produkt należy stosować jako inhalator do nosa. Zamknij jedno nozdrze i wdychaj powstałe terapeutyczne opary z butelki. Powtórz procedurę, gdy wystąpią objawy zatkanego nosa.
Dlaczego to działa?
Cytryna jest doskonałym źródłem witamin C, A, B1, B2, B3, żelaza, fosforu, magnezu i potasu. Właściwości te pomagają skuteczniej leczyć grypę, przeziębienia, astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, katar i ból gardła.
Goździk ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, które pomagają zatrzymać rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo przyprawa ta zawiera związek eugenol, który hamuje uszkodzenia oksydacyjne powodowane przez wolne rodniki.