Buraki są tanie, wartościowe i pyszne, a mimo to wciąż jemy ich za mało.
Barszcz raz na dwa miesiące i czasem buraczki do obiadu – to wszystko. A one są tak przydatne, że mogą zastąpić wiele droższych i modniejszych produktów.
Szczególnie wartościowe są dla osób starszych, a oto dlaczego:
Pomagają w utrzymaniu sprawnego wzroku
Badania wykazały, że azotany zawarte w burakach nie tylko zwalczają wysokie ciśnienie krwi, ale także zapobiegają utracie wzroku związanej z wiekiem, w tym ryzyku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku w starszym wieku.
Surowe buraki i soki są bogate w witaminy i przeciwutleniacze przydatne w obniżaniu ciśnienia krwi i zapobieganiu miażdżycy.
Zwalcza miażdżycę
Buraki zawierają magnez, który okazał się skuteczny w zapobieganiu miażdżycy i normalizacji pracy układu nerwowego. Innym powodem, dla którego buraki są przydatne w problemach naczyniowych, jest wysoka zawartość kwasów organicznych, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.
Normalizują mikroflorę
Buraki mają wysoką zawartość cukrów naturalnych. Są źródłem składników odżywczych dla dobrej mikroflory jelitowej. Zawierają też dużo błonnika, który pomaga usuwać toksyny i toksyny, oczyszcza organizm.
Nasycają energią
To warzywo jest źródłem białka roślinnego, które z kolei odpowiada za napięcie i elastyczność mięśni, napełnia energią. Im jesteśmy starsi, tym więcej tracimy mięśni, więc spożywanie wystarczającej ilości białka, w tym warzyw, jest bardzo ważne, aby zrekompensować tę stratę.
Zmniejszają ciśnienie
Osoby starsze często cierpią na nadciśnienie, a świeży sok z buraków jest jednym z naturalnych sposobów na jego obniżenie. Naukowcy przypisują ten efekt wysokiej zawartości azotanów w korzeniu: są one przekształcane w tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie o kilka punktów. Nie będzie można zastąpić tabletek burakami, ale ta metoda może być skutecznie stosowana jako profilaktyka.
Zapobiegają depresji
Obecność magnezu i witamin z grupy B w składzie pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo depresji, wzmocnić układ nerwowy. Przy wystarczającej ilości witaminy B mija drażliwość, zmęczenie, a sen się normalizuje.
W wielu publikacjach naukowcy powiązali spożywanie buraków ze zmniejszonym ryzykiem depresji, również dlatego, że zawarte w nich naturalne cukry odżywiają pożyteczne bakterie w naszych jelitach. Z kolei bakterie jelitowe biorą udział w tworzeniu hormonów i neuroprzekaźników, które mają korzystny wpływ na mózg.
Przydatne są zarówno gotowane, jak i surowe buraki. Pieczone doskonale zachowują błonnik, naturalne cukry i pektyny przydatne dla mikroflory i normalizacji przewodu pokarmowego oraz białko potrzebne mięśniom.
Przepis na sałatkę „miotłę” z buraków
Sałatka jest tak nazwana ze względu na jej zdolność do oczyszczania jelit, usuwania całego nadmiaru z organizmu. Składniki nie powinny być gotowane, warzywa powinny być świeże.
Składniki:
• 1 średni burak – 100-150 g
• 1 duża marchewka – 80-100 g
• 1 zielone jabłko – 80-100 g
• olej roślinny – 1 łyżka
• czosnek – 2 ząbki
• jabłkowy – 1 łyżka
Sposób przygotowania:
• Buraki, marchewki, jabłka zetrzyj na dużej tarce lub pokrój w cienkie paski, ewentualnie bardzo cienkie plasterki.
• Drobno posiekaj czosnek lub przepuść przez prasę.
• Przygotuj dressing mieszając czosnek, olej i ocet.
• Dopraw sałatkę, odstaw na 1-2 godziny do lodówki do „przegryzienia się”.
Pomimo swoich użytecznych właściwości buraki mają też wiele przeciwwskazań do regularnego stosowania. Nie są zalecane przy problemach z nerkami i chorobach pęcherza. Buraki wspomagają produkcję kwasu szczawiowego w organizmie, co jest niekorzystne dla kamicy moczowej.
Nie zaleca się ich także przy cukrzycy. właściwości buraków poprawiające motorykę przewodu pokarmowego mogą niekorzystnie wpływać na osoby, które mają wrażliwy żołądek lub jelita.