w ,

Robię syrop z babki, a nawet z dwóch. Tylko on pomaga tak szybko pozbyć się kaszlu i chrypy

Każdy zna te charakterystyczne liście, które jako dzieci przykładaliśmy sobie na stłuczone kolana, albo leczyliśmy kurzajki.

Babki jednak są dwie i są pomiędzy nimi podobieństwa i różnice.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.), to babka wąskolistna, języczki polne ma listki węższe i dłuższe.

Babka zwyczajna, babka większa (Plantago major L.) ma większe liście i bardziej owalne liście.

Obie są wykorzystywane do leczenia kaszlu, ponieważ obie wykazują właściwości odkrztuszające i odśluzowujące.

Obie również mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe o podobnym nasileniu. Pomagają więc na obolałe stawy, ścięgna, mięśnie, opuchliznę, a nawet zwichnięcia i złamania. Łagodzą ukąszenia owadów, mają też działanie moczopędne.

Babka ma też bardzo korzystne działanie na schorzenia oczu. Stosuje się ją w łagodzeniu objawów tzw. kurzej ślepoty, zwyrodnienia plamki żółtej, katarakty.

Z liści babki można przyrządzać maść, nalewkę, napar, syrop, a można także robić z niej okłady, oraz spożywać liście w sałatkach.

Właściwości bakteriostatyczne wykazują świeże liście i sok. Substancją czynną jest w tym przypadku aukubozyd, który pod wpływem zawartej w surowcu β–glukozydazy uwalnia aglikon aukubigeninę o właściwościach bakteriostatycznych.

Odwary działają też nieco ściągająco i słabo moczopędnie. Badania wykazały, że wyciągi wodne z liści babki lancetowatej, stosowane doustnie, pobudzają wytwarzanie interferonu i przeciwciał antywirusowych, a więc substancji chroniących organizm przed inwazją wirusów. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej albo odwar z liści wysuszonych przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka.

Dziś dzielę się przepisem na syrop z liści babki zwyczajnej i lancetowatej, ale można do niego użyć tylko jednej z nich.

Składniki:

• 250 g (trzy szklanki mokrych liści)

• szklanka miodu

• słoik litrowy

• butelka szklana półlitrowa

Liście myjemy mocząc je co najmniej dwukrotnie w zimnej wodzie, a w razie potrzeby jeszcze raz, a następnie dodatkowo przepłukujemy na sitku pod bieżącą wodą. Wyparzamy słoik i butelkę.

Od liści można odcisnąć sok i dodać miód. I syrop gotowy.

Jeśli nie masz wyciskarki liście umieść w litrowym słoiku/naczyniu i wyłóż na nie miód. Następnie miksujemy blenderem ręcznym, albo wkładamy liście z miodem do blendera stojącego i miksujemy.

Następnie masę przecedzamy przez sitko o grubych oczkach, część masy ma się przedostać na syropu. Wyrzucamy dość mocno odciśnięte resztki suchej masy.

Jeśli syropu nie będą pić dzieci można dodać do niego ok 50 ml 40% alkoholu.

Syrop przelewamy do butelki z ciemnego szkła i przechowujemy w lodówce.

W czasie infekcji przyjmujemy 1 łyżkę 3 razy dziennie. Profilaktycznie 1 łyżkę dziennie do wyczerpania syropu.

Źródło: wikipedia.com/ youtube/Modliszqa, Miniatura wpisu: freepik.com