13 bylin, które mogą kwitnąć przez całe lato, od wiosny do jesieni

Dziś chcę Wam opowiedzieć o bylinach, które kwitną bez przerwy przez cały sezon.

Jest ich więcej, ale te zasługują na szczególna uwagę i należyte miejsce w naszych ogrodach kwiatowych.

Rośliny kwitnące przez cały sezon

Fiołek rogaty 'Rebecca’ Viola cornuta to roślina wieloletnia, najbardziej nadaje się do dekoracji obramowań rabat, ponieważ ich wysokość nie przekracza 8-25 cm, szybko rośnie, ma różnorodne kolory, a także mają przyjemny aromat.

Następnym bohaterem jest geranium. Ale nie ta zwykła ogrodowa odmiana, bo ta po kwitnieniu wygląda niezbyt ładnie. Lepsze od niej jest Pelargonium zonale. Kwitnie całe lato i można ją rozmnażać przez sadzonki.

RICH OUT liliowy dwukolorowy

RICH OUT lilac bicolor to kaskadowa odmiana pelargonii. Nie tworzy luźnej rośliny o długich, delikatnych pędach, ale tworzy bardzo gęsty kulisty krzew bez przycinania. Posiada twarde liście i mocne pędy – dzięki czemu roślina jest odporna na wiatr i deszcz. Kwitnie bardzo obficie – setki stale odnawiających się kwiatów.

Inną wspaniałą, ale niezbyt pospolitą byliną, która kwitnie przez całe lato, jest wyjątkowa lub piękna i okazała ’Valentine’ Dicentra spectabilis.

Popularnie zwana serduszka to mały krzew, ale obficie porośnięty gronami różowych, czerwonych i białych kwiatów w kształcie serduszek. Bardzo dobrze rośnie i rozmnaża się przez podział krzewu.

Dahlia Dinnerplate Avignon & Vancouver. Zaczyna kwitnąć pod koniec maja aż do pierwszych przymrozków. Dwie niezwykłe dalie talerzowe, każda o niepowtarzalnym wyglądzie.

Róża piżmowa „Mozart”

Najbardziej ukochanymi długo kwitnącymi bylinami są oczywiście róże. Mogą kwitnąć aż do śniegu, choć nie wszystkie odmiany.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, że istnieją odmiany, które kwitną obficie, ale tylko raz. Są jednak takie, które dają dwie fale kwitnienia przez całe lato. Wysadzając je w niewielkich odstępach czasowych możemy mieć kwitnienie przez calutki sezon.
A są takie odmiany, które bez ustanku kwitną do pierwszych przymrozków.

Róża piżmowa „Mozart”, często mylona z floksami to historyczna odmiana odporna na mróz w postaci krzewu o wymiarach ok 150 cm wysokości i szerokości, ale można ja prowadzić jako pnącą zajmuje wówczas mniej miejsca.

Najwięcej kwiatów jest na początku kwitnienia. Potem liczba kwiatów zależy od cięcia letniego. Jeśli przekwitłe kwiaty się obcina, róża Mozart wypuszcza kolejne, liczne pąki kwiatowe. Jeżeli kwiaty są nie obcinane, zawiązują się pomarańczowe owoce, które również są wspaniałą dekoracją.

Róża okrywowa THE FAIRY

Odmiana róży „Wróżka” – to naprawdę nie jest kapryśna roślina, wyhodowana jeszcze przed wojną jest klasycznie piękna i wciąż nie traci na atrakcyjności. Krzewy rozpoczynają kwitnienie pod koniec czerwca. Kwiaty są drobne (2-4 cm średnicy), pełne, jasno różowe, zebrane w duże kwiatostany. Nie tworzą owoców, dzięki czemu kwitnienie trwa długo, a nowe pąki zawiązują się na krzewach sukcesywnie, aż do późnej jesieni.

Do roślin długo kwitnących możemy tez zaliczyć powojniki pierwszego i drugiego przycinania. Pierwsza fala jest na początku lata, druga od około sierpnia. A drugie kwitnienie może trwać do połowy października. Okazuje się więc, że tę roślinę można zaliczyć do roślin, które zachwycają nas swoim pięknem przez całe lato.

Niekończące się lato

Hortensja wielkokwiatowa może również bardzo długo kwitnąć. Istnieją tak zwane odmiany trwałe. Pierwsza fala kwitnienia występuje jak u powojników na pędach zeszłorocznych, a druga na pędach roku bieżącego. Jedną z najpopularniejszych odmian w tej kategorii jest „Endless Summer”!

Do roślin kwitnących nie przez całe lato, ale przez dość długi czas można śmiało przypisać Lawenda Angustifolia. Jeśli przyzwyczaisz się do trzymania jej zimą i nauczysz się rozmnażać za pomocą sadzonek możesz cieszyć się srebrzystymi krzewami o uroczych kwiatach i przyjemnym zapachu – około trzech miesięcy.

Piękne są nowoczesne odmiany krwawnika. Krwawnik Tutti Frutti 'Wonderful Wampee’ Achillea millefolium w przeciwieństwie do zwyczajnych ma duże kwiatostany, występujące w pięknych kolorach: malinowym, brzoskwiniowym, kilka kolorów jednocześnie. A przez całe lato wypuszczają nowe kwiatostany.

Zawciąg alpejski Armeria alpina

Są byliny kwitnące, które same w sobie nie są spektakularnie piękne, ale wspaniale uzupełniają kwitnące rabaty.
Skromne Armeria, Szałwia trójbarwna, Dzwonek karpacki. Ale to właśnie te rośliny nadają ogrodowi kwiatowemu dopełnienie, wypełniają przerwy i dają kolor kiedy główne gwiazdy rabat odpoczywają od kwitnienia.

Floks 'David’ (Phlox paniculata), na ogół nie zalicza się go do roślin kwitnących przez całe lato. Ale jeśli znasz pewne sekrety, możesz podziwiać kwitnienie jednej odmiany przez kilka miesięcy.

A jaki to sekret?

Floksy mają różne okresy kwitnienia. Jeśli weźmiesz najwcześniejsze i przykryjesz je plastikową butelką na początku wiosny, to w mini szklarni obudzi się i zacznie rozwijać się kilka tygodni wcześniej. A to oznacza, że ​​będzie mógł zakwitnąć już w połowie czerwca.
Po ustaniu kwitnienia należy odciąć główny kwiatostan, a w kątach liści zaczną tworzyć się nowe pędy, które zakwitną w sierpniu-wrześniu. Oznacza to, że floks będzie kwitł od połowy czerwca do końca września.

Możemy też być zadowoleni z drugiej fali kwitnienia – ostróżki Delfinium. Podobnie jak w przypadku floksu, po pierwszej fali kwitnienia należy przyciąć wszystkie łodygi do korzenia.

Pierwiosnek, dziewanna, jarzmianka Astrantia, Dzwonek ogrodowy

One na początku jesieni znów zabiorą nas do lata. Jeszcze lepiej jest zbierać rośliny, które kwitną kolejno, jedna po drugiej. A wtedy ogród kwiatowy będzie wybuchał kwiatami i zmieniał się przez cały sezon.

Nawóz do sadzonek, który ponad to ochroni przed wieloma chorobami i szkodnikami

„Złote rozwiązanie” dla pomidorów. Dla dobrych zbiorów i zdrowych krzewów.