w

Wyhodował poinsecję z liścia, pomogły mu w tym zwykłe buraki?

Poinsecja (gwiazda betlejemska, wilczomlecz) to efektowna roślina, która stanowi mocny akcent pośród domowych roślin doniczkowych.

Wcale nie trzeba kupować dorosłej rośliny, ponieważ poinsecję można rozmnożyć w warunkach domowych.

Nie jest to skomplikowane. Wystarczy odciąć gałązkę ok 10 cm, na której pojawiają się nowe liście (4-5 listków) i umieścić w mieszance piasku i torfu. Utrzymywać wilgoć i zapewnić dostęp do jasnego, ale nie bezpośredniego światła.

Ostatnio na kanale Plant Breeding tips w serwisie YouTube pojawił się nowy tip na rozmnożenie poinsecji poprzez ukorzenienie liści przy użyciu korzenia buraka.

Na wideo użytkownik pokazał taką oto instrukcję:

Za pomocą sterylnego narzędzia odciął łodygi tuż pod liściem.

Następnie odciął cienką warstwę centralnej żyły z wnętrza liścia.

Miejsca cięcia posmarował ząbkiem czosnku w celu zapobieżenia przedostawaniu się patogennych bakterii i grzybów do liści.

Pokroił buraka na kilka plasterków buraków o grubości około 0,7 cm.

Ułożył buraki na gruboziarnistym piasku lub mieszaninie pół piasku i pół torfu, na wierzchu położył przygotowane liście nacięciem do dołu.

Lekko przysypał liście ziemią i zwilżył glebę.

Trzeba stale utrzymywać wilgoć, aby mógł się wytworzyć silny system korzeniowy. Potem liście przenosi do ziemi i zrasza by utrzymać wilgoć, aby liście mogły dalej się rozwijać.

Niestety użytkownik nie podaje ile potrzeba czasu na wytworzenie korzeni. Po wyjęciu liście rzeczywiście są ukorzenione, ale nie ma śladu po buraku, co wydaje się nieco dziwne.

Nie pokazuje też dalszego rozwoju liści. Przyznajemy, że pierwszy raz spotykamy się z taką metodą i nie potrafimy zweryfikować czy ma szanse powodzenia.

Zobaczcie film i dajcie znać co o tym sądzicie?

Źródło i Fotografie: @plantbreedingtips7529/youtube