Odchwaszczanie to chyba najbardziej znienawidzona przez ogrodników czynność związana z pielęgnacją ogrodu.
A jednocześnie niezwykle ważna. Chwasty bowiem nie tylko wpływają na estetykę ogrodu, ale też po prostu szkodzą naszym roślinom. Zabierają im składniki odżywcze z gleby, te bardziej inwazyjne potrafią wypierać gatunki pożądane, przyciągają szkodniki roślin, rywalizują z roślinami o wodę.
Mają przewagę nad roślinami wprowadzanymi do grodu, że bardzo łatwo się przystosowują do nowych warunków i są niezwykle trudne do wyplenienia.
Zadbany ogród to ogród bez chwastów. Jednak usuwanie ich nie należy ani do rzeczy łatwych ani przyjemnych.
Niektórzy posuwają się do użycia chemikaliów, by oszczędzić sobie pracy, a jest to bardzo złym pomysłem, bo może to zaszkodzić ogólnemu ekosystemowi naszego ogrodu. Zniszczyć pożyteczne mikroorganizmy i zaabsorbować szkodliwe substancje, które pozostaną w glebie na długo.
Wielu ogrodników radzi sobie stosowaniem agrowłókniny. Ten sposób ma wielu zwolenników jak i wielu przeciwników. Wadą tego rozwiązania jest to, że mogą w nią wrastać korzenie roślin. Gdy włóknina zostanie zniszczona i chcemy się jej po kilku latach pozbyć z dużym prawdopodobieństwem uszkodzimy korzenie roślin.
Włóknina jest też ulubionym miejscem ślimaków, gdzie mogą chować się przed naszym wzrokiem, rozmnażać i żerować.
Większość z nas po prostu stara się regularnie odchwaścić wyrywając chwasty. Niektóre usuwa się dość łatwo, jednak są i takie, które mają bardzo głębokie trudne do usunięcia korzenie.
To syzyfowa praca, ponieważ zdecydowana większość chwastów po prostu odrasta i prace trzeba wykonać od nowa.
A jednak da się pozbyć chwastów za pomocą zwykłej tektury w prosty sposób, bez kopania i chemikaliów.
Pozbywanie się chwastów przy pomocy kartonu
Wystarczy karton i trochę czasu!
Sposób nie zadziała na grządce warzywnej, chyba że pomyślimy o przygotowaniu miejsca na warzywniak odpowiednio wcześniej.
Na czym polega sposób sprawdzony i polecany przez wielu ogrodników?
Na rozłożeniu zwykłych tektur, kartonów tam gdzie są chwasty (i gdzie nie planuje się sadzenia roślin warzywnych).
Przysypujemy kartony cienką warstwą kupionego kompostu na wierzchu, aby tektura nie odfrunęła.
Karton rozkłada się przez około 2 lata. W tym czasie chwasty pozbawione dostępu światła w końcu zamierają i przestają rosnąć. To bardzo prosty i skuteczny sposób na walkę z chwastami!
Najlepiej ułożyć dwie warstwy i upewnić się, że wszystkie krawędzie zachodzą na siebie na co najmniej 5 cm. Jeśli nie masz kompostu do umieszczenia na tekturze, po prostu zabezpiecz kamieniami i nałóż grubą warstwę rozdrobnionych liści, lub zrębki czy inną ściółkę drzewną.
Wiele sklepów pozwoli Ci zabrać kartony ze swoich śmietników za darmo. Tylko upewnij się, że jest czysty.