Stres może prowadzić do przyrostu masy ciała i skurczów mięśni, a wszystko przez „hormon stresu” – kortyzol.
Kontroluje nastrój, motywację, strach i jest odpowiedzialny za główne zadanie ciała – przetrwanie.
To kortyzol kontroluje reakcję „walcz lub uciekaj”, on decyduje o tym, jak zachowuje się ciało w stresującej sytuacji: czy ma bronić się przed zagrożeniem czy jak najszybciej zwiewać.
W stresującej sytuacji nadnercza aktywnie pracują nad produkcją kortyzolu, aby organizm mógł poradzić sobie z niebezpieczeństwem.
Zwykle, gdy sytuacja się normalizuje i uspokaja, poziom hormonu spada. Ale zdarza się, że stres nie ustępuje. Stały pobyt „w gotowości” prowadzi do stałego wzrostu poziomu kortyzolu, co wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Według ekspertów, u mężczyzn stres najczęściej objawia się bólem dolnej części pleców, u kobiet – bólem w górnej części pleców, w mięśniach szyi i ramion. Z tego powodu płeć piękna cierpi na bóle głowy.
Dzieci kumulują stres w szyi i pośrodku pleców. Wina spoczywa na telefonach komórkowych i uzależnieniu od sieci społecznościowych.
Stres może prowadzić do niepokoju i depresji, bólów głowy, chorób serca, problemów z pamięcią i koncentracją, nieprawidłowego działania układu pokarmowego, zaburzeń snu i nadwagi.
Jak przywrócić równowagę ciału?
Zdaniem ekspertów, aby pozbyć się bólu, należy ustalić, jaki rodzaj stresującej sytuacji go wywołał. Najpierw musisz zrozumieć siebie, zdecydować, co ci przeszkadza.
Wraz z tym możesz brać lekkie środki przeciwbólowe. Oto, co na ten temat mówi dr Lily Friedman:
„Wielu pacjentów, którzy przychodzą do mojego gabinetu z bólem pleców lub szyi, spędza od 45 minut do godziny, leżąc na kanapie i rozmawiając o swoich problemach.
Po sesji mówią, że „czują, że ciężar spadł im z ramion”, nie rozumieją, że zostawili w biurze ogromne obciążenie psychiczne ”.
Nie rozumieją także, że stres powoduje u nich przemożną potrzebę odczuwania przyjemności. A raczej szybkich i prostych suplementów w postaci jedzenia, alkoholu czy innnej formy, która skutkuje chwilowym rozluźnieniem.
Ból ustąpi, jeśli stres zostanie potraktowany nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. Jednocześnie pamiętaj, że przewlekły ból może być wynikiem bardzo głębokiego problemu psychologicznego.
Co pomoże pozbyć się stresu?
Jak radzić sobie z depresją i stresem? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przepis skuteczny dla jednej osoby nie będzie działał u innej.
Jednak ogólnie wiadomo, że zawsze dobrym lekarstwem na depresję jest zmiana scenerii i kontakt z ludźmi. Wyjdź na imprezę, wyjdź na łono natury, wyjedź gdzieś, spędź czas z przyjaciółmi. Zmiana otoczenia dobrze Ci zrobi.
Wiele osób pozbywa się depresji poprzez sporty ekstremalne. Przyczynia się to do skutecznego spalania hormonów stresu. Jednak normalna aktywność fizyczna, zwłaszcza regularna, może być również bardzo skuteczna.
Hobby pomaga niektórym ludziom. Rysuj, haftuj, projektuj, sklejaj, zbieraj, komponuj. Być może jest to najlepszy sposób na pozbycie się depresji w domu.
Pasja pozwala odkryć swoją druga naturę, a to znacznie zwiększa samoocenę i poprawia samopoczucie.