Opieka nad schlumbergerą podczas kwitnienia w domu

Szlumbergera ma wielu miłośników. Nie każdy wie, że ten sukulent zależnie od czasu kwitnienia jest innej odmiany.

Nazywa się kaktusem Święta Dziękczynienia (Schlumbergera truncata), kaktusem bożonarodzeniowym – grudnik (Schlumbergera bridgesii) lub kaktusem wielkanocnym (Rhipsalidopsis gaertneri).

Jeśli twój świąteczny kaktus kwitnie właśnie teraz to prawdopodobnie jest to kaktus Święta Dziękczynienia! Mimo, że są bardzo do siebie podobne, tradycyjny kaktus bożonarodzeniowy ma delikatniejsze, łamliwe liście, o gładkich, zaokrąglonych krawędziach.

Kaktus Dziękczynienia ma twardsze liście ze spiczastymi wypustkami na krawędziach. Różnią się także delikatnie kształtem i barwami kwiatów.

Mimo tych różnic pielęgnacja jest bardzo podobna. Najbardziej odmienny wyglądem i wymaganiami jest kaktus wielkanocny.

W przeciwieństwie do innych roślin, u których okres spoczynku rozpoczyna się w zimnych porach roku, szlumbergera rośnie i kwitnie od późnej jesieni do połowy wiosny. Początek kwitnienia i czas jego trwania będą zależeć od odmiany rośliny. Ale nie tylko. Aby kwitła bujnie i długo, musi mieć odpowiednie warunki.

Okres odpoczynku

Zależnie od odmiany na miesiąc przed spodziewanym kwitnieniem szlumbergera musi przejść fazę spoczynku. Jeśli nie udało się zadbać o to w tym roku, będziesz wiedział, co robić za rok.

Na miesiąc przed kwitnieniem, musisz szlumbergerze zapewnić odpoczynek:

  • ogranicz podlewanie, trzeba ją lekko podsuszyć. Skup się na kondycji liści, jeśli wydają się trochę ospałe i mało elastyczne, to możesz podlać. Najlepiej czarną herbatę zamiast wody, ale nie zaparzaj jej zbyt mocno.
  • jesienią należy zabrać kwiat na balkon i nie przynosić go do przymrozków, optymalna temperatura wynosi od 10 do 18 stopni. Dodatkowo krótkotrwałe obniżenie temperatury do trzech do pięciu stopni będzie dla niej stymulantem do rozpoczęcia kwitnienia.

Podlewanie po rozpoczęciu kwitnienia

Kiedy zobaczysz pąki, możesz częściej podlewać. Ale nie częściej niż raz w tygodniu.

Karmienie

Nawozy dla roślin kwitnących i sukulentów są odpowiednie dla w tym czasie dla szlumbergery. Rozcieńczyć i podlać ściśle według instrukcji. Wiosną i latem nie wymaga karmienia.

Bardzo ważne także jest to by nie przestawiać, ani nawet nie przekręcać roślinki kiedy zawiązuje pąki. Nie należy tego robić także później w czasie rozkwitu. Szlumbergera nie lubi zmiany miejsca i potrafi zareagować zrzuceniem pąków i kwiatów.

Prosta technika aby twoja maszynka do mięsa była zawsze dobrze naostrzona

7 warzyw, które wcale nie boją się chłodu. Niektóre z nich mogą zostać w ziemi aż do wiosny