„Twój stan jest histeryczny. Zjedz, córko jajko!” namawiał król księżniczkę w kreskówce „Muzycy z Bremy”.
Nic dziwnego, że wierzył w wartość dietetyczną jaj, bo jednym z objawów choroby tarczycy są: nerwowość, drażliwość i stany obniżonego nastroju.
Dlatego stosowanie jaj to jedno z najprostszych sposobów na poprawę zdrowia gruczołu tarczycy.
Nie można przecenić znaczenia tego narządu: odpowiada za stan układu nerwowego i psychicznego, układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego, układu rozrodczego i mięśniowo-szkieletowego.
Gdy tarczyca zawodzi, zaczynają się poważne problemy zdrowotne. Najczęściej z tego powodu cierpią kobiety po 40 roku życia.
Dwa główne hormony gruczołu tarczycy trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) tyrozyny i jod. T3 to biologicznie aktywny hormon, podczas gdy T4 pozostaje nieaktywne do czasu przekształcenia się w T3.
Tarczyca wytwarza również inny hormon, kalcytoninę, która utrzymuje normalny poziom wapnia, aktywuje metabolizm minerałów, utrzymuje integralność tkanki kostnej i przyspiesza regenerację. Jeśli stężenie tego hormonu we krwi jest wyższe niż dopuszczalne, wskazuje to na nowotwór tarczycy, płuca, prostaty, piersi, anemię i przerost.
Wczesne objawy choroby tarczycy są praktyczne niewidoczne, więc diagnoza w pierwszym etapie jest bardzo trudna jeśli nie niemożliwa.
Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność z przesądzaniem o zdrowiu czy chorobie tarczycy, koncentrując się na optymalnej diecie.
Korzyści z żółtka jaja dla tarczycy
Jak każdy inny organ w naszym ciele, praca tarczycy zależy od regularnej podaży potrzebnych jej składników odżywczych.
Żółtko jaja jest dobrym źródłem trzech najważniejszych składników dla tarczycy.
Tyrozyna
Aminokwas, który jest trawiony z pokarmów białkowych i produkowany w organizmie z innego aminokwasu, fenyloalanina. Tyrozyna – wpływa na dobry nastrój, eliminuje uczucie niepokoju i strachu, pomaga radzić sobie ze stresem.
Dwa kurze jaja zawierają 0,5 g tyrozyny i 0,7 g fenyloalaniny (w dziennej dawce 1-5 g).
Jod
Według Światowej Organizacji Zdrowia, jednym z największych niedoborów od wielu dekad pozostaje jod, stając się główną przyczyną upośledzenia rozwoju mózgu u dzieci.
Każdy z nas powinien dostarczać konieczną ilość jodu przez całe życie do tarczycy, by mogła produkować hormony.
Jedno żółtko kurzego jaja dostarcza organizmowi 12 mcg jodu, co stanowi 8% (dzienna norma 150 mcg).
Selen
Około 90% hormonów uwolnionych z tarczycy składa się z T4, który jest przekształcany w aktywny hormon T3. Następuje to dzięki enzymom zawartym w selenie. W tym przypadku selen może aktywować hormon T3 i dezaktywować go z powrotem w T4. To dlatego selen jest tak ważny dla regulacji hormonów tarczycy.
Jedno jajko kurze zapewni twojemu ciału 16 mcg selenu, co stanowi 29% zalecanej dziennej porcji.
Wiadomo, że stres zmusza tarczycę do wytężonej pracy, dlatego łagodzenie stanów stresowych to ciepły kompres dla przepracowanej tarczycy.
Działanie jaj kurzych – jest niezwykłym, ale skuteczny sposobem na dolegliwości.
Ciało to złożona maszyneria zależności jednych systemów z drugimi, związek pomiędzy działaniem gruczołów i procesów biochemicznych. Zachwianie równowagi w jakiejkolwiek części systemu ma wpływ na cały system.
Dlatego leczenie należy dostosować do konkretnej przyczyny.
Dziś nowoczesne leczenie endokrynologiczne nigdy nie jest prowadzone bez połączenia go z holistycznym podejściem, poszerzoną diagnostyką i profilaktyką oraz odpowiednią dietą i aktywnością.
Jeśli doświadczasz u siebie poniższych problemów, takich jak:
• osłabienie
• senność po posiłku
• nagły i szybki przyrost masy ciała lub jej spadek przy prawidłowej diecie
• zaburzenia koncentracji, zapominanie, roztargnienie
• obniżony nastrój
• irytacja, stałe podenerwowanie, napięcie, drażliwość
• trądzik i problemy skórne
• problemy z zasypianie i budzenie w nocy
powinieneś udać się na konsultację endokrynologiczną. Wyżej wymienione symptomy mogą być spowodowane innymi schorzeniami, ale przy ich występowaniu należy w pierwszej kolejności wykluczyć tło hormonalne. Nawet jeden z nich może odpowiadać za problemy z funkcjonowaniem gruczołu tarczycy.