w

Ratunkowy napar z dziurawca zwyczajnego: 10 powodów, aby pić codziennie rano zamiast kawy

„Lekarstwo na 100 chorób” – tak mówili o tym ziele nasi pradziadkowie.

Ale i teraz wśród miłośników medycyny ludowej nikt się nie odważy powiedzieć, że sława dziurawca zwyczajnego jest przesadzona.

Pamiętam jak lato spędzałam z babcią i od końca lipca zbierałyśmy dziurawiec na łące, w lesie i na poboczu drogi.

Babcia zawsze opowiadała mi o właściwościach dziurawca zwyczajnego, kiedy przewiązane grubą nicią wieszała kwiaty do wyschnięcia.

Po wakacjach do domu wracałam z plecakiem pełnym drożdżówek, słodyczy i woreczkiem suszonych kwiatów dziurawca.

Wtedy nawet nie wiedziałam jak je stosować.

Lecznicze właściwości dziurawca zwyczajnego:

1. Wzmocnienie układ nerwowego.

Przygotuj nalewkę

Dziurawiec suszony 50 g zalewany 0,5 l wódki. Odstaw na 10 dni, odcedź i zażywaj 20 kropli trzy razy dziennie.

2. Normalizuje wahania nastroju.

Zalej suszone ziele dziurawca, poczekaj, aż herbata się zaparzy, a potem wypij filiżankę ciepłego napoju.

3. Wspomaganie koncentracji.

Zaparz herbatę z dziurawca zwyczajnego i melisy (płaska łyżeczka dziurawca i łyżeczka melisy). Pij herbatkę na śniadanie. Napój jest wskazany dla studentów.

4. Poprawa pracy przewodu pokarmowego.

Pij herbatę ziołową przez dwa tygodnie. Wsyp 2 łyżeczki dziurawca, zalej szklanką wrzątku. Dopuszczalna dawka wynosi do 3 szklanek dziennie.

5. Pozbądź się reumatyzmu.

Połącz 25 g kwiatów dziurawca z 0,5 l oliwy z oliwek. Wlej mieszaninę do szklanego słoika i przechowuj w ciepłym miejscu przez 5 dni. Zostaw na słońcu, aby płyn zmienił kolor na czerwony. Olejem nacieraj chore miejsca.

6. Leczenie rany, siniaków i krost.

Jak wyżej. Olej pomoże również pozbyć się półpaśca, a nawet złagodzić ból po skręceniu stawu.

7. Zapalenie jamy ustnej i dziąseł.

Zalej 10 g suszonego dziurawca 50 g alkoholu (70%). Odstaw na 10 dni. Odkażaj zainfekowane miejsca patyczkiem zanurzonym w roztworze.

8. Hemoroidy.

Zalej 2 łyżki dziurawca 0,5 litrem wrzącej wody w misce. poczekaj aż ostygnie do temperatury, gdy będzie dobrze ciepła, ale nie gorąca. Usiądź nie dłużej niż na 5 minut.

9. Zwalcz opryszczkę.

Posmaruj olejem z dziurawcem według pkt 5.

10. Trądzik i problemy skórne.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry korzyści z ziela dziurawca są po prostu ogromne. Ziele dziurawca zwyczajnego działa przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i oczyszczająco.

Można pić, naparem przemywać twarz. Mocny napar (dwie łyżeczki zalane połową szklanki wody) nanosić na zmiany skórne. Można także zrobic sobie mydło do mycia.

Olejki eteryczne, kwasy, flawonoidy, witaminy z różnych grup, alkaloidy i alkohol terylowy to wszystkie te składniki, które pomagają pozbyć się wielu problemów z zdrowiem.

Herbata dziurawca zwyczajnego, olej lub nalewka stosowane regularnie, przyniosą skuteczną pomoc już po kilku zastosowaniach.

Ziele dziurawca zwyczajnego należy zbierać tylko przy suchej pogodzie w południe: gdy słońce wciąż świeci, a rosy jeszcze nie ma.

Właściwie przygotowane wysycha już w 2 dni. Wtedy należy przechowywać go w suchym, ciemnym miejscu.

Może być przechowywany przez wiele lat bez utraty właściwości.

Ziele można także kupić już ususzone.

Przeciwskazania!

Zawarta w dziurawcu hyperycyna może wywoływać reakcje fototoksyczne, dlatego osoby z nadwrażliwością na światło słoneczne, o bardzo jasnej karnacji oraz z chorobowymi zmianami skórnymi powinny z niego zrezygnować. Nie należy także przyjmowac dziurawca w okresach intensywnej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ grozi to przebarwieniami skórnymi, a nawet oparzeniami. Zioło to nie jest wskazane w przypadku poważnego uszkodzenia wątroby i bardzo wysokiej gorączki.

Dziurawiec wchodzi w interakcje z różnymi lekami. Może on obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także leków antyretrowirusowych, teofiliny i digoksyny i leków przeciwzakrzepowych. Jeśli przyjmujesz leki, musisz przed zastosowaniem dziurawca skonsultować to z lekarzem.

Jeśli uważasz nasze artykuły za pomocne, dziel się nimi z innymi!

Źródło i Fotografie: otozh.com.ua