Produkty, które pomogą Ci zwiększyć poziom serotoniny w organizmie

Neuroprzekaźnik serotonina, który jest często nazywany „hormonem szczęścia”, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jej obecność w organizmie jest ściśle powiązana z tak ważnymi funkcjami jak kontrola lęku, bólu, apetytu, funkcji kardio, oddechowych czy regulacja cyklu snu.

Nieprawidłowy poziom serotoniny może powodować różne problemy zdrowotne, w tym zaburzenia lękowe, problemy ze snem, trudności z utrzymaniem uwagi.

Serotonina jest wydzielana w kilku miejscach. Największa część serotoniny, około 90%, jest produkowana w błonie śluzowej jelit. Jest syntetyzowana również w podwzgórzu, szyszynce oraz płytkach krwi.

Produkty, które mogą pomóc w produkcji serotoniny:

Pokarmy bogate w tryptofan: Tryptofan jest aminokwasem, który jest prekursorem serotoniny. Produkty takie jak indyk, jajka, ser, ryby, orzechy i nasiona są bogate w tryptofanie.

Pokarmy bogate w witaminę B6 i B12: Te witaminy są wsparciem dla produkcji serotoniny. Można znaleźć w produktach takich jak mięso, ryby, jajka, soja, awokado, mleko i banany.

Pokarm bogaty w magnez: Badania wykazały, że ​​magnez może pomóc zwiększyć poziom serotoniny. Owoce morza, nasiona, kasza gryczana, ryż, ciemne pieczywo, płatki wsiane, szpinak, fasola, natka pietruszki, banany, jaja, sery, orzechy to niektóre z nich.

Zmiana diety to jeden ze sposobów na utrzymanie poziomu serotoniny, ale są także inne metody, które mogą pomóc w zwiększeniu „hormonu szczęścia”. Oto kilka sugestii:

Co jeszcze wpływa na poziom serotoniny:

Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia, szczególnie te aerobowe, mogą wspomagać produkcję serotoniny w mózgu i pomagać w utrzymaniu nastroju. Włącz do swojej rutyny regularne ćwiczenia, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub nawet spacery.

Medytacja i techniki relaksacyjne: Techniki takie jak medytacja, joga, tai chi i głębokie oddychanie mogą pomóc zredukować stres i podnieść poziom serotoniny.

Ekspozycja na światło: Ekspozycja na naturalne światło słoneczne może zwiększyć poziom serotoniny i pomóc poprawić nastrój. Staraj się więcej czasu na zewnątrz, w szczególności w dniach słonecznych.

Kontakt z ludźmi: Staraj się zachowywać regularne kontakty z rodziną i przyjaciółmi.

Terapia psychologiczna: Terapia, szczególnie połączona z technikami relaksacyjnymi, może pomóc poprawić nastrój i zwiększyć poziom serotoniny. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w regulacji poziomu serotoniny.

Pamiętaj, że wszelkie informacje, te dotyczące diety i stylu życia, szczególnie w starszym wieku, odnoszą się do stanu zdrowia, który jest w normie. Treści z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny i nie mają na celu zastąpienie kontaktu czytelnika z lekarzem.

Bezproblemowe rozmnażanie porzeczki. To nigdy nie było tak proste!

Przygotowania do zbioru pomidorów? Czas na dresing drożdżowy!