Aby uzyskać dobre zbiory buraków, musisz poznać kilka sekretów ich uprawy

Buraki są stosunkowo łatwe w uprawie, ale potrafią nastręczać trudności jeśli nie przestrzega się pewnych zasad.

To proste zalecenia, których zastosowanie nie wymaga wielkiego wysiłku, a ma bardzo duży wpływ zarówno na wielkość plonów jak i ich jakość.

Zasady uprawy buraków

Co sezon zaleca się sadzenie buraków w nowym miejscu. Warzywa można ponownie posadzić w tym samym miejscu po okresie 3 lat.

Wynika to z faktu, że buraki wymagają żyzności gleby i słabo rosną na miejscach o słabym składzie. Podczas formowania się korzeni roślina aktywnie pobiera składniki odżywcze.

Dodatkowym zadaniem właściwego płodozmianu jest ochrona buraków przed chorobami i szkodnikami. W sezonie w glebie gromadzą się
szkodliwe larwy. Zmiana miejsca uprawy pozwala uniknąć ponownej infekcji.

Najlepsi poprzednicy buraków to: ogórki, groszek, ziemniaki, sałata, koper czy cebula. Dostają wtedy wszystko, czego potrzebują na grządkach, które w poprzednim sezonie zostały wzbogacone o nawozy organiczne.

Karmienie zwiększa żyzność gleby, poprawia jej strukturę. Organika sprawia, że jest podłoże jest luźniejsze, lepiej dotlenione, co wpływa na lepszy rozwój buraków.

Przestrzeganie płodozmianu i znajomość kompatybilności roślin przyczyniają się do efektywnego rozmieszczenia upraw ogrodniczych.

Z czym można sadzić buraki

Możesz sadzić buraki sąsiedztwie warzyw i ziół, które nie będą blokowały im dostępu do światła słonecznego. Praktykuje się wspólną uprawę buraków z ziemniakami, jednak niezbyt ciasno by korzenie buraka mogły swobodnie wzrastać.

W towarzystwie buraków można także sadzić ogórki, ale nie uprawy pionowe, które mogłyby stworzyć zbyt silny cień dla buraków. W przeciwnym razie bulwy będą małe i bez smaku. Buraki dobrze koegzystują z pomidorami i kapustą.

Wybierając towarzyszy do buraków w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę poniższe zasady płodozmianu:

  • po roślinach z rozwiniętymi korzeniami, które sięgają głęboko, należy sadzić rośliny z powierzchownym systemem korzeniowym;
  • poprzednicy i następcy nie powinni być podatni na te same choroby i szkodniki;
  • rośliny wymagające składu odżywczego gleby sadzi się przed uprawami o niskich wymaganiach glebowych.

Co sadzić po burakach?

W kolejnym sezonie buraki sadzi się w nowym miejscu. Uwolnione od buraków grządki wysiewa i wysadza się innymi warzywami i
ziołami. Wśród pożądanych następców buraków są: ziemniaki, fasola, pomidory, papryka, bakłażan. Rośliny te uzupełniają równowagę pierwiastków śladowych w glebie, przywracają jej strukturę i skład.

Nie zaleca się natomiast sadzenia po burakach marchwi, cebuli i czosnku. Maja one bardzo podobne wymagania glebowe więc następcom będzie brakować składników odżywczych, a samo nawożenie nie wystarczy. Trzeba byłoby mocno wzbogacić glebę kompostem i nawozami i wymienić większa część żeby następcom nie brakowało minerałów.

Grządki buraczane przyciągają niebezpiecznego szkodnika – nicienie. W pozbyciu się pasożyta pomaga sadzenie nagietków, nasturcji i cykorii, które odstraszają pasożyta swoim aromatem.

Aby nie wyrzucać starych nasion poddaję je tej prostej procedurze

Przepis na zielony nawóz, którym karmię moją paprykę, pomidory i ogórki