To ulubione drzewo Polaków, ale mało kto wie, że w liściach kryje się olbrzymia moc

Brzoza jest jednym z ulubionych drzew Polaków.

Jest nie tylko piękna, ale kryje w sobie wiele sekretnych właściwości prozdrowotnych.

Wiele osób wie, że sok z brzozy warto pić dla zdrowia, ale czy wiedzą, że liście brzozy mają właściwości lecznicze, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie?

Od dawna były stosowane w profilaktyce i leczeniu wielu patologii.

Właściwości liści brzozy

W ziołolecznictwie wykorzystywano od wieków wszystkie części tego pożytecznego drzewa, od pąków po delikatną korę. Ale świeże lub suszone liście brzozy są jednymi z najpopularniejszych. Surowiec ten należy do oficjalnych leków ziołowych stosowanych w tradycyjnej medycynie ludowej.

W delikatnych jasnozielonych liściach brzozy skoncentrowana jest potężna siła – to koncentrat pierwiastków śladowych, witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz wielu specjalnych substancji biologicznie czynnych, które pomagają organizmowi pracować w pełni sił i zachować zdrowie.

W liściach brzozy jest dużo kwasu askorbinowego, który wzmacnia obronę immunologiczną, stymuluje regenerację komórek. W tej roślinie stężenie witaminy C jest wyższe nawet niż w owocach dzikiej róży.

Liście zawierają dużo niacyny, która stymuluje procesy metaboliczne i pomaga w odchudzaniu. Zawarty w roślinie kwas glutaminowy normalizuje pracę mięśni, pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Fruktoza i kwas aminooctowy stymulują przyswajanie przez organizm niezbędnych minerałów, regulują procesy biochemiczne komórek, chronią przed stresem i normalizują pracę układu nerwowego.

Kompozycje na bazie liści brzozy wykazują działanie bakteriobójcze ze względu na zawarte w ich składzie naturalne fitoncydy (są to naturalne antybiotyki). Tłumią aktywność grzybów, flory bakteryjnej i wirusów.

Ze względu na zawartość garbników, które obficie występują w liściach, mają działanie hemostatyczne i przeciwbiegunkowe. Liście zwalczają stany zapalne, aktywnie wspomagają regenerację tkanek po uszkodzeniu, integralność komórek oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

W liściach znajdują się olejki eteryczne, które wzmacniają działanie przeciwbakteryjne, dezynfekują tkanki i działają przeciwzapalnie. Flawonoidy normalizują pracę mięśnia sercowego i eliminują skurcze naczyń wieńcowych. Saponiny w składzie mają właściwości wykrztuśne.

Goryczka pobudza apetyt i reguluje trawienie, a witamina E w zebranych wiosną liściach stymuluje procesy odmładzania, zapobiega niszczeniu komórek przez wolne rodniki. Osiąga się to dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy – karotenoidów.

Lecznicze właściwości liści brzozy

Zazwyczaj suszony liść brzozy znajduje się w różnych fitokolekcjach stosowanych do zapobiegania lub jednoczesnego leczenia różnych patologii, ale można go również stosować osobno. Zazwyczaj ziołolecznictwo uzupełnia główne leczenie, ale czasami lekarze stosują różne opcje przygotowania surowców jako osobną metodę terapii.

Działanie antyseptyczne jest szczególnie aktywnie wykorzystywane w połączeniu z działaniem przeciwzapalnym tej rośliny. Fitopreparaty z liścia brzozy są szeroko stosowane w urologii i nefrologii do leczenia ostrych i przewlekłych procesów zapalnych nerek, dezynfekcji dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek), a także jako jeden ze składników w leczeniu kamicy moczowej.

Przeciwwskazania do stosowania liści brzozy

Chociaż jest to roślina stosunkowo bezpieczna, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania, o których należy pamiętać. Obejmują one:

• alergia na pyłek brzozy;
• uszkodzenia przewodu pokarmowego na etapie zaostrzenia;
• infekcje układu moczowego w ostrym okresie.

Napary, nalewki na bazie alkoholu, a także wywary nie wskazane do stosowania w czasie ciąży, laktacji oraz u dzieci poniżej 12 roku życia. Przy zwiększonej wrażliwości skóry i skłonności do tworzenia się kataru siennego na pyłku brzozy, fitosurowce stosuje się po wykonaniu testu na alergię w przedramieniu.

Zastosowanie liści brzozy

Jeden z efektów tej rośliny – środek moczopędny – służy do usuwania nadmiaru płynu, pozbywania obrzęku, a także do rozpuszczania kamieni nerkowych. Ale ważne jest, aby wykonywać wszystkie te czynności tylko pod kierunkiem lekarza, działanie leków ziołowych jest dość silne.

Surowce znalazły zastosowanie w dermatologii – środek antyseptyczny o działaniu gojącym rany pomaga w leczeniu trądziku, zakażonych otarć, zadrapań, ropni, czyraków i stanów zapalnych skóry, zmian wrzodziejących, egzemy. Miejscowe formy w postaci balsamów, wcierania, aplikacji lub kąpieli dezynfekują rany i stymulują gojenie. Nie mniej przydatne jest płukanie włosów i wcieranie skoncentrowanych naparów w okolice owłosionej części w celu usprawnienia procesów metabolicznych i walki z łysieniem.

Liść brzozy wspomaga trawienie, zwłaszcza w przypadku zapalenia żołądka lub choroby wrzodowej, stymuluje oczyszczanie wątroby, jest stosowany w leczeniu zapalenia pęcherzyka żółciowego, ma działanie żółciopędne.

Wykorzystywane są w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Pomagają poprzez właściwości wykrztuśne, antyseptyczne i przeciwzapalne. W przypadku ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych, zapalenia zatok z katarem można przepłukać kanały nosowe wywarem lub naparem, zapalenia migdałków i zapalenia gardła, przepłukać gardło. W przypadku zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł lub choroby przyzębia stosuje się roztwory do płukania jamy ustnej, na ból zęba do okładów.

Nalewka stymuluje układ odpornościowy, pomaga chronić przed przeziębieniem, pomaga w zapobieganiu szkorbutowi dzięki dużej ilości kwasu askorbinowego.

W przypadku problemów ginekologicznych stosuje się go miejscowo w kompleksowej terapii zapalenia błony śluzowej macicy i erozji.

Również liść brzozy jest stosowany w leczeniu bólów stawów i mięśni na tle dny moczanowej, reumatyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, w korekcji układu krążenia, zaburzeniach metabolicznych, może pomóc w eliminacji pasożytów w ramach terapii skojarzonej.

Ziołolecznictwo brzozą dla kobiet

Odwary i napary służą do płukania i mycia włosów, podlewania na zapalenie pochwy, kandydozy, nadżerki. Wewnętrznie do utraty wagi i normalizacji metabolizmu, walki z grzybami i stanami zapalnymi, infekcjami.

Napary są przydatne w okresie menopauzy, po porodzie (jeśli kobieta nie karmi piersią) oraz w celu poprawy życia seksualnego.

Odchudzanie

Wymieszaj łyżkę liści brzozy z taką samą ilością pokrzywy, fiołków i pietruszki. Zalej mieszaninę 500 ml wrzącej wody, odstaw na 40 minut. Odcedź.

Napar należy przyjmować na ciepło (35 – 40°C) trzy razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem lub bezpośrednio po nim.

Można dodać łyżkę miodu.

Ziołolecznictwo dla mężczyzn

U mężczyzn liście brzozy pomagają oczyszczać naczynia krwionośne, leczyć infekcje dróg moczowo-płciowych, przywracać funkcję prostaty, łagodząc objawy gruczolaka i zapalenia gruczołu krokowego. Kąpiele, lewatywy z liści brzozy są również przydatne przy przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego i infekcjach, hemoroidach.

Na zapalenia gruczołu krokowego

Napar

1 łyżkę suchego surowca zalej 500 ml wrzącego płynu, przykryj i pozostaw do zaparzenia na 30 minut. Następnie odcedź napar, ostudź.

Weź 50 ml do 5 – 6 razy dziennie.

Napar pomaga również przy lambliozie, patologiach wątroby, przeziębieniach i wielu innych problemach zdrowotnych.

Ziołolecznictwo u kobiet w ciąży i dzieci

W czasie ciąży dopuszczalne jest tylko zewnętrzne stosowanie wywarów lub naparów z liści brzozy. Są to kąpiele dłoni i stóp, mycie twarzy, płukanie włosów.

Podobnie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Dopuszczalne jest tylko stosowanie miejscowe – płukanie, kąpiel, płukanie nosa, inhalacja na infekcje dróg oddechowych. Kąpiele i nacierania są przydatne przy zapaleniach skóry, alergiach, zapobieganiu zakażeniom przy drobnych ranach i otarciach.

Rodzaje kompozycji leczniczych i receptur

Liście brzozy stosuje się w kilku wersjach – są to napary wodne, nalewki alkoholowe, różnego rodzaju herbaty i wywary.

Na reumatyzm

50 g świeżych liści brzozy dokładnie opłukać i osuszyć na serwetce, do ciemnego naczynia (zielonego lub brązowego, szklanego) wlać 0,5 l wysokiej jakości wódki. Odstaw na 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając.

Zastosuj do okładów na dotknięte stawy. Zwilż gazę złożoną z 8 warstw w nalewce, nałóż na dotknięty obszar i trzymaj przez 20 minut. Następnie zdejmij kompres, skórę opłukaj pod bieżącą wodą.

Prawidłowe stosowanie nalewki z liści brzozy pod nadzorem fitoterapeuty może pomóc w leczeniu reumatyzmu, złagodzić ból ustaw. Dodatkowo stosuje się go zewnętrznie przy problemach skórnych.

Na choroby serca i naczyń krwionośnych

Napełnij do połowy szklany słoik o pojemności 1,5 litra suchymi liśćmi brzozy, wlej 0,5 litra wódki. Umieść w ciemnym miejscu na 1 miesiąc, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie odcedź nalewkę, przelej do ciemnej szklanej butelki.

Weź 2 krople na 30-50 ml wody przed posiłkami przez okres do 2 – 3 miesięcy.

Na choroby nerek i wątroby

Wywar

W rondelku umieścić łyżkę pączków brzozy i 10 liści, dodać szczyptę sody oczyszczonej, zalej 250 ml wrzącej wody, gotuj 4 minuty. Następnie przykryj pokrywką, zawiń w ściereczkę, przykryj kocem i odstaw na 60 minut. Odcedź.

Weź 2 łyżki przed posiłkami trzy razy dziennie.

Herbata

5 łyżek liść brzozy zalać 250 ml wrzącej wody, pozostawić na 15 minut.

Stosować jako herbatę rozcieńczoną przegotowaną wodą w stosunku 20 ml na 200 ml płynu. Dozwolonych jest nie więcej niż 6 szklanek dziennie.

Opinie lekarzy o liściach brzozy

dr Elena Korsun Zakład Fitoterapii ICM RUDN, kierownik ośrodka edukacyjno-zdrowotnego PAN:

– Jest doskonałym lekiem antyseptycznym, przeciw niedotlenieniu, destrukcyjnym, leczniczym i moczopędnym. Jest częścią leku Sibektan, na odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza i zapalenie żołądka, lambliozę. Ale ważne jest, aby unikać niepotrzebnego działania moczopędnego, jeśli nie jest to konieczne.

Olga Zorina, farmaceuta, nauczyciel farmakologii, redaktor naczelna MedKorr:

– Liść brzozy jest dość silnym lekiem moczopędnym, stosuje się go przy chorobach układu moczowego oraz przy chorobach układu krążenia (jeśli występuje obrzęk). Dodatkowym plusem jest również antybakteryjne działanie naparu.

Ważne!

Inne części brzozy (pąki, gałęzie wraz z pąkami i liśćmi) mają zupełnie inne, silniejsze działanie.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: www.kp.ru, Miniatura wpisu: freepik.com

Lekarze przyznają, tarczycę leczą nie leki, ale sposób odżywiania

PODBIAŁ – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, ale nie miałeś kogo zapytać