Każdy hodowca kwiatów, nawet początkujący, będzie w stanie wyhodować hortensję, ale nie każdy potrafi sprawić, by obficie zakwitła.
Cały sekret tkwi oczywiście w nawozie stosowanym pod krzaki.
Na początku sezonu hortensja potrzebuje nawozu, aby uzyskać zieloną masę, a następnie obficie zakwitnąć. Zwykle jest to magnez, azot, żelazo, potas, fosfor.
Jesienią, stosując nawozy, przygotowujemy krzewy na mróz, pomagamy gromadzić niezbędne składniki odżywcze. Przed zimą hortensja potrzebuje fosforu i potasu.
Jako pogłówny stosuje się nawozy organiczne i mineralne (przemysłowe).
Ściółka jabłkowa jako nawóz
Opady jabłek są oczywiście organiczne. Należy stosować je pod hortensję wczesną jesienią i do końca listopada przed zimą. To zakwasi glebę. Jak wszyscy wiecie, hortensja uwielbia i dobrze rośnie w kwaśnym środowisku, które utrzymuje opady przez długi czas.
Jak zrobić ściółkę jabłkową pod krzakami:
Zbierz opadłe, przygnite jabłka. Wielkość, gatunek nie ma znaczenia.
Pokrój jabłka na cztery kawałki. Jedno 7-litrowe wiadro trafi do jednego krzaka.
Zalej jabłka wodą i pozostaw do zaparzenia na dwa dni.
Proporcja jest następująca: na 3 kg jabłek na 1 litr wody.
Po tym czasie bardzo ostrożnie wykonaj wokół hortensji płytki rowek, aby nie uszkodzić korzeni.
Jabłka wlewamy do bruzdy razem z wodą.
Przykryj je ściółką z trawy. To wszystko!
Jabłko będzie rozkładać się przez długi czas w glebie pod hortensją, dając kwasowość, która przyniesie korzyści krzakom. W przyszłym roku będzie bujne i piękne.
Nie można „karmić” hortensji jabłkami, które są dotknięte chorobami grzybiczymi (świerzb, cystoporoza itp.), A także są pryskane pestycydami.