w

Te rośliny oczyszczą twój dom z chorób i toksyn. Po prostu umieść je w pokoju

Większość dnia przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Powietrze którym oddychamy jest coraz gorszej jakości.

Może Cię to zdziwi, ale w naszych pomieszczeniach znajduje się wiele toksyn i szkodliwych substancji chemicznych, takich jak benzen, trójchloroetylen, amoniak i inne, które są emitowane przez przedmioty, którymi się otaczamy, meble, urządzenia itd.

Jakie szkodliwe substancje występują w pomieszczeniach zamkniętych?

Formaldehyd: pochodzi z wiórów drzewnych i klejów, z tworzyw sztucznych i dymu papierosowego. Jest przyczyną alergii, astmy i różnych chorób skóry.

Trichloroetylen: jest emitowany przez tusze drukarskie, lakiery, powłoki, powierzchnie tapicerowane i dywany. Jest silnym czynnikiem rakotwórczym powodującym nieprzyjemne podrażnienia oczu, uszkadzając nerki, wątrobę oraz wywołując niepokój psychomotoryczny.

Benzen: znajduje się w laminatach, lakierach, detergentach, a także w mydłach w płynie, gumach i dymie papierosowym. Kumuluje się w tkance tłuszczowej i przyczynia się do wielu chorób (duszność, wysokie ciśnienie krwi, przyczynia się do raka).

Amoniak: znajduje się w elementach komputerów, dymie papierosowym i środkach czyszczących. Powoduje suchość w gardle, ból gardła, kaszel i obrzęk dróg oddechowych.

Ksylen: używany do produkcji tworzyw sztucznych, farb, klejów i lakierów. Znajdziemy go również w wyrobach skórzanych i dymie tytoniowym. Jest bardzo nieprzyjemny dla błony śluzowej oka, powoduje podrażnienia, a także podrażnia układ oddechowy.

W 1989 roku NASA wykonała szeroko zakrojone badanie o nazwie „Czyste powietrze”, naukowcy postanowili przekonać się jaki wpływ na oczyszczenie powietrza mają rośliny i które z nich oczyszczają powietrze najefektywniej.

Okazało się, że istnieje kilkanaście gatunków roślin domowych, które działają jak zielone oczyszczacze powietrza. Niektóre z nich mogą wchłonąć nawet 85% szkodliwych substancji i gazów.

We wnętrzach mieszkań czy przestrzeniach administracyjnych ich obecność nie tylko pomaga Ci łatwiej oddychać, ale przede wszystkim pozwala oddychać zdrowym, świeżym powietrzem.

Oto rośliny, które działają w pomieszczeniach jak zielone oczyszczacze powietrza:

Anthurium (Anthurium andraeanum)

Nawilża powietrze, nasycając je parą wodną. Roślina wchłania ksylen, toluen i zamienia je w nieszkodliwe substancje.

Gerbera (Gerbera jamesonii)

Ta kwitnąca roślina jest przydatna w neutralizowaniu czynników toksycznych, takich jak benzen, formaldehyd i trójchloroetylen. Umieść ją w cieplejszym miejscu z wystarczającą ilością światła, aby mogła dobrze wykonać swoją pracę.

Złoty brodziec (Scindapsus)

Roślina idealna do uprawy w miejscach o słabym oświetleniu. Przetrwa również w palarni i niezawodnie usuwa benzen i formaldehyd. Pamiętaj jednak, że jest to trująca roślina, którą trzeba wyhodować poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Aglaonema

Wiecznie zielona i jednocześnie łatwa w uprawie. Nie potrzebuje dużo światła, ale wymaga wystarczającej ilości wilgoci. Odpowiada to filtrowaniu szkodliwych gazów, takich jak benzen lub formaldehyd. Owoce i sok z tej rośliny są trujące.

Chlopophytum comosum

Według badania NASA roślina ta jest jedną z najlepszych oczyszczaczy powietrza w Twoim mieszkaniu lub biurze. Swoją obecnością eliminuje 85% szkodliwych substancji z powietrza. Ponadto roślina ta jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt i jest naprawdę łatwa w uprawie.

Bluszcz

Bardzo dobrze znosi złe warunki oświetleniowe. Pochłania benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trójchloroetylen. Pomaga również wyeliminować niektóre alergeny – np. grzyby.

Azalia

Ta roślina o pięknych i bogatych kwiatach pomoże ci utrzymać powietrze we wnętrzu bez formaldehydu, który jest uwalniany ze sklejki, mebli i dywanów. Azalia ma piękne kwiaty i kwitnie dość długo, ale wymaga Twojej uwagi i troski.

Sansevieria („język teściowej”)

Wieloletnia i bardzo odporna roślina, która dostosowuje się do prawie wszystkich warunków. Szczególnie wyróżnia się zdolnością do walki z formaldehydem, benzenem, trichloroetylenem, zarówno w mieszkaniu, jak iw biurze. W nocy roślina ta pochłania dwutlenek węgla i uwalnia tlen.

Dracena

Dracena rośnie bardzo wolno, ale zdecydowanie warto na nią czekać. Dorosła Dracena pozbędzie się ksylenu, trójchloroetylenu i formaldehydu. Roślina potrzebuje wystarczająco dużo miejsca, ponieważ jest stosunkowo wysoka w porównaniu do innych roślin doniczkowych. Dracena uwielbia miejsca o łagodnym nasłonecznieniu.

Filodendron

Wyróżnia się zdolnością do usuwania formaldehydu i innych toksyn z powietrza. Preferuje zacienione miejsca w mieszkaniu lub biurze. Opieka nad tą rośliną jest bardzo prosta, ale pamiętaj, że może być niebezpieczna dla dzieci i zwierząt.

Nephrolepis

Powietrze w pomieszczeniach jest nawilżane i oczyszczane z formaldehydu, tlenku węgla i ksylenu. Najlepiej radzi sobie w zacienionym miejscu. Nie zapomnij jednak o regularnym podlewaniu.

Spathiphyllum Skrzydłokwiat

Piękna i bardzo wdzięczna roślina doniczkowa. Znana jest z doskonałej zdolności do usuwania z powietrza substancji toksycznych, takich jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, toluen i ksylen. Nie zapomnij o regularnym usuwaniu kurzu z liści, jej zdolności czyszczące będą jeszcze silniejsze. Doskonale sprawdza się również w biurach i palarniach.

Palma bambusowa

Umieść ją obok lakierowanych mebli. Usunie benzen, formaldehyd i inne szkodliwe substancje, które takie meble uwalniają do powietrza.

Shefler

Jego pięknie błyszczące liście działają jak pułapka powietrzna dla formaldehydu, toluenu i benzenu.

Chryzantema

Ta piękna kwitnąca roślina o kolorowych kwiatach jest nie tylko ładną ozdobą wnętrza, ale również dobrze posłuży w walce z toksynami. Usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak. To dowód na to, że chryzantema pasuje nie tylko do ogrodu.

Źródło: brightside.me, Miniatura wpisu: freepik.com