w ,

Test zdrowia serca w 5 minut! Sprawdź swój stan i usuń niepokój

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Wynika to z pośpiechu, stylu życia i permanentnego stresu, który ludzie odczuwają.

Presja psychiczna, brak snu, zmęczenie, długa praca przy komputerze i brak aktywności fizycznej bardzo źle wpływają na serce. Sytuację komplikuje również niewłaściwe odżywianie.

Serce to wyjątkowy organ. Ani na chwilę nie przerywa pracy – od narodzin aż do śmierci. Dlatego bardzo ważne jest monitorowanie stanu jego zdrowia.

A to można łatwo sprawdzić: w jaki sposób? Nie są do tego wymagane żadne specjalne urządzenia ani urządzenia.

Jak sprawdzić stan swojego serca?

Jeśli chcesz się upewnić, że twoje serce jest w porządku, możesz to zrobić w łatwy i szybki sposób.

Do sprawdzenia nie potrzebujesz sprzętu medycznego i umiejętności, a jedynie uwagi i 5 minut czasu.

Zaczynamy od pomiaru tętna. Puls powinien być mierzony w stanie spoczynku. Należy usiąść i się zrelaksować.

Jak mierzyć tętno

Należy położyć dłoń na płaskiej powierzchni wnętrzem skierowanym do góry. Weź głęboki oddech i zrób wydech, aby się uspokoić.

Delikatnie naciśnij żyłę promieniową palcem wskazującym i środkowym drugiej ręki. Znajduje się u podstawy kciuka na nadgarstku, między ścięgnem a kością.

Policz liczbę uderzeń serca na minutę. Zapisz wskazanie.

Następny etap to mała rozgrzewka. Wstań i skacz przez 45 sekund. A teraz ponownie zmierz tętno za minutę, ale już stojąc. Zapisz wskazanie.

A teraz ponownie usiądź i zrelaksuj się. Ponownie policz liczbę uderzeń serca na minutę i zapisz liczbę.

Jeśli posiadasz możesz skorzystać z ciśnieniomierza lub pulsoksymetru.

Teraz musimy wykonać proste obliczenia

Aby to zrobić, dodaj trzy wyniki pomiarów i od uzyskanej sumy odejmij 200. Następnie podziel uzyskaną liczbę przez 10.

Końcowe wyniki

od 1-5 – masz silne, zdrowe serce.

6-10 – serce pracuje w normie. Ale jeśli wynik oscyluje około 10, trzeba zacząć zwracać większą uwagę na dbanie o swoje serce. Zaleca się rozpocząć zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiać, być umiarkowanie aktywnym fizycznie, dobrze się wysypiać i mniej denerwować. Tak wiemy, że łatwo powiedziec, ale serce ma się tylko jedno i warto póki wcześnie o nie zadbać.

11-15 – serce, jak mówią, „na krawędzi”. Należy zmienić styl życia, aby zapobiec chorobom serca. Włącz do swojej diety: ryby, płatki owsiane, jagody, gorzką czekoladę, orzechy, oliwę z oliwek, czerwone wino, zieloną herbatę. Niezmiernie ważna jest również umiarkowana aktywność fizyczna i odpowiedni sen.

Więcej niż 15 – należy natychmiast skonsultować się z kardiologiem. Chociaż pomiaru tętna nie uważa się za jedyny wskaźnik medyczny do oceny stanu serca, liczba ta już wiele mówi i nie warto tego wyniku lekceważyć.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: golapravda.blog, Miniatura wpisu: freepik.com