Zamiokulkas, którego każdy zazdrości. Jak karmić roślinę, aby wypuściła dużo nowych liści

Zamiokulkas to tropikalna afrykańska roślina w naturalnych warunkach rosnąca w krajach strefy podzwrotnikowej.

Toleruje temperatury powyżej 15 stopni C, stąd w naszych warunkach klimatycznych może być uprawiana wyłącznie jako roślina doniczkowa.

Jest stosunkowo niewymagająca. Zadowala się półcieniem i skąpym podlewaniem. Jest nawet takie powiedzenie: „jeśli podlewasz zamiokulkas częściej niż płacisz czynsz, to robisz to za często.”

Aby jednak zamiokulkas cieszył oczy całym swoim pięknem trzeba stworzyć mu właściwe warunki.

Przeżyje wprawdzie w stosunkowo ciemnych zakamarkach domów i mieszkań, jednak w większości niewystarczająca ilość światła słonecznego może powodować wydłużanie się i/lub opadanie liści, żółknięcie (chloroza) i ogólnie nierówny lub nieproporcjonalny wzrost (gdy roślina nadmiernie rozciąga się w kierunku źródła światła).

Największą ozdobą rośliny są duże, błyszczące, bujnie rosnące liście. Jeśli chcemy by zamiokulkas cieszył obfitością i pięknem liści, należy go karmić w specjalny sposób. Skuteczny eliksir złożony z zaledwie dwóch składników stymuluje ich wzrost i pomoże wyhodować dużą ilość zielonej masy.

Pierwszym składnikiem eliksiru jest biostymulująca zawiesina chlorelli. Ten preparat zawiera dużą ilość witamin i minerałów niezbędnych do aktywnego wzrostu, a także naturalny antybiotyk, który chroni roślinę doniczkową przed różnymi chorobami.

Drugim składnikiem jest 10% roztwór amoniaku. Ten tani produkt apteczny zawiera dużą ilość azotu, który jest niezbędny do tworzenia zielonej masy.

Aby przygotować rozpuść 7 ml zawiesiny chlorelli i 1 ml roztworu amoniaku w 0,5 litra ciepłej osiadłej wody. Używaj produktu do podlewania korzeni raz na miesiąc. Wynik będzie zauważalny po miesiącu: roślina zacznie aktywnie rosnąć, pojawią się na niej młode liście.

Źródło: flowerlelena/youtube, Miniatura wpisu: freepik.com

Ziemniaczane placki z serem i szynką. Bez mąki i tarcia ziemniaków

Tylko 2 składniki! Nie będziesz w stanie przestać ich jeść!