Każdy zapalony ogrodnik wie, że utrzymanie ogrodu to nieustanna walka ze szkodnikami i chorobami. W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań wielu z nas odkrywa skarby, które mamy w domu, a wspaniale zastąpią chemiczne środki ochrony roślin.
Jednym z tych nieocenionych skarbów jest soda oczyszczona. Czy zastanawiałeś się, jak soda oczyszczona może stać się takim sojusznikiem Twoich roślin?
Soda oczyszczona – tajna broń ogrodnika
Soda oczyszczona jest doskonałą alternatywą dla środków grzybobójczych i owadobójczych. Ponadto jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt domowych i roślin, które później wydadzą smaczne owoce bez azotanów, miedzi i innych szkodliwych dla organizmu substancji. Ponadto ten środek ludowy, w przeciwieństwie do chemikaliów, nie niszczy pożytecznych owadów i mikroorganizmów glebowych.
1. Obrona przed mączniakiem prawdziwym
Mączniak prawdziwy to koszmar wielu roślin, od winorośli po róże. Objawia się białym, pudrowym nalotem na liściach. Proste rozwiązanie z użyciem sody oczyszczonej może być skuteczną barierą przeciwko tej chorobie. Najpierw łączy się 1 łyżkę sody z litrem wody, dodaje kilka kropli do mycia naczyń, a następnie spryskuje liście roślin. Ta mieszanka działa, zabezpieczając powierzchnię blaszki liściowej, co stanowi barierę dla mączniaka.
Powstały roztwór stosować do opryskiwania w odstępach 5-7 dni. Tym samym roztworem można okresowo leczyć wszystkie rośliny ogrodowe i warzywne w celach profilaktycznych.
2. Zapobieganie atakom mszyc
Mszyce to małe, ale destrukcyjne szkodniki, które zasysają soki z roślin, osłabiając je i czyniąc podatnymi na choroby. Soda oczyszczona może pomóc w tworzeniu środowiska, które jest dla nich nieprzyjazne, odstraszając je od roślin.
3. Stosowanie sody przeciwko szkodnikom
Roztwór sody to niezawodny środek ochronny przed gąsienicami zjadającymi liście, które atakują drzewa owocowe. Warto zauważyć, że produkt ten można stosować w okresie kwitnienia i owocowania.
Rozcieńczyć 5 łyżek na 10 litrów wody i 2 łyżki mydła w płynie, dobrze wymieszać. Roztworem dokładnie spryskaj koronę drzewa. Po kilku dniach powtórz procedurę i rób to, aż wszystkie gąsienice znikną z rośliny.
Gąsienice kapustne też nie lubią sody. Substancji nie trzeba rozpuszczać w wodzie, wystarczy posypać proszkiem liście kapusty. Najlepiej zrobić to rano, gdy jest rosa, wtedy soda dłużej utrzyma się na roślinach.
Soda oczyszczona pomoże również pozbyć się mrówek. Za pomocą łopaty lekko wzrusz mrowisko i posyp je obficie sodą oczyszczoną.
4. Naturalny środek grzybobójczy
Soda oczyszczona posiada właściwości, które zwalczają pewne specyficzne grzyby. Jeśli zauważysz oznaki chorób grzybowych na twoich roślinach, spryskaj je roztworem sody oczyszczonej. Może pomóc w hamowaniu choroby.
5. Soda przeciw zarazie pomidorów i szarej zgniliźnie winogron
Rozcieńcz 3 łyżki sody na 10 litrów wody, dodaj odrobinę mydła i dokładnie spryskaj każdy liść rośliny powstałym płynem. Zabieg ten należy przeprowadzić 2-3 tygodnie po posadzeniu sadzonek pomidorów w ziemi i powtarzać co 7-12 dni przez cały sezon wegetacyjny.
6. Soda do zaprawiania nasion
A dzięki swoim właściwościom antyseptycznym soda doskonale nadaje się do zaprawiania nasion przed siewem. Rozpuść 5 g sody w 1 litrze osiadłej wody i umieść tam nasiona na 4-6 godzin.
7. Soda oczyszczona przedłuża trwałość ciętych kwiatów w wazonie.
Na 1,5 litra wody wystarczy dodać 1 łyżeczkę wodorowęglan sodu.
Kilka uwag końcowych
Wszystkie roztwory sody najlepiej rozcieńczać w emaliowanych lub szklanych pojemnikach. W przypadku kontaktu sody z metalem i plastikiem mogą wystąpić niepożądane reakcje chemiczne.
W gorącej wodzie wodorowęglan sodu zaczyna się rozpadać, dlatego nie zaleca się wsypywania sody oczyszczonej do cieczy o temperaturze powyżej 55°C. Choć soda oczyszczona jest bezpieczna dla roślin, należy starać się unikać jej przedawkowania, gdyż może ona spowolnić rozwój zielonych zwierząt.
Soda oczyszczona to prosty i naturalny sposób na ochronę przed szkodnikami i chorobami. Jak widać pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uzyskać ekologiczne plony!