5 najczęstszych błędów przy kiełkowaniu nasion w pomieszczeniach i jak ich uniknąć, aby uzyskać zdrowy, produktywny ogród

Zapaleni ogrodnicy wprost nie mogą się doczekać chwili, gdy będą mogli rozpoczynać kiełkowanie nasion.

Kto raz próbował ten wie, że to wcale nie jest taka prosta sprawa i trzeba znać kilka trików, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się dorodnymi sadzonkami.

Jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać zdrowe kwiaty i warzywa, musisz nauczyć się, jak prawidłowo wysiewać nasiona.

Oto pięć najczęściej popełnianych błędów przy rozpoczynaniu nasion, których powinieneś unikać, aby nie tracić czasu i środków.

Błędy, których należy unikać podczas uprawy nasion w pomieszczeniach

1. Wysiewanie nasion za wcześnie (lub za późno)

Wysiewanie nasion w pomieszczeniach o niewłaściwym czasie jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ogrodników podczas uprawy z nasion.

Kiedy zaczniesz wysiewanie zbyt wcześnie, sadzonki przerastają, zanim nadejdzie czas przesadzania na zewnątrz. To niestety prowadzi do sytuacji, gdy zaczyna brakować miejsca, sadzonki maja za małe doniczki i w związku z tym zaczną odczuwać braki składników mineralnych. To niestety je osłabia i może prowadzić do tego, że po wysadzeniu staną się podatne na choroby i szkodniki.

Z drugiej strony zbyt późne wysiewanie nasion może sprawić, że rośliny nie zdążą przeprowadzić pełnej wegetacji, wydać kwiatów i owoców.

Aby nie popełnić błędu wsłuchuj się w prognozy i w jak najbliżej określ czas ostatnich mrozów w swojej okolicy. Po ustaleniu daty odlicz liczbę tygodni potrzebnych do przygotowania nasion do przesadzenia. To właściwy dzień na rozpoczęcie sadzenia.

2. Nie używanie właściwej gleby

Nasiona potrzebują dobrej jakości gleby, aby rosnąć i muszą mieć jej wystarczająco dużo, aby dobrze rosnąć. Nie oszczędzaj na glebie dla kiełkujących roślin. Używając słabej gleby do nasion zostaniesz z karłowatymi sadzonkami.

Najlepiej jest używać lekkiej, wypełnionej składnikami odżywczymi gleby, aby Twoje nasiona mogły dobrze kiełkować, zapuścić korzenie i rosnąć. Tacki na nasiona są domem dla nasion przez pierwsze sześć do ośmiu tygodni życia, więc gleba powinna być dobrej jakości, aby promować silny wzrost korzeni.

Nie używaj zwykłej ziemi ogrodowej ani wierzchniej gleby. Poszukaj wysokiej jakości mieszanki do wysiewu nasion z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi.

Alternatywnie możesz zrobić własną ziemię. Po prostu użyj tej formuły: jedna filiżanka ziemi doniczkowej, jedna filiżanka drobnego kompostu, jedna filiżanka odchodów robaków i jedna filiżanka perlitu.

3. Nie sprawdzanie, czy masz stare lub słabej jakości nasiona

Ogród wymaga Twojego czasu i zasobów, więc nie marnuj swoich wysiłków, używając nasion, które mogą być słabe lub stare.

Stare nasiona kiełkują wolniej i mają mniej siły i witalności do wzrostu. Oszczędź sobie pracy i nie przechowuj nasion dłużej niż jeden sezon wegetacyjny.

Uniknij tego błędu, używając świeżych, wysokiej jakości nasion. Jeśli używasz nasion ze swoich roślin, przechowuj je w chłodnym, suchym pomieszczeniu, takim jak ciemna piwnica lub lodówka.

4. Rozpoczęcie wysiewu nasion w słonecznym oknie

Rośliny potrzebują dużo światła słonecznego, aby rosnąć, ale sytuacja wygląda inaczej, gdy nasiona kiełkują.

Kiedy ustawisz nasiona warzyw lub kwiatów na słonecznym parapecie, młode sadzonki szybko wyrosną w kierunku światła, ale stają się kruche, nawet jeśli stale obracasz ich tacki na nasiona.

Aby wyhodować mocne nasiona, zacznij je w pomieszczeniu ze sztucznym światłem. Wystarczą zwykłe żarówki fluorescencyjne. Wystarczy ustawić cebulki około 3-5 cm nad sadzonkami, aby uzyskać powolny, stały wzrost.

5. Nie są wystarczająco silne przed wysadzeniem na zewnątrz

Ostatnim błędem, jaki popełniają ogrodnicy, gdy zaczynają hodować nasiona w pomieszczeniach, jest nieodpowiednie przygotowanie roślin do życia na zewnątrz. Nasiona hodowane w pomieszczeniach nie są tak wytrzymałe, jak rośliny na zewnątrz. Jeśli po prostu wyjmiesz je z tac na nasiona i posadzisz bezpośrednio w glebie, tylko część z nich może przetrwać.

Hartowanie przygotowuje rośliny do uprawy w warunkach zewnętrznych.

Postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem, aby zahartować sadzonki poprzez stopniową ekspozycję na warunki zewnętrzne :

• Rozpocznij proces hartowania na siedem do 14 dni przed datą sadzenia sadzonek na zewnątrz. Wiosną większość sadzonek sadzi się zwykle na zewnątrz po ostatnim dniu przymrozków. Tymczasem rośliny odporne na zimno można sadzić na zewnątrz na około dwa do czterech tygodni przed datą ostatniego mrozu.

• Pracuj w ciepły dzień, gdy temperatura przekracza 8 stopni C. Sadzonki umieść w miejscu zewnętrznym, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatrem, na godzinę pierwszego dnia.

• Przenieś sadzonki do domu po godzinie, a następnie przenieś je w ciepłe miejsce, takie jak ogrzewany garaż lub piwnica.

• Zwiększaj ilość ekspozycji na zewnątrz o jedną godzinę każdego dnia, aż sadzonki zostaną ostatecznie przyzwyczajone do zwiększonej ilości częściowego światła słonecznego i wiatru. Stopniowo wystawiaj rośliny na zewnątrz. Nie zostawiaj delikatnych sadzonek na zewnątrz w wietrzne dni lub gdy temperatura jest poniżej 8 st C.

• Po dwóch lub trzech dniach wybierz nieco zacienione miejsce i umieść sadzonki w miejscu, które jest nasłonecznione. W ciągu następnych kilku dni stopniowo wystawiaj je na bardziej bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pośpiech w tym procesie pozostawi bardzo młode sadzonki, które mają przypalone liście. Każdego dnia sadzonki będą w stanie tolerować dłuższe okresy ekspozycji na warunki zewnętrzne.

• Jeśli temperatura pozostanie wysoka zarówno w dzień, jak i w nocy, na przykład 10 st C, sadzonki będą w stanie poradzić sobie z rosnącą ilością światła słonecznego. Zostaw je na zewnątrz na noc. Podlewaj rośliny, aby gleba nie wyschła, gdy temperatura nagle wzrośnie.

• Po siedmiu do 14 dniach aklimatyzacji roślin na zewnątrz, będą gotowe do przesadzenia do ogrodu lub pojemnika. Zacznij przesadzania w pochmurny dzień i podlej dobrze po posadzeniu.

Pamiętaj o tych wskazówkach, użyj wystarczającej ilości gleby i wysiej świeże, wysokiej jakości nasiona, aby uzyskać mocne, zdrowe rośliny do swojego domowego ogrodu.

Źródło: oldworldgardenfarms.com, thespruce.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Jak złagodzić zapalenie stawów za pomocą naturalnych środków?

Niemiecka medycyna ludowa: stary przepis na oczyszczanie tętnic.