Kiedy wysiewamy ogórki, paprykę, pietruszkę, cukinię i inne – wyliczamy optymalny termin

Termin wysiewów zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to pogoda, posiadanie tunelu lub szklarni, region i sposób sadzenia (sadzonki lub nasiona).

Żaden ogrodnik nie odmówi sobie świeżego ogórka czy pomidora. Jednak nie jest tak łatwo wyhodować dobre plony. Pospieszysz się z sianiem nasion, zgniją w zimnej ziemi, spóźnisz się – a na efekty będziesz czekać do późnej jesieni, patrząc zazdrośnie na sukces sąsiada. Żeby więc wszystko poszło jak należy trzeba podejść do wyboru momentu siewu z całą powagą.

Kiedy siać ogórki

Ogórki są uprawiane na różne sposoby. Jeden ogrodnik sieje je na otwartym terenie, drugi w szklarni, a jeszcze inny hoduje wcześniej sadzonki. Wszystkie te opcje dają wyniki, ale w różnym czasie.

Kiedy można siać ogórki na otwartym terenie

Gdy gleba na głębokość bagnetu łopaty ogrzeje się do 13-15 ° C, odważnie siejemy ogórki w otwartym terenie.

Z reguły będzie to w drugiej połowie kwietnia.

Kiedy siać ogórki w szklarni

Siew ogórków w szklarni, zwłaszcza z awaryjnym systemem ogrzewania, można przeprowadzić 3-4 tygodnie wcześniej niż siew w otwartym terenie.

Jeśli chcesz przyspieszyć zbiory, polej ziemię gorącą wodą, przykryj uprawy folią lub włókniną, a w chłodne noce podgrzewaj szklarnię.

Kiedy sadzić ogórki na zewnątrz

Sadzonki ogórków wysadzane do ziemi nie powinny mieć więcej niż 30 dni, w przeciwnym razie ich przeżywalność spadnie o ponad połowę. Optymalny wiek sadzonek ogórków to 18-25 dni, co oznacza, że ​​ogórki należy wysiewać 3 tygodnie przed planowanym sadzeniem.

Kiedy siać cukinię w otwartym terenie

Siew cukinii w otwartym terenie można rozpocząć dopiero po ogrzaniu gleby do 12-14 ° C, gdy nocą temperatura przestaje spadać poniżej 8 ° C. Tydzień przed siewem wskazane jest pokrycie gleby czarną folią lub agrowłókniną, aby ziemia jak najbardziej się rozgrzała. Po wysianiu folii nie należy usuwać, pozostawić do pojawienia się kiełków i wykonać dla nich nacięcia.

Kiedy siać pomidory na sadzonki

Co zatem wysiewamy najwcześniej?

Już pod koniec lutego i w marcu możemy wysiewać seler, por i cebulę na rozsadę. Od kiełkowania do sadzenia w gruncie uprawa ich zajmuje 50-60 dni, jeśli wysiejesz zbyt późno, nie doczekasz się zbiorów w tym roku.

Można również wysiewać cebulę dymkę pod warunkiem, że mamy szklarnie, gdzie będzie można ja przetrzymać do czasu wysadzenia do gruntu.

Pietruszka korzeniowa – wysiewamy teraz do gruntu, oczywiście pod warunkiem, że ziemia jest rozmarznięta.

Warzywa ciepłolubne papryka, bakłażan – na parapet.

Jak obliczyć siew sadzonek

Informacje z tabeli można wykorzystać do obliczenia terminu siewu sadzonek. W tym celu do liczby określającej długość sezonu wegetacyjnego należy dodać liczbę dni potrzebnych do wykiełkowania nasion oraz 5 dni (w przybliżeniu) na adaptację roślin po posadzeniu w gruncie. Następnie odejmij wynikową liczbę od daty, w której planujesz zbiory.


Na przykład chcesz mieć zbiór pomidorów pod drugiej dekadzie lipca (powiedzmy 20-go). Na opakowaniu jest napisane, że okres wegetacji wybranej odmiany trwa 130 dni: 130 + 7 + 5 = 142, co oznacza, że ​​od 20 lipca należy wziąć 142 dni. Okazuje się, że trzeba siać nasiona pomidorów na sadzonki 28 lutego. Oczywiście daty są przybliżone, ponieważ na rozwój rośliny wpływa duża liczba czynników. Region, temperatury w danym sezonie, okres wegetacji danej odmiany i przede wszystkim sposób uprawy: np. w podgrzewanej szklarni czy otwartym terenie.

Mamy nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie przydatne i będziesz mógł dokładnie wybrać dni do sadzenia, a za kilka miesięcy będziesz cieszyć się doskonałymi zbiorami.

Popularne triki z sodą oczyszczoną. Oto najlepsze z nich!

Naleśniki z ziemniaków. Sto razy lepsze niż placki ziemniaczane