w

Jaka odległość między krzakami podczas sadzenia pomidorów w gruncie

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że zachowanie odpowiedniego dystansu podczas sadzenia sadzonek pomidorów w gruncie jest bardzo ważne. Dzięki temu rośliny będą się dobrze rozwijać i owocować.

Sadzonki muszą mieć dość miejsca, żeby się wzajemnie nie zacieniać, ani nie rywalizować o składniki odżywcze i wodę. Za duża gęstość nasadzeń może tez utrudniać właściwą wentylację, za to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych i obecności szkodników, które wówczas zdecydowanie łatwiej i szybciej sie rozprzestrzeniają.

Jakie należy zachować odległości pomiędzy sadzonkami

Zaleca się sadzenie wysokich pomidorów w odległości 70-80 cm od siebie. Odległość między rzędami powinna wynosić co najmniej 1 metr. Przy takim rozstawie można zebrać 10 kg pomidorów z każdego krzaczka.

Pomidory średnie można sadzić w odległości 50-60 cm między krzakami i 70-80 cm między rzędami. W takim rozłożeniu z jednego krzaka będzie można zebrać do 8 kg plonu.

Nisko rosnące pomidory mają też mniejsze wymagania odnośnie odległości. Wystarczy im 30 cm między krzakami i 50 cm między rzędami. Można posadzić je w szachownicę i zmieścić około 10 krzewów na 1 metrze kwadratowym.