Mrówki mogą wydawać się stosunkowo nieszkodliwe, ale to dzięki nim w ogrodzie pojawiają się mszyce. A te szkodniki mogą poważnie zaszkodzić naszym tak pieczołowicie pielęgnowanym roślinom.
Z tego powodu mrowisko w ogrodzie lub w bezpośrednim sąsiedztwie domu nie powinno być tolerowane.
Radzenie sobie z mrówkami wystawiło cierpliwość niejednego ogrodnika na ciężką próbę. Mrówki bowiem są terytorialne i nie tak łatwo je wyprowadzić z miejsca, gdzie postanowiły się osiedlić.
Sposoby na pozbycie się mrówek
Oto jakie metody kontroli owadów są uważane za najskuteczniejsze:
Boraks
Boraks w przyrodzie występuje jako minerał. Wykorzystywany jest jako składnik mikronawozów, ale jest on skuteczny także jako środek odstraszający mrówki. Konieczne jest przygotowanie specjalnej mieszanki, która będzie szkodliwa dla owadów.
Należy wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku 1:18:7. Skuteczność podnosi dodanie do mieszanki żółtka jaja ugotowanego na twardo lub świeżych drożdży.
Kompozycję miesza się doprowadzając do jednorodnego stanu, nakłada na tekturę lub do płaskich pojemniczków (nakrętek, plastikowych pudełeczek) i rozkłada w różnych miejscach, gdzie jest najwięcej mrówek.
Mieszanina o konsystencji pasty zawierająca cukier przyciąga owady, a boraks szybko wysusza owady, a także hamuje rozwój larw. Dzięki temu powstrzymuje rozmnażanie i powiększanie się populacji mrówek.
Może okazać się koniecznym wykonanie tej procedury kilka razy żeby doprowadzić do ograniczenia ilości mrówek w ogrodzie, która nie jest szkodliwa dla naszych roślin.
Wrzątek
Tak, zwykła wrząca woda pomoże, ale tylko wtedy jeśli znajdziesz mrowisko – wystarczy zalać mrowisko i jego okolice wrzątkiem, a liczebność mrówek znacząco się zmniejszy.
Proszek do pieczenia lub maka kukurydziana
Proszek do pieczenia (lub mąkę kukurydzianą) miesza się z żółtkiem ugotowanego jajka i rozstawia w różnych miejscach. Mrówki chętniej będą taka mieszankę zbierać. Mrówki zanoszą ją do gniazda i giną podczas jedzenia.