Jeż w ogrodzie to wspaniały gość! Ta kolczasta kulka to nie tylko urokliwe stworzenie, ale także pomocnik w walce z niechcianymi ogrodowymi szkodnikami.
Chcesz wiedzieć, jak przyciągnąć jeża do swojego ogrodu i pomóc mu w czasie zimy?
Dokąd tupta nocą jeż
Jeże to niezwykłe stworzenia. Drobne, kolczaste i pełne wigoru, wnoszą do ogrodu nie tylko urok, ale także pożytek. Ich pokarmem są owady, ślimaki oraz małe gryzonie, a nawet żmije, co sprawia, że aktywnie wspierają nas w walce ze szkodnikami ogrodowymi.
Jeż w tradycji
Jeż ma także swoje miejsce w tradycji. W niektórych mitologiach są kojarzone z ochroną i tajemniczością. Są także symbolem ochrony przed złem i kłopotami. Według przesądów ludowych jeż w pobliżu domostwa przynosi domownikom szczęście.
Korzyści z obecności jeża w ogrodzie
Oprócz bycia pomocnikiem w zwalczaniu szkodników, obecność jeża sprzyja rozszerzaniu bioróżnorodności naszego terenu. Stają się ważnym ogniwem w ekosystemie ogrodu.
Jak przyciągnąć jeża do ogrodu?
Nie ma sposobu, by jeża do ogrodu wprowadzić wbrew jego woli. Jeże są pod częściową ochroną co oznacza, że nie można ich chwytać i przetrzymywać. Ale jeśli w ogrodzie będą do tego warunki, jeż sam chętnie się do niego wprowadzi.
Przede wszystkim jeż potrzebuje schronienia. Nie wprowadzi się do ogrodu z wykoszonym na 5 cm pustym trawnikiem. Potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł się schować. Może to być stos liści, sterta gałęzi, gęste nasadzenia lub specjalne domki dla jeży. Miejsce osłonięte i bezpieczne, gdzie jeż będzie spędzał dzień, skąd nocą będzie mógł bezpiecznie wyruszać na polowanie, a zimą hibernować.
Oczywiście jeż musi mieć się jak do ogrodu dostać. Jeśli w ogrodzeniu jest podmurówka lub płot czy siatka sięga samej ziemi, jeż nie będzie mógł się wejść do ogrodu.
Pożywienie: Jeże lubią chrząszcze, turkucie, ślimaki i inne małe zwierzęta. Takie menu przyciągnie je do twojego ogrodu.
Woda. Jeż musi mieć też dostęp do wody. Rozstaw na działce niskie pojemniczki z wodą.
Chemia: Unikaj stosowania substancji chemicznych i pestycydów, które mogą zaszkodzić jeżowi.
Bezpieczeństwo: spraw, by Twój ogród nie był miejscem, gdzie jeż może ulec urazom – posprzątaj stłuczone donice lub inne pułapki na drodze jeża.
Jeż zimą
A co zimą? Czy i czym dokarmiać jeże, jak pomóc im przetrwać?
Jeże są zwierzętami dzikimi dlatego nie powinniśmy ingerować w ich egzystencję. Są drapieżnikami i same poradzą sobie w znalezieniu pożywienia. Dokarmianie mogłoby zaburzyć ich naturalny rytm biologiczny i sprawić, że proces hibernacji zostałby zaburzony, a to byłoby dla nich niebezpieczne.
Tylko w skrajnych wypadkach, wobec chorego, rannego, skrajnie niedożywionego jeża dozwolona jest interwencja.
Unikaj zakłócenia spokoju. Jeż w okresie zimowym przebywa w stanie snu zimowego. Staraj się nie zakłócać jego spokoju.
Teraz wiesz, jak przygotować swój ogród do bycia przyjaznym dla jeży. Ciesz się jeżowym towarzystwem, doceniaj jego obecność, ale pozwól mu egzystować samodzielnie.
A jak już tak bardzo potrzebujesz przyjaźni z jeżem to są jeże hodowlane. Do najpopularniejszego gatunku hodowlanego należą afrykańskie jeże pigmejskie, które w przeciwieństwie do swoich dziko żyjących krewnych są przystosowane do życia w domu.