Już Hipokratesowi żyjącemu około 460-370 p.n.e przypisuje się stwierdzenie: „Spacer to najlepsze lekarstwo dla człowieka”.
Współczesna medycyna w wielokrotnych badaniach potwierdziła ogrom korzyści płynących z umiarkowanego ruchu dla zdrowia człowieka.
Zaledwie 15-30 minut marszu każdego dnia może znacznie poprawić nie tylko ogólny stan zdrowia, ale i wygląd.
Oto pozytywne rezultaty, które można osiągnąć korzystając z .
1. Wspomaganie funkcji mózgu
Badania wykazały, że lekkie ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie mają wpływ na funkcje mózgu i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
2. Dobre dla serca
Regularne spacerowanie pomaga normalizować ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu oraz poprawić krążenie krwi co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nawet udarów.
3. Poprawa trawienia
Codzienny 30-minutowy spacer nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości, ale także poprawia trawienie i reguluje perystaltykę jelit, uwalniając od kolek i zaparć. A także pomaga utrzymać prawidlową masę ciała.
4. Poprawa pracy trzustki
Wykazano, że chodzenie jest znacznie skuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy niż bieganie. Badanie wykazało, że w ciągu półrocznej obserwacji tolerancja glukozy u osób praktykujących spacery wzrosła 6-krotnie w porównaniu z osobami regularnie biegającymi.
5. Zwiększenie objętości płuc
Chodzenie zwiększa przepływ tlenu we krwi, pomaga ćwiczyć płuca, a także zmniejsza poziom toksyn.
6. Wzmocnienie mięśni
Spacerowanie angażuje różne grupy mięśni, co przyczynia się do ich wzmocnienia, szczególnie mięśni nóg i tułowia.
7. Wspomaganie układu kostnego
Może pomóc w funkcjonowaniu kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Chodzenie utrzymuje elastyczność stawów, zapobiega utracie masy kostnej, a nawet zmniejsza ryzyko złamań. Zaleca się regularne chodzenie w umiarkowanym tempie przez co najmniej 30 minut dziennie, aby zmniejszyć ból stawów, sztywność i stany zapalne.
8. Złagodzenie bólu pleców
Chodzenie może być prawdziwym ratunkiem dla tych, którzy cierpią na ból w dole pleców, a ich stan podczas wykonywania forsownych ćwiczeń tylko się pogarsza. Chodzenie nie powoduje dyskomfortu jak bieganie czy ćwiczenia. Umiarkowany spacer wspomaga aktywne krążenie krwi w kręgosłupie, poprawia jego elastyczność i stymuluje wzmacnianie mięśni podtrzymujących.
9. Poprawa snu
Regularne spacery mogą poprawić jakość snu i przywrócić naturalny rytm dobowy organizmu.
10. Poprawa stanu psychicznego
W wyniku regularnych spacerów następuje redukcja stresu psychicznego i zwiększony poziom endorfin, które działają przeciwbólowo. Mogą łagodzić lęki, smutek i poprawiać ogólny nastrój. Wykazano, że chodzenie łagodzi objawy u pacjentów z depresją, pomaga się wyciszyć i uporządkować myśli.