Czak-czak to narodowa słodka potrawa tatarska, znana także w Baszkortostanie, popularna również w Azji Środkowej (w Kirgistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie i Tadżykistanie, a także wśród polskich Tatarów z Podlasia).
Ten słodki tradycyjny deser to kawałeczki ciasta usmażonego w głębokim tłuszczu sklejone miodem lub syropem (czasem także z bakaliami). Tradycyjnie przygotowany z gęstego ciasta, które wałkowało się i kroiło się na malutkie paseczki.
Według legendy bułgarski chan szukał dania na ślubu syna, która będzie prosta do przygotowania, pożywna, nie będzie się szybko psuła i będzie ją można nie tylko podać gościom przy weselnym stole, ale także wysłać jako prezent do odległych krajów. Te warunki spełnił czak-czak przygotowany przez żonę jednego z pasterzy.
Przygotowaniu czak-czaka towarzyszyła szczególna tradycja. Ciasto przygotowywały panny, a smażyły mężatki. Starsze kobiety przygotowywały syrop z miodem i formowały do podania.
U Tatarów czak-czak zastępował tradycyjny tort przygotowywany przez matkę panny młodej na wesele. Kawałek otrzymywał każdy kto przyniósł potrawę na weselny stół, im była smaczniejsza tym większy kawałek dostawał. Kto nie przyniósł potrawy mógł po prostu zapłacić za tort i była to forma prezentu dla nowożeńców.
W chłodnym, suchym miejscu może być przechowywany przez trzy tygodnie. Jadło się go rękami.
Według tego przepisu zrobisz czak-czak szybko i łatwo. Te przysmaki z tradycyjnej kultury tatarskiej świetne przyjmują się we współczesnej kuchni. Czak-czak smakuje zarówno dzieciom jak i dorosłym.
Przepis na czak-czak
Aby przygotować czak-czak potrzebne są następujące składniki:
• mleko 300 ml
• jajko, 1 szt
• szczypta soli
• opakowanie proszku do pieczenia 10 g
• mąka 300 g
• cukier 1 szklanka
• woda 0,5 szklanki
• sok z cytryny 1 łyżka
• olej do smażenia
Przygotowanie
Wlej mleko w temperaturze pokojowej do miski. Dodaj jajko, sól i proszek do pieczenia do mleka i wymieszaj trzepaczką.
Mąkę przesiej i wsyp do mleka, wyrabiaj do uzyskania gładkości.
Przykryj ciasto folią i odstaw na 20 minut.
Na patelni rozgrzać dużo oleju.
Weź łyżkę z dziurkami i przez niego przeciskaj ciasto na olej, smaż nieregularne kawałki na złoty kolor.
Odsącz je z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych i wyłóż na talerz, wlej syrop, wymieszaj.
Przygotowanie karmelu
Karmel można też przygotować mieszając 200 g cukru z 300 g miodu.
Niezależnie od składników bardzo ważne jest, aby robić to na naprawdę małym ogniu, ponieważ cukier łatwo się pali, co z kolei nie będzie miało najlepszego wpływu na smak czak-czak. Gotuje się aż do testu na grubą nitkę przez około 5 minut. W trakcie gotowania mieszać bardzo ostrożnie.
Usmażone ciasto wkładamy do szerokiego naczynia zwilżonego wodą (aby karmel nie przywierał podczas serwowania) i zalewamy gorącym karmelem. Można formować określony kształt.
Przysmaki są miękkie w środku, z chrupiącą skórką na zewnątrz, słodkie i delikatne. Jeśli lubisz i możesz jeść miód, możesz go rozcieńczyć odrobiną wody i użyć zamiast syropu. Niektórzy do polania używają także mleka skondensowanego. Można dodać rodzynki i orzechy, posypać makiem lub sezamem.
Instrukcja na filmie:
Poniżej instrukcja na czak-czak przygotowany z gęstszego ciasta o konsystencji takiej jak makaron, wyrabianego, wałkowanego i ciętego. To jednak trudniejszy proces przygotowania czak-czaka.