w

Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia: 10 rzeczy, które przytrafią się twojemu ciału, jeśli będziesz chodzić codziennie

Już Hipokratesowi żyjącemu około 460-370 p.n.e przypisuje się stwierdzenie: „Spacer to najlepsze lekarstwo dla człowieka”.

Współczesna medycyna w wielokrotnych badaniach potwierdziła ogrom korzyści płynących z umiarkowanego ruchu dla zdrowia człowieka.

Zaledwie 15-30 minut marszu każdego dnia może znacznie poprawić nie tylko ogólny stan zdrowia, ale i wygląd.

Oto pozytywne rezultaty, które można osiągnąć korzystając z .

1. Wspomaganie funkcji mózgu

Badania wykazały, że lekkie ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie mają wpływ na funkcje mózgu i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

2. Dobre dla serca

Regularne spacerowanie pomaga normalizować ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu oraz poprawić krążenie krwi co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nawet udarów.

3. Poprawa trawienia

Codzienny 30-minutowy spacer nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości, ale także poprawia trawienie i reguluje perystaltykę jelit, uwalniając od kolek i zaparć. A także pomaga utrzymać prawidlową masę ciała.

4. Poprawa pracy trzustki

Wykazano, że chodzenie jest znacznie skuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy niż bieganie. Badanie wykazało, że w ciągu półrocznej obserwacji tolerancja glukozy u osób praktykujących spacery wzrosła 6-krotnie w porównaniu z osobami regularnie biegającymi.

5. Zwiększenie objętości płuc

Chodzenie zwiększa przepływ tlenu we krwi, pomaga ćwiczyć płuca, a także zmniejsza poziom toksyn.

6. Wzmocnienie mięśni

Spacerowanie angażuje różne grupy mięśni, co przyczynia się do ich wzmocnienia, szczególnie mięśni nóg i tułowia.

7. Wspomaganie układu kostnego

Może pomóc w funkcjonowaniu kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Chodzenie utrzymuje elastyczność stawów, zapobiega utracie masy kostnej, a nawet zmniejsza ryzyko złamań. Zaleca się regularne chodzenie w umiarkowanym tempie przez co najmniej 30 minut dziennie, aby zmniejszyć ból stawów, sztywność i stany zapalne.

8. Złagodzenie bólu pleców

Chodzenie może być prawdziwym ratunkiem dla tych, którzy cierpią na ból w dole pleców, a ich stan podczas wykonywania forsownych ćwiczeń tylko się pogarsza. Chodzenie nie powoduje dyskomfortu jak bieganie czy ćwiczenia. Umiarkowany spacer wspomaga aktywne krążenie krwi w kręgosłupie, poprawia jego elastyczność i stymuluje wzmacnianie mięśni podtrzymujących.

9. Poprawa snu

Regularne spacery mogą poprawić jakość snu i przywrócić naturalny rytm dobowy organizmu.

10. Poprawa stanu psychicznego

W wyniku regularnych spacerów następuje redukcja stresu psychicznego i zwiększony poziom endorfin, które działają przeciwbólowo. Mogą łagodzić lęki, smutek i poprawiać ogólny nastrój. Wykazano, że chodzenie łagodzi objawy u pacjentów z depresją, pomaga się wyciszyć i uporządkować myśli.

Źródło: drchentaiho.com