Miłośnikom kuchni włoskiej i szybkiego gotowania polecamy spróbowanie pizzy na patelni, której przygotowanie zajmuje raptem 10 minut.
Idealne na lunch lub kolację. Uratuje gdy niezapowiedziani goście nagle pojawią się na progu. Przygotowanie jest proste. Nawet kuchenny amator sobie z tym poradzi.
Przepis na pizzę z patelni
Składniki:
- kwaśna śmietana – 5 łyżek;
- majonez – 5 łyżek;
- jaja kurze – 2 szt;
- mąka OO – 10 łyżek;
- świeże pomidory – 2 szt;
- szynka/kiełbasa/salami – 150 gramów;
- twardy ser i lub mozzarella – 200 gramów;
- sól – według uznania;
- inne dodatki na wierzch pizzy – według uznania.
Przygotowanie
Najpierw należy przygotować ciasto. W tym celu mieszamy: wbijamy do miski jajka i sól i mieszamy mikserem. Dodajemy śmietanę i majonez, ubijamy, a następnie wsypujemy mąkę. Mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Można to wszystko wymieszać łyżką, ale zajmie znacznie więcej czasu.
Bierzemy patelnię z grubym dnem i ścianami, smarujemy olejem. Wykładamy masę.
Rozkładamy ulubione składniki. Posypujemy serem startym na grubych oczkach.
Rozgrzewamy patelnię na średnim ogniu. Smażymy przez 2-3 minuty. Ciasto będzie miało czas na wyrośnięcie.
Przykrywamy pokrywką zmniejszamy ognień na malutki i dopiekamy. Gdy ser się całkowicie rozpuści, a pizza będzie się gładko przesuwać, danie jest gotowe. Łącznie trwa to około 10 minut.
Sekret pysznego posiłku
Nie wylewamy podwójnej porcji na raz, ani tej na małą patelnię, ponieważ spód się nie upiecze. Patelnia na podaną ilość składników powinna mieć co najmniej 24 cm. Najlepiej jak jest głęboka i ma grube boki i dno.
Nie rozprowadzamy składników po całym cieście. Musimy je położyć, pozostawiając wolne brzegi, wówczas uda im się zarumienić.
Jeśli pokrywka ma otwór na parę, przykryj ją papierowym ręcznikiem. Wtedy całe ciepło i aromat pizzy pozostanie w środku.
Gdy używasz pieczarek pokrój je w bardzo cienkie plasterki, albo podsmaż na patelni wcześniej.
W przypadku kurczaka lub mięsa, musisz je wcześniej podsmażyć. Aby masa się nie przyklejała, należy ją przez jakiś czas przechowywać w zimnej wodzie.
Przyprawy i przyprawy do pizzy
Ojczyzną potrawy są Włochy. Obowiązkowym składnikiem są pikantne zioła. Do ciasta dobrze jest dodać następujące przyprawy i dodatki: drobno posiekane świeże lub suszone zioła.
Najpopularniejsze przyprawy do pizzy to:
Oregano: uzyskiwane przez suszenie z lebiodki pospolitej. Przyprawa nadaje potrawom wyrazistość i lekko korzenny aromat.
Bazylia: obowiązkowy składnik aromatycznej mieszanki przypraw do pizzy. Aromat to nie jedyna jej zaleta. Roślina posiada szeroki wachlarz właściwości przydatnych dla zdrowia. Zawiera witaminy, błonnik i przydatne pierwiastki śladowe oraz aminokwasy.
Rozmaryn: należy do wiecznie zielonych roślin korzennych. Aromat jest nasycony nutami aromatu iglastego. Przyprawa doda szlachetnej goryczy. Przyprawę przygotowuje się z suszonych i pokruszonych liści. Nie przesadź z ilością, może zdominować i zepsuć smak.
Tymianek: pachnące i pikantne zioło. Dodaje się go w postaci suszu do różnych potraw.