Większość ludzi uważa, że bez produktów mlecznych nie dostaną wystarczającej ilości wapnia.
Jednak pomimo tego, że produkty mleczne są jednym z najbogatszych źródeł wapnia, nie potrzebujesz produktów mlecznych, aby uzyskać wystarczającą ilość wapnia dla swojego organizmu.
Istnieją różne niemleczne źródła wapnia, takie jak sardynki, migdały i ciemnozielone warzywa liściaste (rzekiew wodna, szpinak, jarmuż i rukola).
Jednym z najbogatszych i najbardziej użytecznych źródeł wapnia wśród nich jest tahini.
Korzyści odżywcze
Tahini jest to pasta wytwarzana z nasion białego lub czarnego sezamu i zawiera najwyższą koncentrację wapnia. Tahini zawiera więcej wapnia niż szklanka mleka!
Tylko 100 gramów tego produktu dostarcza 42% zapotrzebowania na wapń. Ale to tylko jednak ogromu zalet i bogatego potencjału odżywczego i tahini.
Nasiona sezamu działają jak mikrokapsułka ze składnikami bioaktywnymi, charakteryzującymi się znakomitą przyswajalnoscią i wykazującą znaczenie medyczne.
Nasiona sezamu są bogatym źródłem biologicznie aktywnych i prozdrowotnych fitochemikaliów, takich jak sezamina, sezamolina, tokoferole, PUFA, fitosterole, fityniany i inne fenole.
Są bogate w białko, witaminę B1, a także błonnik pokarmowy. jako doskonałe źródło fosforu, żelaza, magnezu, wapnia, manganu, miedzi i cynku.
Poza tymi ważnymi składnikami odżywczymi nasiona sezamu zawierają dwie wyjątkowe substancje, sezaminę i sesamolinę. Obie te substancje należą do grupy szczególnie korzystnych włókien zwanych lignanami i mają działanie obniżające poziom cholesterolu u ludzi oraz zapobiegają wysokiemu ciśnieniu krwi i zwiększają zaopatrzenie w witaminę E.
Tahini oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, poprawa snu, zapobieganie skurczom dróg oddechowych w astmie, zmniejszanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, obniżanie poziomu cholesterolu, zapobieganie atakom migreny u osób, które na nią cierpią, zapobieganie osteoporozie i wiele innych.
Zapewnia złożoną mieszankę naturalnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Takie działanie antyoksydacyjne wydaje się być ściśle związane z zapobieganiem chorobom zwyrodnieniowym, takim jak nowotwory, choroby układu krążenia, miażdżyca oraz proces starzenia.
Badanie wykazało także, że miejscowe stosowanie Tahini działa przeciwbólowo na skórę po stłuczeniu i pomaga zapobiegać przebarwieniom skóry u pacjentów z urazowymi urazami kończyn.
Tahini to dość wszechstronny składnik i może być używany na wiele sposobów.
Tahini sprzedawana w sklepach jest zrobiona z nasion sezamu. Ale może zawierać chemiczne dodatki do żywności. Tymczasem przygotowanie tahini w domu jest bardzo proste, a otrzymasz pastę lepszej jakości, które przyniesie wiele korzyści dla twojego zdrowia.
Tahini przepis
Składniki:
300-400 gramów sezamu
3-4 łyżki oleju nierafinowanego, takiego jak olej sezamowy lub oliwa z oliwek
szczypta różowej soli himalajskiej lub morskiej
Przygotowanie:
Nasiona sezamu umyj i wysusz. Możesz to zrobić w piekarniku w niskiej temperaturze (50-70 stopni) przez 3-5 minut lub na patelni na małym ogniu. Nasion sezamu nie wolno przysmażyć do zmiany koloru, ponieważ stracą wiele właściwości leczniczych. Najbezpieczniej będzie umyć i dać im czas na samodzielne wyschnięcie.
Jeśli suszysz szybko przed umieszczeniem w blenderze pozwól im ostygnąć. Umieść je w blenderze lub robocie kuchennym. Zmiel nasiona do uzyskania gładkiej masy.
Na początku ziarna zamienią się w proszek przypominający piach. Stopniowo zacznie wytrącać się zawarty w nasionach olej, który teoretycznie powinien wystarczyć bez potrzeby dodawania innego, ale mimo wszystko warto to zrobić. Pozwoli to na uzyskanie innych, ciekawych smaków, a także rzadszej i bardziej gładkiej konsystencji. Najczęściej jako dodatku używa się oleju sezamowego, który nie wpływa na smak pasty. Można jednak oliwy smakowej albo oleju z pestek winogron. Opcjonalnie można też dorzucić szczyptę soli.
Dodaj więc 3-4 łyżki oleju (oliwa z oliwek lub olej sezamowy) i ponownie dokładnie wymieszaj.
W razie potrzeby dopraw solą.
Jak używać?
Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek i sosów. Można nią smarować chleb zamiast tradycyjnego masła czy margaryny.
Można także zrobić z niej hummus czy baba ghanoush.
Tahini znajdzie również zastosowanie jako dodatek do zup, np. z ciecierzycy, marchewki, batatów, soczewicy albo kalafiora.
Gdy wymieszamy ją z oliwą i sokiem z cytryny uzyskamy aromatyczny dressing, który możemy dodać do sałatki bądź polać nim pieczoną rybę lub warzywa.
Uniwersalność sezamu sprawia, że nadaje się on równie dobrze do potraw wytrawnych jak i deserów. Najlepiej znaną słodkością z dodatkiem tahini jest chałwa ale możemy ją z powodzeniem dodać do ciasteczek czy lodów, nadając im sezamowy posmak. Świetnie też nadaje się do maczania w niej suszonych daktyli.
Przepis na „kulkę mocy”
Popularne „kulki mocy” przez wiele osób używane są jako przekąska przed wysiłkiem fizycznym. Świetnie sprawdzą się też jako dodatek do porannej kawy czy deser po obiedzie.
• szklanka płatków owsianych
• 2 łyżki pasty tahini
• banan
• garść migdałów albo orzechów laskowych
• 2 łyżki miodu
• wiórki kokosowe do dekoracji
Do blendera wkładamy płatki, pastę tahini, miód i banana. Wszystko dobrze mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.
Z otrzymanej masy formujemy kulki, a do środka wciskamy jeden z ulubionych orzechów.
Wierzch kulek możemy posypać według uznania wiórkami kokosowymi dla dekoracji.
Odstawiamy wszystko do lodówki na jakiś czas w celu utwardzenia kulek.
UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: poradnytsya.info
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127822/,
Miniatura wpisu: freepik.com