w

Dlaczego kalanchoe (żyworódka) nie kwitnie?

Kalanchoe to popularna roślina doniczkowa, którą można kupić w każdej kwiaciarni czy markecie. Jest sukulentem bardzo często kupowanym jako prezent.

Jest to kępa soczyście zielonych, mięsistych liści, nad którymi dosłownie unosi się chmura kwiatów. Kwiaty mogą mieć różne odcienie czerwieni, różu, żółci i bieli.

Być może dobrze znasz tę sytuację: kupiłeś kwitnącą roślinę, kwitła przez kilka miesięcy i po wszystkim. Minął rok, dwa, trzy, a ponownego kwitnienia nie ma. Co gorsza sama roślina bardzo się zmienia. Z dawnego piękna pozostają tylko cienkie, blade pędy o cienkich liściach i łysa dolna część pnia. Na czym polega problem?

Jak sprawić, by roślina znów wyglądała wspaniale i zakwitła

Jednym z powodów, dla których kupiony w sklepie kalanchoe, w domu szybko traci swój dawny blask, jest to, że rośliny do sprzedaży są przesycone stymulantami i nawozami. Na pewien czas zapewniają im one piękny wygląd i obfite kwitnienie.

Działają przez kilka miesięcy dokładnie tyle, ile potrzeba, aby miały czas dotrzeć do sklepów w doskonałej kondycji, a sklepy miały czas je sprzedać.

Po pewnym czasie, w najlepszym wypadku roślina przestaje kwitnąć i traci ładny pokrój, a w najgorszym obumiera. Jeśli dodatkowo nie otrzyma właściwej opieki, cały proces przebiega jeszcze szybciej.

Hybrydy kalanchoe są często jednoroczne

Innym powodem takich zmian jest to, że w sprzedaży znajduję się hybrydy hodowane jako jednoroczne. W tym przypadku po kwitnieniu można odciąć pęd, włożyć do wody i ukorzenić. Nowa roślina zakwitnie pod warunkiem właściwej opieki.

Zasady opieki kalanchoe

Dobre oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników dobrostanu kalanchoe. Potrzebuje światła słonecznego szczególnie rano, dlatego najlepiej czuje się na parapecie okna wychodzącego na wschód. W ostateczności może to być okno południowe.

Gdy roślina ma wystarczającą ilość światła, liście wyglądają zdrowo i mają soczyście zielony kolor. Natomiast gdy brakuje jej światła liście zaczynają blednąć, pędy – rozciągają się, nowe pędy stają się małe, a kwitnienie w ogóle nie występuje.

Temperatura jest drugim warunkiem prawidłowego wzrostu i kwitnienia kalanchoe. Nie powinna przekraczać +27°C. Przy silnym upale kalanchoe czuje się zestresowany, zaczyna popierać dużo płynu, którego nie jest w stanie wchłonąć. Nie znosi też bliskiej lokalizacji grzejników. Lepiej, żeby temperatura była niższa niż wyższa.

Pomimo faktu, że kalanchoe preferuje chłód, nie toleruje zimna i przeciągów.

Właściwe podlewanie

Główna zasada jest taka: Kalanchoe nie można przelewać. Częstotliwość podlewania zależy od pory roku. Latem może to być dwa lub trzy razy w tygodniu. Zimą – raz w tygodniu. Jednocześnie pamiętamy by sprawdzić górną warstwę ziemi. W przypadku gdy nadal jest mokra, odkładamy podlewanie.

Spryskiwania kalanchoe nie wymaga, ponieważ jest sukulentem.

Karmienie

Możesz określić, czy twoja roślina ma wystarczającą ilość składników odżywczych po jej wyglądzie. Obserwujesz, że przestała rosnąć, a nowe liście są bardzo małe? Roślina wyraźnie nie ma wystarczającej ilości azotu. Gdy azotu ma natomiast nadmiar, jej liście stają się duże, mięsiste, ciemnozielone, ale całkowicie przestaje kwitnąć.

Sukulent nie kwitnie lub kwitnie bardzo krótko? Oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości fosforu. Jeśli fosforu jest za dużo, liście zaczynają żółknąć, a dolne na ogół odpadają.

Jeśli liście stają się wykrzywione – roślinie brakuje potasu.

Dlatego nawóz dla Kalanchoe powinien być zrównoważony, a najlepszym będzie ten przeznaczony dla sukulentów. Karmimy od wiosny do połowy jesieni raz na dwa tygodnie i w połowie dawki.

Rozmnażanie

Kalanchoe należy przesadzać raz na dwa lata. Glebę do przesadzania trzeba wybrać przeznaczoną dla sukulentów. Sprawdzi się również ziemia uniwersalna.

Wybierając doniczkę do sadzenia, zwróć uwagę na obecność otworów drenażowych, a podczas sadzenia pamiętaj, aby na dnie umieścić dobrą warstwę drenażu (np. keramzyt).

Odcięte pędy nadają się do rozmnażania. Możesz posadzić kilka ukorzenionych sadzonek w jednej doniczce, ale upewnij się, że odległość między nimi wynosi co najmniej 5 cm.