Sierpień to idealny miesiąc do zbioru własnych nasion. Jak to zrobić

Wykorzystywanie w ogrodnictwie własnych nasion bywa trudniejsze niż mogłoby się wydawać, ale jest to również świetny sposób na lepsze zrozumienie natury i tego, co uprawiasz.

Rośliny mają cykle życiowe, których nawet nie jesteśmy świadomi, a warto je poznać i zrozumieć.

Po co pozyskiwać własne nasiona i jak to się robi

Sierpień to szczególnie dobry miesiąc na pozyskiwanie własnych nasion, które można wykorzystać jako materiał do sadzenia w przyszły sezonie. Uprawa z własnych nasion w świecie, w którym międzynarodowe patenty stale rosną i zaczynają chronić tak zwane odmiany hybrydowe F1, staje się aktem bojowym, gestem dla planety i naszej przyszłości!

Samodzielnie pozyskane nasiona pozwalają cieszyć się „zapomnianymi” odmianami owoców i warzyw i wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, które w modelu systemowym w jakim żyjemy jest już osłabione.

Od zarania rolnictwa, produkcja nasion zawsze miała i nadal ma kilka konkretnych celów:

– zachowanie z roku na rok dokładnych cech (smak, plon, kolor itp.) roślin;

– wzmacnianie jednej lub więcej właściwości lub cech roślin;

– stworzenie nowych cech w roślinach (odporność na szkodniki i choroby, tolerancja na brak wody itp.)

– szukanie nowych kombinacji.

Hodowanie nasion

Aby wyhodować własne nasiona, potrzebujesz do tego odpowiednich roślin. Co możemy zasiać w sierpniu do produkcji domowych nasion?

Marchewka

Sadzonki marchwi w sierpniu, gdy osiągną 4-5 centymetrów, należy ostrożnie przerzedzić, pozostawiając tylko jedną roślinę na każde 2 centymetry.

Twoja marchewka zakwitnie w następnym roku, od czerwca do sierpnia (w zależności od odmiany i miejsca uprawy).

Marchewki wytwarzają kwiaty w parasolach, które trzeba zebrać samemu. Zostaw te parasole, które są najbliżej korzenia, ponieważ są lepiej rozwinięte, a także te, które mają najbardziej wyraźny kolor. Opiekuj się nimi i zbieraj nasiona, gdy parasole dobrze wyschną na łodygach marchwi.

Nasiona marchwi można przechowywać od 4 do 5 lat.

Buraki

Sierpień nie jest idealnym czasem na sianie buraków, ale jeśli dążysz do produkcji nasion domowych, siew letni dobrze się sprawdzi.

Możesz obficie siać buraki, aby mieć pewność, że masz wystarczającą ilość roślin do pozyskania nasion.

Później starannie wybierz pędy buraków, które w przyszłym roku wydadzą nasiona. Twoje buraki nie powinny być zbyt duże, korona nie powinna wznosić się zbyt wysoko, a dodatkowo liście powinny być dobrze wybarwione i mieć odpowiedni kształt.

W okresie zimowym uprawy buraków nasiennych powinny być trzymane pod osłoną i ściółką. Nasiona będą gotowe do zbioru w przyszłym roku, od czerwca do września po kwitnieniu w zależności od odmiany.

Nasiona buraka można przechowywać do 10 lat.

Biała cebula

Sierpień to dobry miesiąc na wysiew cebuli na nasiona i utrzymywanie wilgotnej gleby podczas kiełkowania, co może trwać do 10 dni.

Wybierz cebule, które są większe, mocniejsze i najmniej uszkodzone. Masz wtedy dwie opcje:

– trzymaj małe cebulki z dala od światła w pomieszczeniu i chłodnym miejscu;

– zostaw je w ziemi, pod osłona lub bez, w zależności od warunków klimatycznych w twojej okolicy.

W drugim przypadku kwitnienie nastąpi od maja do września przyszłego roku. Gdy nasiona wyrosną i wyschną na łodydze, odetnij parasole i zawieś je do góry nogami, chroniąc przed światłem.

Nasiona cebuli białej można przechowywać od 2 do 3 lat.

Nasiona pozyskiwane w sierpniu

Sierpień to także dobry czas na zbieranie nasion z roślin sezonowych.

Pomidory

W sierpniu produkcja pomidorów gwałtownie rośnie. Teraz jest najlepszy czas na wybór najlepszych pomidorów na nasiona spośród odmian, które najlepiej się sprawdziły.

Aby zebrać pestki pomidora, pokrój owoce na kilka kawałków, wyjmij gniazda nasienne, zalej wodą i umieść w szklanym słoiku, który należy przykryć cienką szmatką i zabezpieczyć gumką.

Pozostaw pomidory w słoiku na kilka dni, aby łuski wokół nasion odpadły. Zostają one poddane procesowi fermentacji, który rozpuszcza otoczkę. Nie należy się przejmować gdyby powstała warstwa pleśni. Gotowe nasiona opadną na dno.

Opłucz na sitku i osusz nasiona czystą, suchą szmatką i przechowuj w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Muszą być dobrze wyschnięte, żeby nie zaczęły kiełkować pod wpływem wilgoci.

Ogórki

Owoce na nasiona powinny być przejrzałe. W przypadku ogórków będzie to nabranie żółtego koloru. Ważne aby wewnątrz miały dobrze rozrośnięte cztery gniazda nasienne. Nasiona z takich owoców wydadzą więcej kwiatów żeńskich, a tym samym więcej owoców.

Nasiona pobieramy z części przeciwnej do ogonka. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, że ogórki w nowym sezonie będą gorzkie.

Wyjmujemy nasiona i postępujemy tak samo jak w przypadku pomidorów, umieszczamy w słoiku pod przykryciem ze ściereczki lub złożonej w kilka warstw gazy.

Uwagi dodatkowe na temat pozyskiwania nasion

1. Aby wyhodować dobre nasiona, wybierz zdrowe i silne rośliny, wolne od chorób lub śladów pasożytów lub szkodników.

2. Zawsze wybieraj kilka roślin i mieszaj ich nasiona. Unikaj hybryd, powinny być oznaczone na opakowaniu jako F1. Z takich nasion owoce nie wyrosną lub będą inne niż macierzyste.

3. Zacznij od odmian samopylnych, zapylanych od innego kwiatu tej samej rośliny, jak fasola, groch, papryka, bakłażan, sałata i rośliny wyżej wymienione.

4. Poszukaj dawnych odmian. Ogrodnicy organizują się w grupy, na których wymieniają się, dzielą się lub odsprzedają dawne, tradycyjne odmiany. Pozyskaj takie nasiona, wyhoduj, a z najlepszych roślin pozyskaj nasiona na kolejne uprawy.

4. Aby Twoje nasiona poczekały na odpowiedni czas kiełkowania, musisz je dokładnie wysuszyć. Nasiona powinny być doskonale wysuszone w sposób naturalny, bez użycia jakichkolwiek suszarek czy piekarnika.

5. Trzymaj nasiona z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci przed umieszczeniem ich w torebkach. Przechowuj w najbardziej stabilnej temperaturze.

Choć pozyskiwanie własnych nasion wymaga pewnych zabiegów daje niebywałą satysfakcję z uprawy roślin z nich wyhodowanych.

Jak zrobić puszyste bułeczki w domu? Nie potrzeba nawet piekarnika

W jaki sposób najlepiej przechować zieleninę na zimę