Ogrodnicy dobrze wiedzą, że uprawa pomidorów nie jest takim łatwym zadaniem. Jeśli uprawiasz je od lat to masz własne sprawdzone zasady, których przestrzegasz każdego roku.
Jednak nie każdy może pochwalić się bogatymi zbiorami pomidorów. Są to rośliny wrażliwe na choroby i wymagające.
W przypadku pomidorów ważne jest, aby gleba była żyzna. Wtedy staną się odporne na choroby i zmiany temperatury.
Dlatego warto zadbać o glebę jesienią, a wiosną wzbogacić kompostem.
Pomidorom zaleca się nawozy potasowe i fosforowe, które wylewa się na powierzchnię gleby lub miesza z ziemią.
Jeśli gleba jest kwaśna, warto dodać wapno, popiół drzewny lub mąkę dolomitową. Odpowiednie ph pozwoli pomidorom lepiej owocować i szybciej rosnąć.
Nawozy mineralne należy dodawać w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. W początkowej fazie wzrostu roślin lepiej unikać takich nawozów.
Przed sadzeniem sadzonek zaleca się podlewanie gleby roztworem drożdży rozpuszczonych w wodzie (10 g drożdży rozcieńcza się w 10 litrach wody). Podlać każdy dołek płynem.
Popiół drzewny zawiera dużo potasu. Musi być wsypany do każdego dołka po 100 g. Następnie przysypuje się żyzną glebą, a ziemię wokół pomidorów dodatkowo posypuje popiołem.
Możesz również użyć skórki cebuli do umieszczenia w otworach na sadzonki. Chroni pomidory przed szkodnikami i chorobami, a także wzmacnia układ odpornościowy i aktywuje wzrost roślin.
Skorupka jajka ma także wiele składników odżywczych. Można ją również zemleć lub rozetrzeć na proszek i wsypać do otworów podczas sadzenia.