w

Endokrynolog: „Jeśli masz problem z tarczycą, dobrze jest zjeść codziennie 1 żółtko jaja”

„Twój stan jest histeryczny. Zjedz, córko jajko!” namawiał król księżniczkę w kreskówce „Muzycy z Bremy”.

Nic dziwnego, że wierzył w wartość dietetyczną jaj, bo jednym z objawów choroby tarczycy są: nerwowość, drażliwość i stany obniżonego nastroju.

Dlatego stosowanie jaj to jedno z najprostszych sposobów na poprawę zdrowia gruczołu tarczycy.

Nie można przecenić znaczenia tego narządu: odpowiada za stan układu nerwowego i psychicznego, układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego, układu rozrodczego i mięśniowo-szkieletowego.

Gdy tarczyca zawodzi, zaczynają się poważne problemy zdrowotne. Najczęściej z tego powodu cierpią kobiety po 40 roku życia.

Dwa główne hormony gruczołu tarczycy trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) tyrozyny i jod. T3 to biologicznie aktywny hormon, podczas gdy T4 pozostaje nieaktywne do czasu przekształcenia się w T3.

Tarczyca wytwarza również inny hormon, kalcytoninę, która utrzymuje normalny poziom wapnia, aktywuje metabolizm minerałów, utrzymuje integralność tkanki kostnej i przyspiesza regenerację. Jeśli stężenie tego hormonu we krwi jest wyższe niż dopuszczalne, wskazuje to na nowotwór tarczycy, płuca, prostaty, piersi, anemię i przerost.

Wczesne objawy choroby tarczycy są praktyczne niewidoczne, więc diagnoza w pierwszym etapie jest bardzo trudna jeśli nie niemożliwa.

Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność z przesądzaniem o zdrowiu czy chorobie tarczycy, koncentrując się na optymalnej diecie.

Korzyści z żółtka jaja dla tarczycy

Jak każdy inny organ w naszym ciele, praca tarczycy zależy od regularnej podaży potrzebnych jej składników odżywczych.

Żółtko jaja jest dobrym źródłem trzech najważniejszych składników dla tarczycy.

Tyrozyna

Aminokwas, który jest trawiony z pokarmów białkowych i produkowany w organizmie z innego aminokwasu, fenyloalanina. Tyrozyna – wpływa na dobry nastrój, eliminuje uczucie niepokoju i strachu, pomaga radzić sobie ze stresem.

Dwa kurze jaja zawierają 0,5 g tyrozyny i 0,7 g fenyloalaniny (w dziennej dawce 1-5 g).

Jod

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jednym z największych niedoborów od wielu dekad pozostaje jod, stając się główną przyczyną upośledzenia rozwoju mózgu u dzieci.

Każdy z nas powinien dostarczać konieczną ilość jodu przez całe życie do tarczycy, by mogła produkować hormony.

Jedno żółtko kurzego jaja dostarcza organizmowi 12 mcg jodu, co stanowi 8% (dzienna norma 150 mcg).

Selen

Około 90% hormonów uwolnionych z tarczycy składa się z T4, który jest przekształcany w aktywny hormon T3. Następuje to dzięki enzymom zawartym w selenie. W tym przypadku selen może aktywować hormon T3 i dezaktywować go z powrotem w T4. To dlatego selen jest tak ważny dla regulacji hormonów tarczycy.

Jedno jajko kurze zapewni twojemu ciału 16 mcg selenu, co stanowi 29% zalecanej dziennej porcji.

Wiadomo, że stres zmusza tarczycę do wytężonej pracy, dlatego łagodzenie stanów stresowych to ciepły kompres dla przepracowanej tarczycy.

Działanie jaj kurzych – jest niezwykłym, ale skuteczny sposobem na dolegliwości.

Ciało to złożona maszyneria zależności jednych systemów z drugimi, związek pomiędzy działaniem gruczołów i procesów biochemicznych. Zachwianie równowagi w jakiejkolwiek części systemu ma wpływ na cały system.

Dlatego leczenie należy dostosować do konkretnej przyczyny.

Dziś nowoczesne leczenie endokrynologiczne nigdy nie jest prowadzone bez połączenia go z holistycznym podejściem, poszerzoną diagnostyką i profilaktyką oraz odpowiednią dietą i aktywnością.

Jeśli doświadczasz u siebie poniższych problemów, takich jak:

• osłabienie

• senność po posiłku

• nagły i szybki przyrost masy ciała lub jej spadek przy prawidłowej diecie

• zaburzenia koncentracji, zapominanie, roztargnienie

• obniżony nastrój

• irytacja, stałe podenerwowanie, napięcie, drażliwość

• trądzik i problemy skórne

• problemy z zasypianie i budzenie w nocy

powinieneś udać się na konsultację endokrynologiczną. Wyżej wymienione symptomy mogą być spowodowane innymi schorzeniami, ale przy ich występowaniu należy w pierwszej kolejności wykluczyć tło hormonalne. Nawet jeden z nich może odpowiadać za problemy z funkcjonowaniem gruczołu tarczycy.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: otozh.com, Miniatura wpisu: smakdnia. pl, freepik.com