Kryją w sobie olbrzymią moc. Od dziś zaczniesz je zbierać

Aesculus hippocastanum L., zwany kasztanowcem, jest rodzimym i ważnym elementem krajobrazu miejskiego i wiejskiego, szeroko rozpowszechnionym na całym świecie.

Występuje w południowej Europie, Ameryce Północnej, północnych Indiach i Azji Wschodniej.

Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się nazwa kasztanowiec. Istnieją 2 główne wersje. Według pierwszego, skóra dojrzałych owoców tej rośliny swoim kolorem i połyskiem przypomina skórę konia maści kasztanowej. Inna wersja mówi, że Turcy podczas długich podróży dawali wyczerpanym koniom nasiona kasztanowca w celu szybkiego powrotu do sił.

Właściwości lecznicze nasion kasztanowca

Stosowanie kasztanowca do leczenia było i jest powszechną praktyką na całym świecie. Jego popularność utrzymuje się nadal ze względu na uwarunkowania kulturowe, historyczne oraz współczesną medycynę. W Polsce nasiona kasztanowca głównie zbiera się na potrzeby przedszkolnego rękodzieła lub po prostu dlatego, że są piękne.

W rodzimej medycynie ludowej o dziwo kasztanowiec nie był tak powszechnie stosowany jak w innych krajach.

Kasztanowiec stosuje się w różnych stanach chorobowych, w tym gorączce, malarii, zaburzeniach pęcherza moczowego i żołądkowo-jelitowych. Ekstrakt z nasion był tradycyjnie przepisywany w leczeniu przewlekłych niewydolności żylnych, w celu zmniejszenia związanych z nią objawów, w tym obrzęku i ciężkości nóg oraz problemów naczyniowych.

Najczęściej stosowane i przebadane są nasiona. Zawierają mieszaninę saponin triterpenoidowych, escynę, która odpowiada za działanie kliniczne nasion, głównie ze względu na silne działanie przeciwzapalne. Właściwości lecznicze mają również kwiaty, liście i kora kasztanowca. Dane na temat ich wykorzystania są mniej obszerne, ale trwa sporo badań nad ich potencjałem leczniczym.

Właściwości kasztanowca wynikają z jego składu chemicznego. W szczególności jego nasiona zawierają: 10% saponin, dzięki czemu nasila się naturalny proces hemolizy (niszczenia) erytrocytów i uwalnianie z nich hemoglobiny; około 6% oleju tłuszczowego; 49,5% skrobi; do 10% białek; flawonoidy poprawiające elastyczność naczyń; witaminy C, B i K.

Przemysł farmaceutyczny produkuje ekstrakty z kasztanowca, maści na jego bazie, kapsułki i inne preparaty, które są stosowane wewnętrznie lub zewnętrznie. Dzienna dawka lecznicza escyny wynosi 15–30 mg.

Są przeznaczone na żylaki, niewydolność żylną, hemoroidy i szereg innych chorób.

Kasztanowiec w medycynie ludowej

Zastosowanie kasztanowca w medycynie ludowej jest zróżnicowane. Na jego bazie powstawały wywary, nalewki, nasiona były również używane w postaci zmiażdżonej lub posiekanej.

Nalewka na żylaki

Do leczenia żylaków przydatna jest nalewka z kasztanowca.

Potrzeba 50 g suszonych owoców, zalać 0,5 litrem wódki, pozostawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Stosowano 40 kropli 3-4 razy dziennie przez 3 tygodnie. Kurację można powtórzyć po 2-3 tygodniowej przerwie.

Nalewkę można użyć zewnętrznie do nacierania chorych żył.

Do leczenia obrzęków i stłuczeń

Świeże kasztany obrać, posiekać lub zmiażdżyć i nałożyć na bolące miejsce. Nie stosować na uszkodzoną skórę.

Wywar ze skórki na oczyszczanie i wzmacnianie naczyń krwionośnych

5 g skórki zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i pozostawić do ostygnięcia. Zażywano 1 łyżkę 3 razy dziennie.

Przeziębienie

W szybszym powrocie do zdrowia pomagały 2 nasiona kasztanowca posiekane razem ze skórką, zalane szklanką wrzącej wody i odstawione do ostygnięcia. Zażywano 2 łyżki 3 razy dziennie. Ten sam środek pomagał przy przewlekłej biegunce i chorobie nerek (nie w stanach ostrych).

Nalewka na hemoroidy i żylaki.

50 g owoców zmielić w maszynce do mięsa (skórki nie trzeba oddzielać). Powstałą masę zalać 500 ml wódki i pozostawić na 7 dni. Przefiltrowaną ciecz zażywa się trzy razy dziennie. Nie więcej niż 7 kropli na raz.

Powyższe preparaty można przygotować z nasion zebranych we wrześniu-październiku. Trzeba rozłożyć je w jednej warstwie w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu i pozostawić do wyschnięcia.

Środki ostrożności

Nasiona kasztanowca zawierają silne substancje. Dlatego są klasyfikowane jako owoce niejadalne. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek chciał je zjeść, ponieważ smakują gorzko i cierpko. Niemniej jednak zawsze warto pamiętać o możliwości zatrucia. Dlatego nie zaleca się używania czystych owoców do spożycia, ale tylko po przetworzeniu i otrzymaniu wywarów, nalewek i innych przetworzonych środków. Z tego samego powodu preparaty kasztanowe nie mogą być spożywane przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wszystkie inne osoby przed zażyciem leków na bazie kasztanowca (zarówno ludowe, jak i apteczne) powinny skonsultować się z lekarzem. Przy pierwszym stosowaniu nowego leku należy zawsze postępować bardzo ostrożnie i uważnie monitorować reakcję organizmu. Przy najmniejszym podejrzanym objawie przestać brać.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przed zastosowaniem tych leków konieczne jest zbadanie przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych, które ma każdy lek, nawet naturalny. Leki kasztanowe należy przyjmować ostrożnie w przypadku zaostrzeń chorób wątroby i nerek, zapalenia żołądka ze zmniejszonym wydzielaniem, niedociśnienia, zaparć, krwawień, naruszenia równowagi kwasowej żołądka, niewydolności serca. Efekty uboczne obejmują takie objawy jak: zgaga, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. Escyna zawarta w nasionach może nasilić działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych i nefrotoksyczne działanie aminoglikozydów. Na preparat z kasztanów mogą również wystąpić reakcje alergiczne i skurcze kończyn. Nie należy używać preparatów z kasztanowca na uszkodzoną skórę i rany.

Ciekawostka. We Francji pieczone kasztany to jeden z kulinarnych przysmaków. Jednak kasztanowce nie są do tego celu używane, ponieważ zawierają dużą ilość gorzkich glikozydów, co sprawia, że ​​smak jest bardzo nieprzyjemny. Ale w rolnictwie nasiona są często wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Ważne! Do surowców leczniczych z kasztanowca nadają się tylko te gatunki, które mają białe kwiatostany.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729348/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8706066/
rozanski.li/156/kasztanowiec-aesculus-w-fitoterapii
po.supermg.com/
Miniatura wpisu: freepik.com

Steki grzybowe lepsze i zdrowsze niż te z mięsem

Jak karmić maliny w październiku, aby w przyszłym roku uzyskać obfite zbiory