Podczas każdej uprawy zastosowanie wszelkich metod wspomagających rozwój roślin przechodzi przez ich system korzeniowy.
W końcu to właśnie system korzeniowy jest lokomotywą całego cyklu życia rośliny. Nie bez powodu, podczas kiełkowania nasion, to korzeń wyrasta jako pierwszy.
Korzenie dostarczają roślinom wodę i składniki mineralne, które pobierają z gleby. I tylko dobrze rozbudowany jest w stanie robić to skutecznie.
Wpływ fosforu w glebie na korzenie roślin
O korzenie należy dbać od pierwszych chwil, gdyż niska zawartość fosforu, który jest w dodatku pierwiastkiem o małej ruchliwości, w glebie, hamuje rozwój systemu korzeniowego młodych roślin. Dlatego zapewnienie podłoża o właściwej jego zawartości w początkowej fazie rozwoju oraz uzupełnianie nawozami fosforowymi, stymuluje wzrost młodych korzeni.
Na przykład podczas uprawy sadzonek pomidorów zastosowanie takich środków jak bakteryjny Bi fosfor, czy łatwoprzyswajalny fosforowy Microstar PZ, daje doskonały wynik. Są łatwo dostępnym źródłem fosforu, który jest szczególnie potrzebny we wczesnych fazach wzrostu i rozwoju.
Korzenie znajdują się w glebie, stąd rozwój korzeni będzie zależał od jej składu i właściwości. Dlatego dbając o glebę, dbamy o system korzeniowy.
Jakie właściwości gleby są najważniejsze dla systemu korzeniowego
Bardzo ważne wskaźniki to zdolność nasycenia wodą i przepuszczalność. Zdolność nasycenia wodą zapewnia zatrzymanie wody w glebie, a przepuszczalność powietrza zapewnia korzeniom luźną strukturę gleby i dostęp powietrza.
Na przykład gleba piaszczysta ma dobrą przepuszczalność powietrza, ale słabą zdolność nasycenia wodą, a glina odwrotnie. Dlatego do gleby piaszczystej należy dodawać składniki zdolne do zatrzymywania wilgoci (glina, torf wyżynny, obornik, perlit, wermikulit), a do gleby gliniastej składniki sprzyjające przepuszczalności powietrza (piasek, torf wyżynny lub odkwaszony).
Bardzo ważne jest także odpowiednie ph gleby. Zwiększona kwasowość ma bardzo negatywny wpływ na wzrost korzeni większości roślin. Przy pH poniżej 5,0 wzrost korzeni zostaje znacząco ograniczony. Dlatego zawsze konieczne jest kontrolowanie kwasowości gleby, optymalne to 6,5-7,0.
Jak oświetlenie pomaga korzeniom
Istnieje ścisły związek między nadziemną zieloną masą a korzeniami. Jeśli korzenie zaopatrują organy naziemne w wodę wnioskujemy, że dobre oświetlenie także pozytywnie wpływa na wzrost korzeni.
Możemy zapewnić żyzną glebę odpowiednią dla wszystkich parametrów fizycznych i zacząć w niej hodować sadzonki. Ale jednocześnie nie zapewniając dobrego oświetlenia, system korzeniowy i roślina jako całość będą się słabo rozwijać – zabraknie na to energii. Kiedy zwiększymy dostępną ilość światła, to w tych samych warunkach, roślina i system korzeniowy zaczną szybko rosnąć.
Temperatura gleby
Na wzrost korzeni duży wpływ ma również temperatura gleby. W niskiej temperaturze wszystkie procesy związane z pobieraniem składników pokarmowych przez korzenie ulegają spowolnieniu. Jest to szczególnie ważne podczas sadzenia sadzonek w stałym miejscu. Sadzenie sadzonek w zimnej glebie może je uszkodzić, a w najlepszym wypadku mocno spowolnić rozwój.
Stymulanty
Istnieją substancje, które pobudzają rozwój systemu korzeniowego. Stanowią podstawę stymulantów. Są organiczne i zawierają silnie skoncentrowane ekstrakty z różnych rodzajów alg, lub wyselekcjonowane mikroorganizmy glebowe bakterie i grzyby.
Dzięki specjalnej formule dostarczają dużą ilość biologicznie aktywnych składników (betainy, kwas alginowy, mikroelementy odżywcze, aktywatory naturalnego wzrostu) oraz szybko przyswajalny azot, fosfor, potas, pierwiastki śladowe, witaminy, enzymy, hormony wzrostu, drożdże i ponad 20 rodzajów aminokwasów, które stymulują metabolizm pierwotny i optymalizują równowagę hormonalną.
Preparaty stosuje się po posadzeniu sadzonek w celu stymulacji rozwoju systemu korzeniowego nawet w niesprzyjających warunkach jakie mogą wystąpić (spadek temperatury, przelanie, słabe oświetlenie itp.)
Podsumowanie
Aby system korzeniowy mógł się aktywować i prawidłowo rozwijać, potrzebuje odpowiedniej gleby, jej temperatury od 15-25 stopni, dobrego oświetlenia i stałego dostępu do składników odżywczych.