Jak wyhodować obfite zbiory dużych i słodkich buraków

Podczas uprawy buraka ogrodnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie kilku ważnych zasad jak spulchnianie gleby, terminowe stosowanie nawożenia i ochronę nasadzeń przed szkodnikami.

Wiedząc, jak właściwie dbać o rośliny okopowe rosnące w ogrodzie, możesz uniknąć problemów i uzyskać potężne zbiory.

Wskazówki dotyczące uprawy buraków

1. Zanim nadejdzie dzień siewu buraka na grządkach należy spulchnić i nawieźć glebę. Stosowanie nawozów pozwoli nasycić glebę ogrodową składnikami pokarmowymi niezbędnymi do jego uprawy. Wskazane jest zasilenie przerobioną materią organiczną, w szczególności kompostem.

2. Należy siać tylko pewne, wysokiej jakości nasiona. Preferowane jest wysiewać nasiona traktowane środkiem antyseptycznym, pochodzące od sprawdzonego producenta. W przeddzień siewu należy je posortować. Wysiew nasion tej samej wielkości jest kluczem do uzyskania idealnych sadzonek.

3. Po pojawieniu się kiełków konieczne jest poluzowanie gleby. Ta czynność powinna być przeprowadzana co najmniej 4 razy w sezonie. Dzięki spulchnieniu znacząco poprawia się przepuszczalność powietrza do korzenia. Przeprowadzamy je bardzo ostrożnie by nie uszkodzić roślin.

4. Burak należy do roślin, które nie tolerują suszy. W upalne dni wymaga podlewania. Jest to absolutnie konieczne, aby rośliny okopowe stały się soczyste, smaczne i duże. Podlewamy – 15 l wody na 1 m². Jednocześnie trzeba pamiętać, że przelanie także nie służy roślinom, szczególnie stagnacja wody jest dla nich szkodliwa i zagraża gniciem korzeni.

5. 10-14 dni po wzejściu sadzonek kulturę należy nawozić kompostem lub gotowym nawozem. Na tym etapie rozwoju buraki potrzebują azotu. W dalszym okresie sadzonki buraków należy zaopatrzyć w potas, wapń i magnez. Najlepszym naturalnym nawozem w tym okresie będzie napar ze skórki banana lub gotowe nawozy ekologiczne zapewniające podaż tych pierwiastków. Gdy średnica rośliny okopowej osiągnie 5-6 cm, podlej roztworem soli, kwasu borowego i popiołu.

6. Przez cały sezon wegetacyjny buraki są narażone na szkodniki. Nie obejdzie się bez zastosowania insektycydów lub środków ludowych, takich jak wywar z cebuli lub napar z czosnku.

Jakie komplikacje mogą wystąpić podczas uprawy buraków

Uprawiając tę ​​roślinę ogrodnicy często napotykają następujące komplikacje:

— Rośliny okopowe rosną na długość, a nie na szerokość. Aby uzyskać duże i kształtne buraki, należy unikać zagęszczania nasadzeń. Po pojawieniu się sadzonek należy je przerzedzić. Pomiędzy roślinami należy zachować odległość 7 cm (w odmianie małej) lub 15 cm (w odmianie dużej).

— Sadzonki nie rosną dobrze. Często problem jest wywoływany przez niewłaściwą procedurę spulchniania. Podczas wzrostu sadzonek nie dotykamy gleby blisko roślin.

— Roślinom okopowym brakuje słodyczy. Podlewanie sadzonek osoloną wodą (2 łyżki soli na 10 litrów) pomoże poprawić sytuację. Wystarczy trzy razy w sezonie podlewać krzaki tym roztworem, aby uzyskać bardzo słodkie i soczyste buraki. Podlewanie buraków słoną wodą zwiększa zawartość cukru w ​​roślinach okopowych.

Powody, dla których buraki mogą być niesmaczne

Dla słodyczy buraków ważne jest nie tylko podlewanie i karmienie. Rośliny słabo wchłaniają składniki odżywcze, jeśli gleba jest kwaśna lub podmokła. W niesprzyjających warunkach rośliny okopowe brzydko rosną, mogą pękać lub tworzyć puste przestrzenie, a ich struktura staje się włóknista.

Jeśli hodowca ma takie problemy z roku na rok, nie jest to zła odmiana ani niewłaściwa pielęgnacja sadzenia. Gleba po prostu nie nadaje się do buraków. Można ją ulepszyć dodając materiały wapienne (kredę, dolomit lub pył marmurowy) i piasek.

Środki te zmniejszają kwasowość gleby i ją rozluźniają. Na 1 m² potrzeba do 1 wiadra piasku (drobnego i bez gliny) i 1-1,5 kg wapna. Aby wzbogacić glebę w substancje azotowe niezbędne do wzrostu buraków, wprowadza się dodatkowo 1 wiadro zeszłorocznej próchnicy.

Trociny (nie wióry) pomogą rozluźnić glebę. W przypadku braku inwentarza żywego trociny można układać w stosy, zwilżyć i pozostawić przez rok.

podlewanie czosnku

Kiedy widać już pierwsze piórka: przygotowujemy pożywny pokarm dla czosnku

Pomidory nie lubią ogórków a uwielbiają marchewki: ten schemat sadzenia podwoi zbiory