Spotkasz go przy drodze, na polach czy w pobliżach rzek! Wrotycz pospolity wymiata pasożyty, toksyny z wątroby, żółć, a nawet…

Nazwa pochodzi od greckiego słowa „thanasia”, które oznacza „nieśmiertelność”.

Wrotycz pospolity był stosowany w przypadku problemów z przewodem pokarmowym, w tym wrzodów żołądka i jelit, niektórych stanów woreczka żółciowego, gazów, wzdęć, bólu brzucha, skurczów żołądka i braku łaknienia.

Używany także do łagodzenia stanów bólowych, w tym migreny, nerwów bólu (neuralgia), układu współczulnego (reumatyzm) i rwa kulszowa; oraz w przypadku chorób serca, w tym przyspieszonego bicia serca (kołatanie serca), arytmii i zatrzymania płynów spowodowanego zastoinową niewydolnością serca.

Wrotycz był również stosowany w leczeniu pasożytów.

Inne zastosowania obejmują leczenie napadów padaczkowych, przeziębień, gorączki, histerii, dny moczanowej, problemów z nerkami i gruźlicy. Również używany do pozbywania się wszy; jako środek napotny; uspokajający; jako przeciwutleniacz i stymulant.

Wrotycz pospolity działa na zaatakowany obszar w przypadku takich dolegliwości jak świerzb, świąd, siniaki, rany, skręcenia, obrzęki, piegi, stany zapalne, upławy, oparzenia słoneczne, ból zębów i guzy. A także jako środek odstraszający owady.

Wrotycz pospolity był używany w dużych dawkach do wywołania aborcji. Co ciekawe, zioło to stosowały również kobiety starające się o poczęcie i zmniejszające ryzyko poronienia.

Przypuszcza się również, że dodawano wrotycz do posiłków, aby pomóc kontrolować wzdęcia.

Wrotycz pospolity był również używany do mycia twarzy by pomóc w oczyszczaniu i rozjaśnianiu skóry.

Stosowano też kąpiele w płynnym roztworze zawierającym sole i wrotycz pospolity w celu leczenia reumatyzmu i innych form bólu stawów.

Jak działa wrotycz?

Substancje chemiczne zawarte we wrotyczu zwiększają przepływ śliny i krwi do tkanek w jamie ustnej, żołądku, jelitach i miednicy. Niektórzy badacze uważają, że mogą mieć również wpływ na mózg.

Kwiatostany wrotyczu zawierają wiele przydatnych składników, w tym flawonoidy i ich składniki: środek pobudzający mięsień sercowy – akacetynę, przeciwutleniacz i immunomodulator – luteolina i naturalny obrońca odporności – kwercetyna.

Roślina zawiera wzmacniacz wydzielania przewodu pokarmowego i motoryki jelit – tanacetynę, garbniki i kwasy fenolokarboksylowe. Dlatego preparaty na bazie wrotyczu mają działanie przeciwskurczowe, ściągające i przeciwzapalne żółciopędne. Poprawiają apetyt i normalizują trawienie pokarmów.

Ale charakterystyczną cechą wrotyczu pospolitego jest obecność w nim alkaloidów i olejków eterycznych, z którymi wszystko nie jest takie proste. Jeśli tajny składnik balsamów tajskich – borneol w swoim składzie ma właściwości tonizujące, to halucynogeny beta-tujon i tujol w dużych dawkach mogą prowadzić do napadów konwulsyjnych.

Wraz z odkryciem ich negatywnego wpływu na układ nerwowy Unia Europejska uznała wrotycz pospolity za trujący i nałożyła szereg ograniczeń na jego stosowanie.

Bezpieczeństwo stosowania

Wrotycz pospolity jest NIEBEZPIECZNY, gdy przyjmuje się go doustnie. Zawiera trującą substancję chemiczną o nazwie tujon. Ludzie umierali po zażyciu zaledwie 10 kropli olejku z wrotyczu pospolitego.

Wrotycz może powodować niepokój, wymioty, ciężką biegunkę, ból brzucha, zawroty głowy, drżenie, nerek lub uszkodzenie wątroby, krwawienie, poronienia w ciąży kobiet.

Wrotycz pospolity jest również NIEBEZPIECZNY po bezpośrednim nałożeniu na skórę. Może powodować ciężką reakcję skórną.

W bezpiecznych formach i stężeniach wrotycz znajduje się w gotowych produktach aptecznych, można stosować także kąpiele z dodatkiem naparu z wrotyczu, preparaty na bazie alkoholu, oraz olejki po rozcieńczeniu z olejem.

wyciąg z wrotyczu na bazie alkoholu stosuje się zewnętrznie do łagodzenia bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz artretyzmem, wciera się go też w przypadku chorób takich jak: wszy, świerzbowce i nużeńce.

olejek eteryczny z wrotyczu – przed użyciem należy rozcieńczyć olejem jadalnym (rzepakowym, słonecznikowym), do 50 ml oleju dodajemy 15 kropli olejku z wrotyczu.

napar z kwiatów wrotyczu – można zastosować do kąpieli (wszy, świerzbowce i nużeńce). W tym celu zalewamy garść kwiatów wrotyczu zimną wodą i gotujemy całość przez kilkanaście minut, po czym odcedzamy napar i wlewamy do kąpieli.

W przypadku wszawicy należy zwilżyć włosy naparem (można dodać do niego ziele macierzanki, tymianek oraz ziele piołunu) i zawiązać je chustką na 2-3 godziny.

Następnie należy umyć głowę i wyczesać włosy gęstym grzebieniem. Po 24 godzinach należy umyć włosy ciepłym octem i ponownie wyczesać gęstym grzebieniem. Zabiegi te powtarza się po upływie tygodnia.

napar z kwiatów wrotyczu infuzja (stosować zawsze po konsultacji z lekarzem)- w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych, chorób przewodu pokarmowego. Dobre właściwości żółciopędne wrotyczu udowodniono eksperymentalnie i klinicznie. Ustalono również terapeutyczne działanie wrotyczu w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia jelita grubego i cienkiego (zapalenie jelita grubego).

W takich przypadkach leczenie przeprowadza się za pomocą infuzji, którą przygotowuje się w ilości 5 g kwiatów na szklankę wrzącej wody. W przypadku zapalenia jelit taki napar jest przyjmowany po łyżce stołowej 5-6 razy dziennie; na wrzody żołądka i dwunastnicy – 1/3-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:

Żadnych środków na bazie wrotyczu nie powinny stosować:

• dzieci

• kobiety w ciąży i karmiące piersią

• osoby cierpiące na alergię na wrotycz i rośliny pokrewne: Wrotycz pospolity może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych na rodzinę Asteraceae/Compositae. Członkowie tej rodziny to astry, chryzantemy, nagietki, stokrotki i wiele innych.

• chorzy na porfirię, choroba dziedziczna, która wpływa na metabolizm : Istnieją obawy, że wrotycz może pogorszyć ten stan.

• pacjenci z kamieniami żółciowymi, nadciśnieniem, osobami z chorobami neurologicznymi

Odpowiednia dawka wrotyczu pospolitego zależy od kilku czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i innych warunków. Nie ma wystarczającej ilości badań pozwalających określić bezpieczny zakres dawek dla stosowania wrotyczu pospolitego.

Należy pamiętać, że produkt naturalny nie zawsze oznacza bezpieczny.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z odpowiednimi wskazówkami na etykietach produktów i skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia przed użyciem.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: stapravda.ru, kp.ru, healthbenefitstimes.com, rxlist.com, medonet.pl Miniatura wpisu: pixabay.com

Zdradzam swój sekret na najlepszy nawóz wszech czasów – herbata ziołowa!!!

10 przydatnych wskazówek, które pomogą wyhodować pyszne ogórki